با وجود توافق اوپك پلاس

سیل عرضه نفت سعودی به بازار ادامه دارد

سیل عرضه نفت سعودی به بازار ادامه دارد ام آی جی تی: عربستان سعودی و سایر صادركنندگان نفت منطقه خلیج فارس با وجود موافقت با پیمان كاهش تولید كه از ماه میلادی آینده شروع می شود، همچنان شیرهای نفت خودرا باز نگه داشتند و به اشباع عرضه بازار ادامه می دهند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، آمار گردآوری شده تردد نفتكشها از طرف بلومبرگ نشان میدهد كه صادرات نفت عربستان سعودی از شروع آوریل تابحال به ۹.۳ میلیون بشكه در روز رسیده كه در مقایسه با ۶.۸ میلیون بشكه در روز در دو هفته نخست مارس، رشد شایان توجهی داشته است. به علاوه حداقل ۱۰ ابرنفتكش با مجموع ظرفیت حمل ۲۰ میلیون بشكه نفت در بندر راس تنوره سعودی منتظر بارگیری نفت در ایام آینده هستند.

شركت آرامكوی سعودی بعد از انحلال پیمان سه ساله اوپك پلاس در اوایل مارس، اعلام نمود تولیدش را در آوریل به ۱۲.۳ میلیون بشكه در روز افزایش خواهد داد. شیوع ویروس كرونا در سراسر جهان و قرنطینه كشورها و محدودیت رفت و آمد موجب افت شدید تقاضا و سقوط قیمتها شد.

در پی مذاكرات بین المللی فشرده ای كه اواخر هفته گذشته برگزار شد، حالا توافق جهانی برای محدودیت عرضه وجود دارد و تحت این پیمان، عربستان سعودی موافقت كرده است تولیدش را در ماه مه و ژوئن به ۸.۵ میلیون بشكه در روز محدود كند. اما هیچ نشانه ای از این كه سعودیها پیش از ماه مه شیرهای نفت خودرا می بندند، وجود ندارد و به معنای ورود میلیونها بشكه نفت به بازار است كه نیازی به آنها ندارد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در یك كنفرانس مطبوعاتی اعلام نمود كه این عرضه مربوط به توافقاتی است كه برای ماه مه انجام گرفتند و همه نفت آوریل فروخته شده است.

به عبارت دیگر جنگ قیمت نفت همچنان ادامه دارد و بازار هنوز تحت تاثیر توافق جدید كاهش تولید قرار نگرفته است بطوریكه نفت برنت روز سه شنبه شش درصد در معاملات بازار لندن سقوط كرد.
تخفیفهای سخاوتمندانه

عامل دیگر تخفیفهای چشم گیر در قیمتهای فروش رسمی عربستان سعودی است كه نشان میدهد این كشور به دنبال افزایش سهم بازار است. قیمتهای فروش رسمی نفت آرامكو برای آوریل پایین ترین قیمت در سه دهه گذشته محسوب می شود. عربستان سعودی قیمت فروش ماه مه را اعلام نموده و به تخفیف قیمت فروش به بازارها به خصوص منطقه آسیا ادامه داده است.

معامله گران منتظر آمار مشابه از طرف سایر تولیدكنندگان منطقه خلیج فارس شامل امارات متحده عربی و كویت هستند كه معمولا در قیمت گذاری و تولید از عربستان سعودی الگوبرداری می كنند. این كشورها هم هیچ انگیزه ای برای كاهش تولید زودتر از زمان اعلام شده ندارند.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در توییتی اعلام نمود كه این كشور متعهد است تولید نفت خودرا از سطح فعلی ۴.۱ میلیون بشكه در روز كم كند. این رقم حداقل یك میلیون بشكه در روز بالاتر از سطح تولید مارس است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این میزان نفت بالاخره باید جایی برود و باتوجه به نبود تقاضا، مشخص است كه مقصد این نفت هم مخازن ذخیره سازی هستند. باتوجه به این كه محموله های نفتی ماه میلادی جاری فروخته شده اند، بعید است عربستان سعودی فروش نفت به مشتریانش را كم كند اما احتمال دارد حجم نفتی كه به مخازن نگهداری در مصر، روتردام و ژاپن می فرستد را كمتر كند.

منبع:

1399/01/27
17:22:22
5.0 / 5
2953
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز