نیروگاه های برق آبی بزرگ تر شدند

نیروگاه های برق آبی بزرگ تر شدند ام آی جی تی: چند سالی است كه نیروگاه های برق آبی كمك زیادی در تامین برق كشور كرده اند، همین موضوع نیز باعث شده توجه بیشتری به این نیروگاه ها شود تا جایی كه تولید انرژی این نیروگاه ها امسال با 9 درصد افزایش همراه شده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، از مردادماه سال ۱۳۹۷ که برنامه ریزی ها برای تأمین برق تابستان سال ۱۳۹۸ آغاز شد، اساس بر این گذاشته شد که شرایط آبی سال ۱۳۹۸-۱۳۹۷ همچون سال ۱۳۹۷-۱۳۹۶ باشد؛ یعنی حدود ۴۰۰۰ مگاوات کمبود تولید نیروگاه های برق آبی در تابستان ۱۳۹۸ داشته باشیم. در واقع سال ۱۳۹۷ حدود ۸۰۰۰ مگاوات کمبود تولید برای تابستان ۹۸ پیشبینی شده بود و برپایه برنامه ریزی صورت گرفته، مقرر شده بود تا ۵۰۰۰ مگاوات از این کمبود با افزایش واحدهای تولیدی و به مدار آمدن نیروگاه های جدید و ۳۰۰۰ مگاوات باقی مانده هم با اجرای ۱۱ برنامه مدیریت مصرف در سرتاسر کشور عملیاتی شود تا پیک تابستان ۹۸ با خاموشی صفر به پایان برسد.
ازاین رو برای تابستان ۱۳۹۸ حدود ۸۰۰۰ مگاوات کمبود تولید پیشبینی شده بود و از طرفی هدف گذاری شده بود که ۵۰۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود که تنها حدود ۳۸۰۰ مگاوات وارد مدار شد. اما آنچه که از وقوع باردیگر خاموشی های برنامه ریزی شده در تابستان سال قبل جلوگیری کرد، بارش های ابتدای سال بود که باعث شد حدود ۴۰۰۰ مگاوات کمبود ناشی از کم بارشی و در نتیجه کمبود تولید برق در سدهای مخزنی که عمدتاً در خوزستان قرار دارند، برطرف شود.
پارسال برای نخستین بار بیشتر از ۴۰ تالاب عمده کشور حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری و مخازن آب آشامیدنی کشور به شکل بی سابقه ای از منابع آب شیرین برخوردار شد؛ زیر سایه همین اتفاق دولت توانست طرح های آبی را سرعت دهد. بارش ها نه تنها به نیروگاه های برق آبی جان بخشیدند بلکه اقدامات مختلفی در حوزه سد سازی و تجهیزات آبی انجام شد. همینطور باتوجه به اینکه سال جاری هم در یک سال تر قرار گرفته ایم، پیشبینی می شود که نیروگاه های برق آبی بتوانند نقش زیادی در پیشگیری از خاموشی ایفا کنند.
طبق آخرین آمار عرضه شده از جانب وزارت نیرو در مورد آخرین وضعیت نیروگاه های برق آبی، تولید انرژی نیروگاه های برق آبی در فروردین سال جاری نسبت به ماه قبل آن (اسفند ۹۸)، ۹ درصد افزایش داشته است. همینطور انرژی تولیدی تجمعی نیروگاه های برق آبی کشور در سال آبی جاری تا آخر فروردین ۹۹، معادل ۲۰۹۵ گیگاوات ساعت بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۴۸۲۵ گیگا وات ساعت)، ۵۷ درصد کاهش نشان داده است.
این در شرایطی است که تولید انرژی نیروگاه های برق آبی در ماه فروردین ۹۹ نسبت به ماه اسفند ۹۸ (۱۹۲۵ گیگاوات ساعت) رشد ۹ درصدی دارد و اطلاعات نیروگاه های برق آبی کشور تا فروردین ۹۹ نسبت به اسفند ۹۸، تغییری نداشته است. هم اینک ۵۵ نیروگاه برق آبی در کشور در حال بهره برداری، ۱۷ نیروگاه در حال اجرا و ۲۱۷ نیروگاه دیگر در دست مطالعه قرار دارد.
منبع:

1399/02/23
14:08:51
5.0 / 5
2654
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز