كرونا بازار تجدید پذیرها را داغ كرد

كرونا بازار تجدید پذیرها را داغ كرد ام آی جی تی: باتوجه به سقوط بی سابقه قیمت نفت، اتحادیه اروپا به دنبال حذف یارانه سوخت های فسیلی است. درواقع سقوط قیمت نفت فرصتی برای اروپا است كه یارانه سوخت های فسیلی را كه سالانه به 200 میلیارد یورو می رسد، حذف و پروسه انتقال به اقتصاد خالص انتشار كربن صفر را تسریع كند در این بین ایران نیز برنامه توسعه تجدید ژذیرها را در دستور كار خود قرار داده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام دبیرخانه اوپک تامین منابع مالی انتقال به انرژی پاک بزرگترین چالش اروپا است. اتحادیه اروپا برای دستیابی به هدف کاهش ۴۰ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۳۰، به سالانه ۲۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری اضافی نیاز دارد. بگفته کادری سیمسون، کمیسیونر انرژی تحادیه اروپا، این اتحادیه می خواهد « پیمان سبز» که هدف آن دستیابی به خالص انتشار کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ است، درقلب برنامه بهبود از بحران ویروس کرونا قرار دهد.
وی معتقد است: درحالی که قیمت پایین نفت ممکنست در نگاه اول موجب مشکل تر شدن اقدامات محیط زیستی شود، اما همین طور این مساله سرمایه گذاری های آتی در سوخت های فسیلی را به مخاطره می اندازد. سیمسون درباب استفاده از فرصت قیمت پایین نفت برای اصلاح سیاست های انرژی اروپا هم اظهار داشت که حالا زمان مناسبی برای تأمل در مورد چگونگی چارچوب مقررات ما همچون نظام های مالیاتی است که بتواند بهتر از آینده ای پایدار تر و مقاوم تر حمایت کند. حذف یارانه های سوخت فسیلی به همراه پایین آوردن مالیات برق، می تواند ما را در راه صحیح قرار دهد، بدون اینکه فشار زیادی به مصرف کنندگان وارد شود.
تأمین منابع مالی انتقال به انرژی پاک بزرگ ترین چالش اروپا
بر طبق مطالعه پارلمان اروپا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا سالانه ۲۰۰ میلیارد یورو ( ۲۱۷ میلیارد دلار ) برای پرداخت یارانه به نفت، زغالسنگ و گاز طبیعی هزینه می کنند. این مساله مانعی برای کوشش های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای این اتحادیه اروپا شمرده می شود. این در حالیست که لابی های زیست محیطی مدت هاست خواستار حذف یارانه برای تولید و مصرف سوخت های فسیلی هستند. اما بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا حتی برنامه ای را برای در نظر گرفتن چنین اقداماتی اعلام نکرده اند.
کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپاست، بارها از پرداخت چنین یارانه هایی که به تشویق مصرف بی رویه انرژی و ایجاد مانع برای سرمایه گذاری ها در انرژی سبز می شود، انتقاد کرده است. تامین منابع مالی انتقال به انرژی پاک بزرگ ترین چالش اروپا است. اتحادیه اروپا برای دستیابی به هدف فعلی خود برای کاهش ۴۰ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۳۰، به سالانه ۲۶۰میلیارد دلار سرمایه گذاری اضافی نیاز دارد.
نفوذ تجدیدپذیر بطور قابل توجهی افزایش یافته است
صنعت انرژی نقش اساسی در بسته سیاستی بازیابی از بحران کرونا که اتحادیه اروپا در حال تهیه آن است، ایفا می کند. بگفته سیمسون، کمیسیون اروپا در حال مراوده با شرکت ها و انجمن های تجاری است تا بهترین ایده ها را در مورد چگونگی پشتیبانی از مشاغل جدید و رشد در حوزه هایی مانند بهره وری انرژی و نوسازی، تجدیدپذیرها، تولید هیدروژن تمیز و زیرساخت های سبز جمع آوری کند.
در عین حال، وی تاکید کرد شوک مشترک همه گیری ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت « مرحله ای از بی ثباتی » را به همراه آورده است که بدترین چشم انداز توسعه تجدیدپذیرها را بواسطه اختلال در زنجیره تولید آنها به وجود آورده است. با این وجود، بحران کنونی تصویری لحظه ای از آینده به ما نشان میدهد در خیلی از کشورها، نفوذ تجدیدپذیر بطور قابل توجهی افزایش یافته است و این انرژی رایج تر می شود. خیلی از سرمایه گذاران علائق خودرا از سوخت های فسیلی به انرژی های تجدیدپذیر سوق می دهند، جایی که شاهد بازدهی بیشتری در بلندمدت هستند. بنا بر این معتقدم که « برنامه بازیابی» فرصتی برای تسریع در پشتیبانی از انرژی های تجدیدپذیر است.
ایران به فکر توسعه بیشتر تجدید پذیرها
در این میان ایران نیز گام هایی را برای توسعه تجدید پذیرها برداشته است، به شکلی که ظرفیت درحال بهره برداری نیروگاه های تجدیدپذیر کشور تا اختتام فروردین ماه به ۸۲۳ مگاوات ثبت شده و ۵۱۳ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر نیز در حال راه اندازی است که درصورت راه اندازی آنها ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر به بیش از ۱۰۰۰ مگاوات خواهد رسید. همین طور باتوجه به این که ضریب بار تولیدی این نیروگاه ها در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است، دولت درصدد توسعه بیش تر این انرژی پاک است و طبق برآوردها بیش از ۱۵۰ هزار مگاوات ظرفیت راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در کشور وجود دارد.
پتانسیل های بالای انرژی های تجدیدپذیر همراه با رویکرد مثبت دولت باعث شده که اخیراً با رشد فزاینده این انرژی مواجه باشیم، انرژی که می تواند تأثیرات بسیاری را در صنعت برق ایران داشته باشد. طبق آخرین آمار ارائه شده از طرف ساتبا، انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق ظرفیت کاهش تلفات در شبکه به میزان ۶۵ مگاوات را تا اختتام فروردین محقق کردند که ۴۴ درصد سهم انرژی های تجدیدپذیر و پاک با ۶۳ نیروگاه متعلق به انرژی خورشیدی است و نیروگاه های بادی سهم ۳۴درصدی با تعداد۲۰ نیروگاه به خود اختصاص داده اند.
سهم نیروگاه های برق آبی کوچک از کل ظرفیت انرژی های تجدید پذیر ۱۲درصد است و هفت درصد سهم تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری به کاهش تلفات در شبکه متعلق می باشد. همین طور سهم تولید برق از محل بازیافت حرارت و توربین های انبساطی نیز ۲ درصد و یک درصد نیز به تولید برق از محل زیست توده اختصاص دارد.
در این میان انرژی های تجدیدپذیر سبب کاهش تلفات ۴۳۸ میلیون کیلووات ساعت شده اند و در این مدت ۱۳۲۳ میلیون مترمکعب گاز طبیعی نیز صرفه جویی شده است، علاوه بر این شاهد صرفه جویی ۱۰۲۵ میلیون لیتر آب و عدم انتشار گاز گلخانه ای به میزان ۳۱۷۶ هزار تن بوده ایم.
منبع:

1399/02/18
13:28:29
5.0 / 5
3023
تگهای خبر: آب , انرژی , اوپك , توربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز