دعوای روسها بر سر كاهش تولید نفت

دعوای روسها بر سر كاهش تولید نفت ام آی جی تی: تولیدكنندگان نفت روسیه بر سر نقش خود در بزرگترین توافق كاهش تولید نفت جهان اختلاف دارند و این مساله قول روسیه برای كاهش تولید را در شك و شبهه قرار داده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، منابع آگاه از مذاكرات شركتهای نفتی روسیه به فایننشیال تایمز اعلام كردند كه تولیدكنندگان نفت درباره چگونگی تقسیم سهم كه روسیه در پیمان اوپك پلاس برعهده گرفته است، اختلاف دارند و تلاش می كنند از پروژه هایشان حفاظت كرده و از تعطیلی پرهزینه آنها جلوگیری نمایند.

این اختلاف در حالی جریان دارد كه هنوز دو هفته به موعد آغاز اجرای توافق كاهش تولید اوپك پلاس مانده است. تحت این توافق، روسیه قول داده است تولید نفت خود در ماههای مه و ژوئن را حدود ۲.۵ میلیون بشكه در روز كم كند.

این تعهد در امتداد توافق سه جانبه با عربستان سعودی و آمریكا برای كاهش عرضه جهانی در مواجهه با فروپاشی تقاضا به سبب شیوع ویروس كرونا و سقوط ۶۰ درصدی قیمتهای نفت صورت گرفته است.

كاهش تولید هدف گیری شده حدود هشت برابر بیشتر از كاهش تولیدی است كه روسیه تحت پیمان سه ساله همكاری با اوپك كه در آخر مارس منقضی شد، داشت. حتی كاهش تولید قبلی كه بسیار كمتر بود هم موجب اختلاف میان شركتهای روسی شده بود و آنها علاقه ای به كاهش تولید نداشتند. روسیه در سال ۲۰۱۹ ركورد ۱۱.۲۵ میلیون بشكه در روز نفت ساخته بود.

برخی از این شركتها در حال لابی برای كاهش كمتر تولید بمنظور حفاظت از سرمایه گذاریهای جدید و اجتناب از تعطیلی میادین نفتی هستند كه می تواند پرهزینه یا حتی ویرانگر باشد. شرایط جغرافیایی ممكنست ازسرگیری فعالیت بعضی از میادین را نا ممكن كند.

با در نظر گرفتن كاهش تولیدی كه روسیه قول انجام آنرا تا سال ۲۰۲۲ داده است، مفسرین اظهار می كنند كه خیلی از میادین بزرگ در سیبری به سطح تولید مایعات نیاز دارند تا از منجمد شدن در زمستان سرد این منطقه اجتناب كنند.

یكی از این منابع آگاه اظهار نمود: آنها باید به هرصورت چاره ای پیدا كنند.

این بحث به نگرانیها نسبت به شكست توافق هفته گذشته اوپك پلاس برای كاهش تولید ۹.۷ میلیون بشكه در روز اضافه می كند. این كاهش تولید توافق شده بااینكه بی سابقه بشمار می رود اما برای حل بحران افت تقاضا ناكافی به نظر می آید. شكاف میان عرضه و تقاضا در نتیجه وضع قرنطینه در نقاط مختلف جهان، تعطیلی كارخانه ها و توقف پروازهای ایرلاینها عمیقتر شده است.

اگر سهمیه كاهش تولید روسیه به تناسب میان تولیدكنندگان داخلی تقسیم شود، روسنفت كه بزرگترین تولیدكننده این كشور است، باید تولیدش را ۶۰۰ هزار بشكه در روز كم كند در صورتیكه لوك اویل كه بزرگترین تولیدكننده خصوصی است، باید تولیدش را بین ۲۴۰ تا ۲۷۰ هزار بشكه در روز كم كند.

بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، ایگور سچین، مدیرعامل پرنفوذ روسنفت كه یكی از یاران قدرتمند پوتین است، در گذشته یكی از مخالفان سرسخت كاهش تولید بود. این شركت در بیش از ۴۰ درصد تولید روسیه سهم دارد كه معادل كل تولید عراق است.

منبع:

1399/01/30
22:39:01
5.0 / 5
2852
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز