صندوق بین المللی پول:

قیمت نفت تا سه سال دیگر پایین خواهد ماند

قیمت نفت تا سه سال دیگر پایین خواهد ماند به گزارش ام آی جی تی صندوق بین المللی پول (IMF) در آخرین نسخه گزارش دورنمای اقتصادی جهان ضمن پیشبینی رشد منفی سه درصدی اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰، قیمت هر بشكه نفت را ۳۵ دلار پیش بینی نمود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، این وام دهنده جهانی در گزارش ژانویه خود قیمت هر بشكه نفت در سال ۲۰۲۰ را ۵۸ دلار و سه سنت و قیمت سال ۲۰۲۱ را ۵۵ دلار و ۳۱ سنت پیشبینی كرده بود.

قیمت نفت هم اكنون با وجود توافق اوپك پلاس با كاهش تولید ۹.۷ میلیون بشكه در روز در ماه های مه و ژوئن، پایین تر از قیمت مورد پیشبینی صندوق بین المللی پول معامله می شود.

جیان ماریا میلسی فرتی، نایب رئیس دپارتمان تحقیقاتی صندوق بین المللی پول به خبرنگاران اظهار داشت: توافق كاهش تولید اوپك پلاس به تثبیت بازار كمك خواهد نمود با این وجود قیمتهای آتی بعید است به سطح قبل از شیوع كرونا برگردند.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، بازارهای آتی نشان می دهند كه قیمت هر بشكه نفت تا سال ۲۰۲۳ پایین ۴۵ دلار خواهد ماند كه حدود ۲۵ درصد كمتر از میانگین قیمت سال ۲۰۱۹ خواهد بود و ضعیف ماندن تقاضا را منعكس می كند. انتظار می رود این تحولات روی صادركنندگان نفت كه درآمدها و صادرات غیرمتنوعی دارند به خصوص آن دسته از تولیدكنندگانی كه هزینه بالایی دارند، تأثیر بگذارد و شوك ناشی از تورم داخلی، شرایط مالی جهانی محدودتر و تقاضای خارجی ضعیفتر را تشدید كند.

در ادامه گزارش صندوق آمده است: رشد اقتصادی صادركنندگان نفت در سال ۲۰۲۰ به علت ریزش قیمت نفت به میزان ۴.۴ درصد منفی می شود. اقتصاد صادركنندگان نفت در خاورمیانه و آسیای مركزی ۳.۹ درصد كوچك می شود و تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی ۲.۳ درصد، امارات متحده عربی ۳.۵ درصد و عراق ۴.۷ درصد منقبض خواهد شد.

بر اساس گزارش پلاتس، موسسه فاینانس بین المللی (IIF) مستقر در واشنگتن هم در گزارش جدیدی، به دنبال توافق كاهش تولید اوپك پلاس میانگین قیمت هر بشكه نفت برنت تا آوریل سال ۲۰۲۲ را ۴۰ دلار پیش بینی نمود.

منبع:

1399/01/27
23:19:19
5.0 / 5
3014
تگهای خبر: اوپك , تولید , صادرات , قیمت نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز