با تلاش محققان كشور حاصل شد

پیشگیری از انسداد مسیر جریان نفتی با افزودنی های نانو ساختار

پیشگیری از انسداد مسیر جریان نفتی با افزودنی های نانو ساختار به گزارش ام آی جی تی به منظور پیشگیری از ته نشینی مواد آلی سنگین در مخازن نفتی محققان یكی از شركت های دانش بنیان افزودنی نانو ساختاری را تولید كردند كه می تواند با پایین ترین میزان، مانع از پایداری این مواد در مخازن شود.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، "آسفالتین" همچون برش های سنگین نفت خام است که تشکیل و ته نشست آن در چاه های نفت موجب کاهش قطر لوله مغزی و یا انسداد مسیر جریان می شود و این پدیده صدمات جبران ناپذیری به عملکرد چاه و مخزن وارد می آورد و کاهش میزان برداشت نفت از میادین را به دنبال دارد. بدین جهت یکی از شرکت های دانش بنیان با تولید افزودنی بازدارنده رسوب آسفالتین راهکاری برای رفع این چالش ارائه کرد.
این افزودنی نانوساختار با دوز کمتر از ppm۱۰۰ در ستون چاه های نفت تزریق می شود و از تشکیل و ته نشست آسفالتین در ستون چاه و تأسیسات سطحی جلوگیری می کند. نتایج پایداری آسفالتین در حضور این گونه محصولات نشان داد این محصول نانوساختار علاوه بر قیمت ارزان تر با دوز بسیار کمتر می تواند پایداری آسفالتین و ممانعت از تشکیل رسوب و ته نشست آنرا به همراه داشته باشد. همین طور این محصول می تواند بعنوان پراکنده ساز آسفالتین در تأسیسات سطح الارضی مورداستفاده قرار گیرد.
به گزارش ستاد نانو، دردنیا محصولات نانوساختار بازدارنده تشکیل رسوب آسفالتین توسط شرکت های بزرگ نفتی تولید می شوند و قبل از این نیز، باتوجه به عدم تولید این گونه محصولات در داخل کشور، تامین نیاز داخلی تماماً بوسیله واردات صورت می گرفته است.
کارکرد محصول تولیدی این شرکت به نحوی است که تمامی شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران به این محصول نیاز دارند. همچون این شرکت ها می توان به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت و گاز اروندان، شرکت نفت مناطق مرکزی و شرکت نفت فلات قاره اشاره نمود.
مقدار مصرف سالانه این محصول در صنعت نفت ایران بیش از ۱۰ میلیون لیتر است و این شرکت توانایی تولید سالانه ۱۲ میلیون لیتر از این محصول را دارد.1399/03/18
21:57:01
5.0 / 5
2879
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز