افزایش قیمت نفت واقعی در همه نقاط جهان

افزایش قیمت نفت واقعی در همه نقاط جهان به گزارش ام آی جی تی از خاورمیانه تا سیبری، از دریای شمال تا آمریكای لاتین، قیمت محموله های نفت تحت تأثیر رشد قیمت ها در بازارهای معاملات آتی، حدودا در همه جا صعود كرده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت که در بازار ICE فیوچرز یوروپ معامله می شود طی یک ماه گذشته حدودا دو برابر شده و بالای ۳۶ دلار در هر بشکه معامله می شود در صورتیکه وست تگزاس اینترمدیت آمریکا که در مقطعی از معاملات آوریل به زیر صفر سقوط کرده بود، هم صعود کرده است. این تحولات تحت تاثیر اقدام تولیدکنندگان جهان در کاهش تولید میلیونها بشکه نفت و محدودیت عرضه روی داده است و همزمان تقاضا برای نفت با کاهش محدودیتها به خصوص در چین، روند رو به بهبودی پیدا کرده است.

این امر اجازه داده که بعضی از گریدهای نفتی که تا چند هفته پیش پایینتر از فاکتور های قیمت بازار جهانی معامله می شدند، حالا نرخ بالاتری نسبت به این شاخصها پیدا کنند. تغییرات مذکور به معنای آن است که فروشندگان پول بیشتری برای نفت خود می گیرند اما قیمتهای بالاتر ممکنست موجب شود تولیدکنندگان به افزایش سریعتر تولید ترغیب شوند و حاشیه سودی که پالایشگاهها از پالایش نفت بدست می آورند به سرعت از بین برود.

به استثنای منطقه گلف کاست آمریکا که بازرگانان آنجا منتظر سیل ورود نفت عربستان سعودی هستند، قیمت گریدهای نفتی فیزیکی در چند روز و چند هفته اخیر روند صعودی داشته است. چشمگیرترین افزایش قیمت مربوط به گریدهایی بوده که به مقصد چین ارسال شده اند. تقاضا برای نفت در این کشور حدودا به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا بهبود پیدا کرده است.

افزایش چشم گیر قیمت گریدهای نفتی

نفت اسپوی روسیه که از خاوردور این کشور عموما به مقصد کشورهای آسیایی صادر می شوند، حالا سه دلار و ۵۰ سنت در هر بشکه بالاتر از شاخص قیمت نفت دوبی به فروش می رود. در مقابل، محموله های تحویل ژوئن نفت اسپو ماه گذشته چهار دلار و ۸۰ سنت ارزانتر از شاخص قیمت دوبی بودند.

محموله های گرید نفتی "ساخالین بلند" روسیه برای بارگیری در اوت یک تا دو دلار ارزان از شاخص دوبی هستند در صورتیکه درست یک ماه پیش ۸ تا ۹ دلار در هر بشکه ارزان تر از این شاخص بودند.

نفت سبک و سنگین بصره عراق برای بارگیری در ژوئن ۴.۵۰ تا ۴.۸۰ دلار در هر بشکه بالاتر از قیمت فروش رسمی به یک خریدار در چین به فروش رسید که بالاتر از ۲.۵۰ تا ۳.۵۰ دلار در ماه گذشته بود.

در آنگولا که چین خریدار اصلی نفت این کشور است، قیمت گریدهای نفتی در یک هفته گذشته حدود یک دلار بالا رفته است. نفت دریای شمال هم به میزان شایان توجهی رشد کرده است.

بهبود قیمتها منعکس کننده سرعت محدودیت عرضه به بازار بعد از سقوط کم سابقه قیمتها در ماه گذشته و آغاز کاهش تولید به سبب نتایج مخرب شیوع بیماری کووید ۱۹ روی مصرف سوختهای حمل و نقل است. علاوه بر بهبود تدریجی تقاضای جهانی برای نفت، گروه اوپک پلاس تولیدش را حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش داده و شرکتهای حفاری آمریکای شمالی شمار دکلهای حفاری را با سرعت حیرت آوری کاهش داده اند.

احیای تقاضا برای نفت در اروپا و آمریکا

در اروپا روند احیای تقاضا برای نفت عقب تر از آسیا قرار دارد. با این وجود قیمتها تحت تاثیر برنامه های کاهش حجم صادرات قرار گرفته اند. قیمت نفت اورال روسیه در شمال غربی اروپا طی هفته گذشته حدودا ثابت بود و اندکی نرخ بالاتر نسبت شاخص قیمت بازار داشت اما بگفته معامله گران، در مقایسه با ماه گذشته که سه دلار در هر بشکه نسبت به شاخص قیمت بازار ارزان تر بود، به منزله بهبود قوی است.

جدیدترین برنامه بارگیری نفت اورال در پنج روز نخست ماه ژوئن کاهش شدید صادرات در مقایسه با زمان مشابه ماه مه را نشان میدهد. برنامه صادرات گرید نفتی مدیترانه ای CPS Blend در ژوئن به کمترین میزان در ۱۳ ماه گذشته افت کرده و قیمت این گرید را تقویت کرده است.

بدترین منطقه از نظر روند بهبود قیمتها، گلف کاست آمریکاست که صادرات بالاتر نفت عربستان سعودی، مازاد عرضه نفت در این منطقه را تشدید کرده و به فشار روی قیمت گریدهای نفتی فراساحلی رقیب مانند "بلند مارس" افزوده است. نفت "وست تگزاس سور" که در خشکی تولید می شود، حالا ۳۵ سنت در هر بشکه نسبت به شاخص وست تگزاس اینترمدیت ارزان تر است در صورتیکه تا ۱۱ ماه مه سه دلار و ۵۰ سنت بالاتر از این شاخص قیمت داشت. وست تگزاس اینترمدیت در میدلند تگزاس که قلب منطقه شیل این ایالت است، نیز افت کرده است.

قیمتها در میدوست و در وسترن کانادا تحت تاثیر کاهش عرضه و بهبود تقاضا، عملکرد بهتری پیدا کرده اند. نفت بیکن ۷۵ سنت بالاتر از وست تگزاس اینترمدیت است در صورتیکه در اواسط آوریل ۱۵ دلار ارزان تر از این شاخص بود. قیمت گرید نفتی"وست کانادین سلکت" هفته گذشته به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ به این سو بازگشت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با این وجود این روند صعودی گسترده سبب شده است بعضی از سرمایه گذاران عقب نشینی موقتی قیمتها را بعید ندانند.
1399/03/03
14:33:49
5.0 / 5
2758
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز