اما و اگر افزایش قیمت نفت

اما و اگر افزایش قیمت نفت به گزارش ام آی جی تی روزهای پر تلاطم بازار نفت سبب شده تا این طلای سیاه باب مذاكره خیلی از كشورها باشد، در این میان كارشناسان اعتقاد دارند كه بهبود وضعیت نابسامان بازار نفت در این روزها نیازمند تعهد كشورها به وعده ها و رفع بحران كرونا است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اوپك، روسیه و سایر كشورهای تولیدكننده كه گروه اوپك پلاس را می سازند با كشورهای تولیدكننده نفت خارج از این گروه شامل آمریكا برای كاهش عرضه به میزان حدود ۲۰ میلیون بشكه در روز متحد شده اند. این رقم معادل حدود ۲۰ درصد از تقاضای جهانی برای نفت قبل از بحران شیوع كرونا است و اقدام كم سابقه ای برای مقابله با ریزش قیمتهاست كه ماه میلادی گذشته به پایینترین ركورد در ۱۸ سال قبل سقوط كردند.
گروه اوپك پلاس یكشنبه هفته جاری بالاخره توافق كرد تولیدش را در ماه های مه و ژوئن ۹.۷ میلیون بشكه در روز كم كند و باقی این كاهش كه باید از جانب كشورهای آمریكا، كانادا، نروژ و سایرین انجام گیرد، قطعی نیست و مقرر است در نتیجه قیمت گذاری ضعیف و به تدریج روی دهد. تحلیل گران بانك ABN Amro هم نوشتند: برخی امكان دارد انتظار داشته باشند كه در نتیجه این توافق كاهش تولید كم سابقه، قیمتهای نفت جهش پیدا كرده و به سطح بالاتری صعود خواهند كرد اما چنین اتفاقی نیافتاد. بازار بعد از اینكه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا به توافق كاهش تولید در اوایل آوریل اشاره نمود، روی چنین توافقی از قبل حساب باز كرده بود.
شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار كرده كه كاهش واقعی تولید با وعده كشورهای گروه جی ۲۰ برای كاهش ۳.۷ میلیون بشكه در روز تولید و خرید حدود ۲۰۰ میلیون بشكه نفت برای پر كردن ذخایر استراتژیك تا چند ماه دیگر، به ۱۹.۵ میلیون بشكه در روز بالغ خواهد شد. اما آژانس بین المللی انرژی (IEA) كه دیده بان انرژی اقتصادهای صنعتی جهان است، در گزارش ماهانه خود كه روز چهارشنبه انتشار یافت، به چنین طرحی اشاره نكرد و اعلام نمود همچنان منتظر جزئیات بیشتر در مورد كاهش تولید برنامه ریزی شده و پیشنهادها جهت استفاده از مخازن استراتژیك است.
بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، انتقال نفت به ذخایر استراتژیك می تواند به حذف حدود دو میلیون بشكه در روز از بازار كمك نماید اما این كمتر از ۲۰ میلیون بشكه در روز كاهش تولید خواهد بود كه تولیدكنندگان به آن اشاره كرده اند. هند می خواهد تا هفته سوم ماه مه ذخایر استراتژیك خویش را كاملا پر كند و حدود ۱۹ میلیون بشكه نفت را تا آن زمان به تاسیسات مربوطه منتقل كند. در تگزاس هم مذاكرات میان رگولاتورهای انرژی و مدیران شركت های انرژی در مورد كاهش تولید یك میلیون بشكه در روز هنوز به نتیجه نرسیده است.
در بیانیه نشست اوپك پلاس كه توسط رویترز مشاهده شده بود، اعلام شده بود كه كاهش تولید جهانی بیشتر از ۲۰ میلیون بشكه در روز خواهد بود كه شامل كاهش تولید ناخواسته در كشورهای ایران، ونزوئلا و لیبی می شود كه از توافق كاهش تولید معاف هستند یا تحت تحریم آمریكا قرار دارند یا درگیر جنگ داخلی هستند.
طبق گزارش رویترز، اوپك پلاس همینطور اختلاف میان تولید فعلی و سطح تولیدی كه مبنای توافق كاهش تولید قرار گرفته را به حساب آورده است. كشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی در هفته های اخیر تولیدشان را افزایش داده اند. با این وجود در بیانیه منتشره اشاره به آمار ۲۰ میلیون بشكه در روز یا نحوه محاسبه كاهش تولید حذف شد.
قیمت ۶۰ دلار به نفت ۲۰۲۰ نمی رسد
مرتضی بهروزی فر - كارشناس انرژی - در اینباره به ایسنا اظهار داشت: اگر بخواهیم وضعیت تقاضای نفت چین را با دنیا شبیه سازی نماییم باید بگوییم كه در این كشور به علت شیوع بحران كرونا حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد میزان مصرف كاهش پیدا كرد به عبارت دیگر حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون بشكه تقاضای نفت خام چین كاسته و استارت وضعیت قرمز بازار از همانجا زده شد.
وی با اشاره به اینكه اگر فرض نماییم چنین اتفاقی در كل دنیا بیفتد و ۲۰ تا ۲۵ درصد تقاضا كاسته شود یعنی حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون بشكه از تقاضا كاسته شده و یا كاسته خواهد شد، اظهار نمود: در شرایط كنونی اروپا و كشورهای صنعتی مثل آلمان، ایتالیا و اسپانیا به شدت گرفتار مشكل شدند. در آمریكا هم ترامپ برای نخستین بار در تمام ۵۰ ایالت خود اعلام فاجعه ملی كرد. در این شرایط اگر فرض شود ۲۰ درصد كاهش مصرف داشته باشیم یعنی در دنیا تقاضا برای حدود ۲۰ میلیون بشكه كاسته شده است و این موضوعی است كه تا كنون بازار نفت به خود ندیده است.
بهروزی فر با اشاره به توافقات صورت گرفته از جانب اوپك و غیر اوپك و كشورهای دیگر برای كاهش تولید، اظهار داشت: پیشبینی بنده این است كه اگر اعضای اوپك و غیر اوپك به تعهد خود پایبند باشند و به وعده های داده شده عمل كنند می توان امید داشت كه این قیمت نفت كه حتی به زیر ۲۰ دلار هم رسیده بود در حد ۴۰ تا ۴۵ دلار تثبیت شود و امیدوار باشیم كه مسئله كرونا هرچه زودتر برطرف شود تا بتوان به روزهای سابق بازگشت.
وی با تاكید بر اینكه در شرایط فعلی بنده بعید می دانم كه قیمت ها به صورت عجیبی افزایش یابد، خاطرنشان كرد: تنها می توان امیدوار بود كه قیمت ها از روند كاهشی خود بایستد و در حد نهایت قیمت ۵۰ دلار اواخر سال ۲۰۲۰ تثبیت شود، به عبارت دیگر بعید است كه در سال ۲۰۲۰ قیمت ها به ۶۰ یا ۷۰ دلار برسد فقط باید امیدوار بود كه قیمت ها در حد ۴۰ تا ۵۰ دلار باقی بماند و در این شرایط به نظر این قیمت ها هم منطقی است.
این كارشناس انرژی با اشاره به اینكه دعوای كشورهای عربستان و روسیه باعث شد تا به شكلی در بازار نفت بحران ایجاد شود، اظهار داشت: این دو كشور بیشترین صادرات و بیشترین وابستگی را به نفت دارند بنابراین روسیه تصمیم گرفت تا كنار بنشیند و منتظر بماند تا اعضای اوپك مجبور به كاهش تولید شوند و این كشور از مزایای آن بهره ببرد. در این بین عربستان با این مورد مخالفت كرد و عملا این دو كشور جنگ زرگری بپا كردند.
به قول بهروزی فر در نهایت دود این مسئله به چشم این دو كشور رفت و هر دو مجبور شدند تا پای میز مذاكره حاضر شوند و در نهایت توافق را بپذیرند. علاوه بر این شرایط برای دیگر كشورهای تولید كننده بگونه ای بحرانی شد كه آنها هم عملا توافق كردند و مسئله كاهش تولید را پذیرفتند تا وضعیت از حالت بحرانی بیرون برود اما با این وجود نمی توان بازهم انتظار بازگشت شرایط گذشته را در كوتاه مدت داشت.1399/01/30
16:35:27
5.0 / 5
2861
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز