با حضور وزیر نیرو؛

آبرسانی به شهر جدید امیركبیر شروع شد

آبرسانی به شهر جدید امیركبیر شروع شد ام آی جی تی: مركزی پروژه آبرسانی به شهر جدید امیركبیر با حضور وزیر نیرو در اراك به بهره برداری رسید.


رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم افتتاح پروژه های صنعت آب و برق استان مرکزی که در چارچوب پویش "هر هفته_الف_ب_ایران" در اراک برگزار شد، اظهار نمود: کمک به حفظ حیات هر نفر از ابناء بشر کاری مهم و باارزش است که در این راستا آبرسانی به یک شهر که در افق ۱۴۱۰ حدود ۲۵ هزار نفر را آبرسانی خواهد کرد، پروژه کوچکی نیست و البته تمامی پروژه های آبرسانی پروژه های بزرگ و مهمی هستند.
وی اضافه کرد: تمامی افرادی که از آب پاک و سالم بهره برده و در چرخه تولید کشور قرار دارند، جزو اشتغال مستقیم این پروژه ها محسوب می شوند.
به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، معاون وزیر نیرو نیز در این مراسم اظهار داشت: از مجموع ۸۲۳ مگاوات انرژی های تجدیدپذیر متصل به شبکه، ۱۶ و یک دهم مگاوات مربوط به استان مرکزی است که ۱۴ و ۴۳ دهم مگاوات آن برقابی و یک و شش دهم، خورشیدی است.
ساتکین با اشاره به پروژه های افتتاحی امروز افزود: پروژه سه و نیم مگاواتی و پنج و نیم مگاواتی در روستاهای جرجیجان و لریجان که هر دو در ۱۳ اسفند سال قبل به شبکه متصل شده اند، پروژه ۲۴۳ مگاواتی در اراک و پنج و دو دهم مگاواتی در شهر ساوه و پروژه یک مگاواتی خورشیدی همچون پروژه هایی است که امروز افتتاح می شوند.
ساتکین بیان کرد: در ایستگاه های فشار شکن سه و چهار در مسیری که از سرشاخه های دز آغاز و به قمرود ختم می شود، دو پروژه راه اندازی شده و به بهره برداری رسیده است، با عنایت به این که این مسیر به قمرود ختم می شود، افتتاح آن توسط مدیرعامل آب منطقه ای قم به صورت ویدئوکنفرانس صورت خواهد گرفت. مجموعه سرمایه گذاری این دو پروژه حدود ۱۲۰ میلیارد تومان است که توانسته ۴۰۰ نفر سال را فعال کند.
وی افزود: میزان جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای این پروژه ۳۲ هزار تن در سال است.
به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی نیز در این آیین اظهار داشت: شهر جدید امیرکبیر یکی از شهرهای جدید واقع در ۴۰ کیلومتری اراک است که مصوبه ایجاد آن مربوط به دهه ۷۰ بوده و آغاز عملیات این شهر عموما به جهت مشکلات مربوط به تامین آب به تاخیر افتاد و در نهایت در دولت دهم مقرر شد عملیات اجرایی این شهر بعنوان پایلوت آغاز شود. از زمان آغاز عملیات اجرایی متاسفانه تا سال قبل تامین آب این شهر انجام نشد.
عزت الله آمره ای با اشاره به اینکه جمعیت ۱۰۰ هزارنفری برای این شهر پیش بینی شده است، بیان کرد: هم اکنون ۱۱۰۰ واحد در این شهر ساخته شده و ۵۰۰ خانوار ساکن هستند. پیش بینی ساخت سه هزار واحد مسکن در طرح اقدام ملی مسکن، اهمیت این شهر را دوچندان می کند و در نتیجه تامین آب یکی از اولویت های مهم زیرساختی این شهر بوده است.
وی اضافه کرد: سال قبل با مطالعات دقیق کارشناسی یک منبع آب مناسب برای این شهر پیدا شد و در شش ماه به اجرا رسید و از سال قبل به صورت غیررسمی آب وارد شبکه این شهر شد.
آمره ای با اشاره به اینکه اعتبار هزینه شده برای این پروژه ۶۵ میلیارد تومان بوده است، افزود: اجرای آبرسانی شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر در حیطه وظایف ما نیست ولی به جهت حساسیت و اهمیت این شهر این پروژه را آغاز کردیم، گرچه ماهیت این پروژه نسبت به سایر پروژه های ملی و بزرگ، کوچک است اما اثرات اجتماعی آن در استان بالاست و این پروژه با هدف تامین و انتقال آب آشامیدنی و بهداشتی به این شهر افتتاح می شود.
منبع:

1399/02/16
13:59:20
5.0 / 5
2886
تگهای خبر: آب , انرژی , ایستگاه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز