سردرگمی بازار درباره كاهش واقعی تولید نفت

سردرگمی بازار درباره كاهش واقعی تولید نفت به گزارش ام آی جی تی با گذشت چند روز از توافق كاهش تولید اوپك پلاس برای تقویت بازار كه درگیر بحران ویروس كرونا شده است، محاسبات تولیدكنندگان هنوز جای سوال دارد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اوپك، روسیه و سایر كشورهای تولیدكننده كه گروه اوپك پلاس را می سازند با كشورهای تولیدكننده نفت خارج از این گروه شامل آمریكا برای كاهش عرضه به میزان حدود ۲۰ میلیون بشكه در روز متحد شده اند.

این رقم معادل حدود ۲۰ درصد از تقاضای جهانی برای نفت قبل از بحران شیوع كرونا است و اقدام كم سابقه ای برای مقابله با ریزش قیمتهاست كه ماه میلادی گذشته به پایینترین ركورد در ۱۸ سال قبل سقوط كردند.

اوژن واینبرگ، تحلیلگر نفت در كومرس بانك درباره این هدف كاهش تولید اظهار داشت: همه باید درك كنند كه از نظر فنی یا محاسباتی این میزان كاهش تولید ممكن نیست. اوپك هر چقدر سخت كوشیده تا بازار را نسبت به عزم و اراده خود قانع كند اما تابحال موفق نشده است.

گروه اوپك پلاس یكشنبه هفته جاری بالاخره توافق كرد تولیدش را در ماه های مه و ژوئن ۹.۷ میلیون بشكه در روز كم كند و باقی این كاهش كه باید از جانب كشورهای آمریكا، كانادا، نروژ و سایرین انجام گیرد، قطعی نیست و مقرر است در نتیجه قیمت گذاری ضعیف و به تدریج روی دهد.

تحلیلگران بانك ABN Amro هم نوشتند: برخی امكان دارد انتظار داشته باشند كه در نتیجه این توافق كاهش تولید كم سابقه، قیمتهای نفت جهش پیدا كرده و به سطح بالاتری صعود خواهند كرد اما چنین اتفاقی نیافتاد. بازار بعد از اینكه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا به توافق كاهش تولید در اوایل آوریل اشاره نمود، روی چنین توافقی از قبل حساب باز كرده بود.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار كرده كه كاهش واقعی تولید با وعده كشورهای گروه جی ۲۰ برای كاهش ۳.۷ میلیون بشكه در روز تولید و خرید حدود ۲۰۰ میلیون بشكه نفت برای پر كردن ذخایر استراتژیك تا چند ماه دیگر، به ۱۹.۵ میلیون بشكه در روز بالغ خواهد شد.

اما آژانس بین المللی انرژی (IEA) كه دیده بان انرژی اقتصادهای صنعتی جهان است، در گزارش ماهانه خود كه روز چهارشنبه انتشار یافت، به چنین طرحی اشاره نكرد و اعلام نمود همچنان منتظر جزئیات بیشتر در مورد كاهش تولید برنامه ریزی شده و پیشنهادها جهت استفاده از مخازن استراتژیك است.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، انتقال نفت به ذخایر استراتژیك می تواند به حذف حدود دو میلیون بشكه در روز از بازار كمك نماید اما این كمتر از ۲۰ میلیون بشكه در روز كاهش تولید خواهد بود كه تولیدكنندگان به آن اشاره كرده اند.

هند می خواهد تا هفته سوم ماه مه ذخایر استراتژیك خویش را كاملا پر كند و حدود ۱۹ میلیون بشكه نفت را تا آن زمان به تاسیسات مربوطه منتقل كند.

در تگزاس هم مذاكرات میان رگولاتورهای انرژی و مدیران شركت های انرژی در مورد كاهش تولید یك میلیون بشكه در روز هنوز به نتیجه نرسیده است.

در بیانیه نشست اوپك پلاس كه توسط رویترز مشاهده شده بود، اعلام شده بود كه كاهش تولید جهانی بیشتر از ۲۰ میلیون بشكه در روز خواهد بود كه شامل كاهش تولید ناخواسته در كشورهای ایران، ونزوئلا و لیبی می شود كه از توافق كاهش تولید معاف هستند یا تحت تحریم آمریكا قرار دارند یا درگیر جنگ داخلی هستند.

بر اساس گزارش رویترز، اوپك پلاس همینطور اختلاف میان تولید فعلی و سطح تولیدی كه مبنای توافق كاهش تولید قرار گرفته را به حساب آورده است. كشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی در هفته های اخیر تولیدشان را افزایش داده اند. با این وجود در بیانیه منتشره اشاره به آمار ۲۰ میلیون بشكه در روز یا نحوه محاسبه كاهش تولید حذف شد.
1399/01/29
20:44:05
5.0 / 5
2850
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز