ارزانی گاز روی دست نفت زد

ارزانی گاز روی دست نفت زد ام آی جی تی: در صورتیكه سقوط قیمت نفت عمده توجهات را به خود جلب كرده است، ریزش قیمت محموله های تك گاز طبیعی مایع (LNG) در آسیا به حدی شدید بوده كه تبعات دیرپایی خواهد داشت.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، قیمت هر یک میلیون واحد حرارتی بریتیش (mmBtu) محموله های تک LNG برای تحویل به شمال آسیا در هفته منتهی به ۲۴ آوریل، به ۱.۹۵ دلار نزول کرد و برای اولین بار پایین دو دلار بسته شد.

این قیمت افت ۷۱.۳ درصدی قیمت LNG از اوجش در اکتبر سال قبل که ۶.۸۰ دلار بود را نشان میدهد و بدتر از کاهش ۷۰.۱ درصدی بهای معاملات نفت برنت است که از اوج ۷۱.۷۵ دلار در هشتم ژانویه امسال به ۲۱.۴۴ دلار در ۲۴ آوریل نزول کرد.

یکی از عجیب ترین نتایج افت قیمت محموله های تک LNG در بازار آسیا این است که آنها حالا به اندازه بهای معاملات گاز طبیعی آمریکا پایین هستند. این مقایسه شاید مانند مقایسه سیب با پرتقال باشد اما هدف تاکید روی این مساله است که اولین قربانیان سقوط قیمت LNG، صادرات آمریکا به آسیا خواهد بود.

گاز طبیعی آمریکا در ۲۴ آوریل در ۱.۷۵ دلار به ازای mmBtu بسته شد که بالاتر از رکورد پایین اخیر ۱.۵۰ دلار بود اما همچنان پایین تراز رکورد ۲.۹۱ دلار قبل از فرا رسیدن زمستان نیمکره شمالی در پنجم نوامبر بود.

قیمت آمریکا برای تحویل به خط لوله هاب هنری در ایالت لوییزیانا بوده و با قیمت محموله های تک LNG بازار آسیا کاملا متفاوت می باشد.

مشخص ترین تفاوت گاز طبیعی آمریکا این است که شامل هزینه حمل به تاسیسات مایع سازی، پروسه مایع سازی و حمل از خلیج آمریکا به آسیا نیست.

طبق گزارش آژانس قیمت گذاری آرگوس، مایع سازی حدود سه دلار به ازای واحد mmBtu هزینه دارد و هزینه حمل از خلیج آمریکا هم اکنون بین ۶۰ سنت برای ژاپن و ۸۱ سنت برای چین است. با این نرخ، صادرات LNG آمریکا به چین در پایین حدود ۵.۵۶ دلار به ازای واحد mmBtu ضرر می کند.

البته قیمت های فعلی محموله های تک LNG در بازار آسیا پایین قیمت سودآوری خیلی از صادرکنندگان همچون استرالیا و صادرکنندگان آسیایی مانند مالزی و اندونزی است. اما مسئله این جاست که بااینکه محموله های استرالیایی در قیمتهای فعلی ضرر می کنند اما ضررشان در مقایسه با صادرکنندگان آمریکایی کمتر است.

اکثر پروژه های LNG استرالیا به قیمت حدود سه دلار برای سودآوری نیاز دارند با این وجود باتوجه به هزینه بالای توقف و سپس ازسرگیری واحدهای مایع سازی LNG، احیانا اپراتورهای استرالیایی با توجه به این که زیان ده شده اند، علاقه ای به تعطیلی فعالیتشان ندارند.

با وجود این که تاسیسات LNG آمریکا هم در صورت تعطیلی با زیان روبرو می شوند اما در مقایسه با رقیبانی مانند استرالیا و قطر که بزرگترین تولیدکنندگان LNG جهان هستند، انعطاف پذیری بیشتری دارند.

بر اساس گزارش رویترز، برخلاف نفت خام که صادرکنندگانی مانند اوپک و متحدانش موافقت کرده اند تولیدشان را کاهش دهند و سایر تولیدکنندگان ناچار شده اند در مواجهه با قیمتهای پایین تولیدشان را کاهش دهند اما حجم عرضه LNG احتمالی تغییری نخواهد کرد.

مشکل برای LNG تنها مازاد عرضه پس از راه اندازی پروژه های جدید در استرالیا و آمریکا نیست بلکه تقاضا برای LNG تحت تاپیر پاندمی ویروس کرونا و فلج شدن فعالیت اقتصادی در سراسر جهان لطمه دیده است.

منبع:

1399/02/09
23:55:20
5.0 / 5
2891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز