مهر خبر می دهد

سكان پالایشگاه آناهیتا در دست قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)

سكان پالایشگاه آناهیتا در دست قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) به گزارش ام آی جی تی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در سخت ترین شرایط تحریمی، مسئولیت ساخت پالایشگاه نفت آناهیتا كه ۱۴ سال از كلنگ زنی آن می گذرد و همچنان زمینی فنس كشی شده است، را برعهده گرفت.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و سکانداری بیژن زنگنه در وزارت نفت، باز هم نان خام فروشی نفت در روغن افتاد. شیخ الوزرا که در سابقه فعالیتی خود تمایلی به صنعت پالایشی نشان نداده است، بار دیگر و در آخرین دوره قدرت گرفتنش، هزینه بالای سرمایه گذاری در ساخت پالایشگاه ها را بهانه کرد تا طی ۷ سال زمام داری اش در ساختمان حافظ، کلنگ هیچ طرح تازه پالایشی زمین نخورد.
در پی گرانی بنزین در آبان ۱۳۹۸، تولید بنزین و ضرورت افزایش ظرفیت پالایشی کشور بار دیگر سر خط اخبار قرار گرفت و زیر ذره بین کارشناسان رفت و سیل سوالات به سمت وزیر نفت روانه شد. در همین راستا وزیر نفت ۲۴ آذرماه سال ۹۸ دراظهارات خود بیان کرد که ساخت پالایشگاه بسیار بسیار گران است و برای هر بشکه تصفیه نفت خام حداقل ۲۰ هزار دلار در یک پالایشگاه متعارف باید سرمایه گذاری شود، یعنی با فرض یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای ۶ میلیارد دلار باید هزینه شود که چهار تا پنج سال هم زمان می برد و تنها ۲۵ درصد آن بنزین خواهد بود.
ساخت یا توسعه پالایشگاه مساله این است!
با این سبک استدلال شیخ الوزرا، سیاست پالایشگاه سازی، توسعه و بهبود آن در تمام دنیا زیر سوال رفت! به عبارتی آمریکا، چین، هند، روسیه، عربستان و بسیاری دیگر از غول های پالایشی دنیا باید این صنعت را رها کرده و به خام فروشی صرف روی آورند.
زنگنه در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر اینکه اقدام های وزارت نفت در پالایشگاه سازی بسیار مهم و بزرگ است، اضافه کرد: نمونه آن توسعه پالایشگاه تبریز، اصفهان و بندرعباس، آبادان و ستاره خلیج فارس است. که به نظر می آید وزیر نفت سیاست های حمایتی از «ساخت پالایشگاه» را با «توسعه ظرفیت تولید و ارتقا کیفی محصولات پالایشگاه» خلط کرده است.
این اظهار نظر وزیر نفت در حالی عنوان شد که بهره برداری و ثمر دهی پروژه های عمرانی زمان بر بوده و هر دولتی در حقیقت بهره بردار اقدامات دولت پیشین خود است و پالایشگاه ستاره خلیج فارس که ساخت آن به همت دولت دهم کلید خورد، شیرین کامی بهره برداری از آن نصیب دولت یازدهم شد اما دولت یازدهم و دوازدهم تابحال برای ساخت هیچ پالایشگاهی استین همت بالا نزده است.
تفاوت ساخت پالایشگاه با بهبود کیفی فرآورده های پالایشی
به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، سیاست گذاری در زمینه «ساخت پالایشگاه» دامنه صدور مجوز، بسترسازی برای حمایت مالی، ضمانتی و… برای متقاضیان را در بر می گیرد. در حقیقت هر چند وزارت نفت راسا بعنوان نهادی دولتی در بحث صنعت پالایشی ورود نمی کند، اما می تواند ریل گذاری در این صنعت را عهده دار شود. مقوله ای که به علت بی میلی وزیر نفت به آن، حاشیه نشین شده است. این در شرایطی است که زنگنه، برنامه های توسعه ای پالایشگاه ها را بعنوان دستاورد پشتیبانی از سیاست «ساخت پالایشگاه» اعلام می کند. در حالیکه افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت تولید همچون برنامه های روتین پالایشگاه های کشور است و ارتباطی به سیاست گذاری وزارت نفت در دولت یازدهم و دوازدهم ندارد.
کلنگ طراحی و ساخت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس که زنگنه از آن بعنوان دستاورد دولت تدبیر و امید یاد می کند، در دولت هشتم و نهم زمین خورد. در شرایطی که کشور ناچار به تولید میعانات گازی به علت تولید گاز طبیعی و افزایشی بودن روند تولید آن بود و از طرفی دیگر به علت وجود تحریم ها سهولت صادرات آن وجود نداشت، با طراحی این پالایشگاه عظیم میعانات گازی دو هدف نشانه رفت؛ نخست با ایجاد ارزش افزوده کلان برای مصرف میعانات گازی کشور چاره پایدار ایجاد کرد و طرفی دیگر چالش واردات بنزین در شرایط تحریم را حل کرد. به نحوی که با تکمیل و بهره برداری از فازهای این پالایشگاه ایران برای اولین بار تبدیل به صادر کننده بنزین شد و این یعنی خداحافظی با تحریم بنزین. و با بهره برداری از این پالایشگاه بود که گزینه «تحریم بنزین» بعد از حدود ۳۵ سال برای همیشه از روی میز تحریم کنندگان برداشته شد.
دستگیری سپاه از دولت در روزهای تحریم / باز هم قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا پای کار آمد
به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، بعد از تجربه موفقی که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) در ساخت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بر جای گذاشت، بعد از مخالفت وزارت نفت برای راه اندازی فاز ۴ این پالایشگاه در چارچوب یک طرح جدید و سرشکن کردن ظرفیت فاز ۴ روی ۳ فاز دیگر، این مجموعه پیشنهاد راه اندازی فاز ۵ پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس را مطرح کرده و در حال دریافت مجوزهای لازم و کلید زدن آن است.
از مزیت های راه اندازی این فاز جدید می توان در وهله نخست به افزایش ظرفیت تولید بنزین و از طرفی دیگر سرعت ثمردهی آن اشاره نمود. چون که می توان برای طراحی آن از تجربه ۴ فاز دیگر بهره برد و طرح را طی ۲ سال به بهره برداری کامل رساند. از طرفی لازم به تاکید است که بر مبنای اطلاعات بدست آمده خوراک رسانی، واحد یوتیلیتی، آبگیر، اسکله و سایر بخش های این طرح عظیم از ابتدا برای ظرفیتی بالغ بر ۶۰۰ هزار بشکه طراحی شده است. ایجاد تمرکز در تولید بنزین کشور هم می تواند باعث شود تا پدافند دفاعی کشور با تمرکز و قدرت بیشتری برای یک نقطه حفاظتی عمل کند. از طرفی به علت افزایش ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی و به دنبال آن رشد تولید میعانات گازی، باید طرح هایی جهت استفاده از این خوراک پرارزش بخصوص در شرایط تحریمی تعریف شود.
«آناهیتا» به ثمر می نشیند؟
یکی دیگر از طرح هایی که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) انجام آنرا بر عهده گرفته، پالایشگاه آناهیتا است. آناهیتا مقرر است یک پالایشگاه نفت با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه باشد و در استان کرمانشاه ساخته شود؛ طرح ساخت آن در سال ۱۳۸۵ تصویب و عملیات ساخت آن ظاهراً از سال ۱۳۹۱ شروع شده، ولی هنوز یک زمین فنس کشی شده و فاقد هرگونه سازه ای است. در ابتدا سهامدار اصلی این طرح شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی یا شستا با ۵۵ درصد سهم بود و صندوق بازنشستگی کشوری با ۲۵ درصد و شرکت پالایش نفت کرمانشاه با ۲۰ درصد دیگر سهامداران طرح بودند که بعد از آنکه شرکت پالایش نفت کرمانشاه به بخش خصوصی واگذار شد، این ۲۰ درصد به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نمایندگی از دولت واگذار شد.
در ابتدا قرار بود که شستا مسئولیت ساخت این پالایشگاه را برعهده گرفته و عملیات عمرانی آنرا به پایان برساند، اما عملیات عمرانی این پالایشگاه به صندوق بازنشستگی واگذار، و در ادامه به وزارت نفت سپرده شد و اینک ۱۴ سال بعد از کلنگ زنی، برای به سرانجام رسیدن، به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا واگذار شده تا همانگونه که برای ساخت ستاره خلیج فارس کمر همت بست، این پالایشگاه را که ۱۴ سال بر روی کاغذ مانده را به تاسیساتی قابل بهره برداری و در خدمت کشور تبدیل کند.

1399/02/15
20:58:39
5.0 / 5
2665
تگهای خبر: آب , بنزین , پالایشگاه , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز