وزیر انرژی روسیه:

اوپك پلاس باید مراقب سهمش در بازار نفت باشد

اوپك پلاس باید مراقب سهمش در بازار نفت باشد ام آی جی تی: روسیه اعلام نمود كه گروه اوپك پلاس باید بعد از آغاز بهبودی تقاضا از بحران ویروس كرونا، به سهمش در بازار جهانی متمركز شود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اوپک پلاس که اوپک، روسیه و شمار دیگری از تولیدکنندگان در آن مشارکت دارند، در سال ۲۰۱۶ تشکیل شد و برای تقویت قیمت ها بوسیله کاهش تولید هماهنگ همکاری کرد. اما روسیه و سایر کشورهای تولیدکننده همیشه از این گله داشته اند که تولیدکنندگان آمریکایی از محدودیت عرضه اوپک پلاس سود برده و تولیدشان را افزایش داده و سهم بازار بیشتری تصرف کرده اند.

روسیه و عربستان سعودی هدایت تازه ترین توافق کاهش تولید اوپک پلاس که از اول ماه مه شروع می شود و تحت آن معادل حدود ۱۰ درصد از تولید جهانی کاسته می شود را برعهده دارند. این توافق تاریخی به دنبال افت ۳۰ درصدی تقاضای جهانی برای نفت در بحبوحه قرنطینه جهانی برای مقابله با شیوع کرونا مورد موافقت تولیدکنندگان اوپک پلاس قرار گرفت.

هدف از این توافق کاهش اشباع عرضه جهانی نفت می باشد که موجب محدودیت ظرفیت مخازن نفت و پر شدن سریع آنها شده است.

ریاض، مسکو و سایر اعضای اوپک پلاس خواهان مشارکت تولیدکنندگان خارج از این گروه به خصوص آمریکا در کاهش تولید نفت شده اند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اظهار نمود: زمانی که تقاضا بهبود پیدا کند، اوپک پلاس باید استراتژی خودرا تغییر دهد و به سهم بازار این گروه متمرکز شود تا کارآمدی اقداماتش را ارزیابی کند. هدف اصلی اوپک پلاس هم اکنون ذخایر نفت تجاری هستند.

نواک به خبرگزاری اینترفکس اظهار داشت: تعادل ذخایر، عرضه و تقاضا باید به دقت دنبال شود اما با بهبود تقاضای جهانی، منطقی است که سهم بازاری که به اوپک پلاس متعلق می باشد مورد توجه قرار گیرد.

انتظار می رفت تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ رشد کند اما شیوع کرونا روند بازار را معکوس کرد. با کاهش محدودیتهای قرنطینه ممکنست تقاضا در آمریکا، چین، اتحادیه اروپا و سایر نقاط جهان روند رو به بهبودی پیدا کند.

روسیه همیشه اعتراض کرده که آمریکا که با افزایش تولید نفت شیل، به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل گشته و روسیه و عربستان سعودی را پشت سر گذاشته، از کاهش تولید گروه سود برده است. اما قیمتهای نفت در بحران اخیر به حدی سقوط کرده اند که خیلی از تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا نمی توانند سودآوری داشته باشند و ناچار شده اند تولیدشان را کاهش دهند.

تولیدکنندگان اوپک پلاس معمولا حدود نیمی از نفت مورد نیاز جهان را ساخته اند و باقی آن از طرف کشورهای دیگر همچون آمریکا تولید شده است. این گروه می خواهد تولیدش را ۹.۷ میلیون بشکه در روز کم کند که حدودا برابر با کاهش تولید از طرف کشورهای خارج از اوپک پلاس است و مجموعا به ۲۰ میلیون بشکه در روز بالغ می شود.

روسیه معتقد می باشد که تقاضای جهانی بعد از افت ۲۰ تا ۳۰ میلیون بشکه در روز، به کف رسیده است. نواک اظهار کرده که این کشور تولید نفت خودرا حدود دو میلیون بشکه در روز یا ۱۹ درصد از سطح تولید فوریه می کاهد و هیچ شرکتی همچون شرکتهای خارجی که از دهه ۱۹۹۰ تحت توافقهای اشتراک تولید در روسیه حضور دارند، از این کاهش تولید معاف نیستند.

شرکتهای نفتی عموما کاهش تولید در میادین نفتی قدیمی را هدف گرفته اند و چاهها را برای فعالیت تعمیراتی متوقف می کنند تا بتوانند بعدا سریعتر فعالیتشان را ازسربگیرند و احیانا جریان تولید بهتری داشته باشند.

بر اساس گزارش رویترز، روسیه فروش داخلی و صادرات نفت سبکی که در غرب سیبری تولید می شود را کاهش داده است.

منبع:

1399/02/11
21:16:03
5.0 / 5
2664
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز