اردكانیان در صحن علنی مجلس:

۵۰ سد تا آخر دولت افتتاح می شود

۵۰ سد تا آخر دولت افتتاح می شود به گزارش ام آی جی تی وزیر نیرو اظهار داشت: امروز حدود ۱۸۶ سد بزرگ مخزنی تحت بهره برداری داریم كه ۵۰ سد تا آخر دولت به بهره برداری می رسد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، رضا اردکانیان وزیر نیرو در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گزارشی از وضعیت آب و برق کشور عرضه داد و اظهار داشت: یکی از برگ های زرین کارنامه جمهوری اسلامی دستاوردها در بخش زیر ساختی برق است. ظرفیت های نیروگاه ها در جمهوری اسلامی ۱۲ برابر، تولید انرژی ۱۹ برابر، ظرفیت پست ها ۱۵ برابر و تعداد مشترکان ۱۱ برابر شده است.
وی با اشاره به اینکه امروز شرایط دسترسی شهروندان ایرانی به برق از متوسط جهانی بالاتر است، اضافه کرد: در کشور ما ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹.۷ درصد از جمعیت روستایی از برق برخوردار می باشند و هرسال یک میلیون مشترک جدید داریم.

وزیر نیرو تصریح کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۶ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق اضافه شده و تا سال ۱۴۰۰ به ۲۰ هزار مگاوات خواهد رسید.

اردکانیان خاطرنشان کرد: به واسطه نوسانات ارز از برنامه عقب هستیم اما مشکلات در حال رفع است.

وی در مورد حفظ راندمان نیروگاه های حرارتی، اظهار داشت: متوسط جهانی ۳۷.۷ در صد است، راندمان ایران ۳۸ درصد است، نیروگاههای سوخت تلفیقی از منابع مهم هستند که استفاده از این نیروگاه ها کاهش مصرف گاز و کاهش آلودگی های زیست محیطی را به دنبال دارد، باید تا ۷۵۰۰ مگاوات واحدهای بخار را به این سیکل متصل نماییم.

وزیر نیرو اظهار داشت: تلفات شبکه توزیع در ابتدای دولت ۱۵ درصد بود که در اسفند ماه به حدود ۹ درصد رسید که باعث صرفه جویی ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید شد.

اردکانیان اضافه کرد: تا دو سال قبل هرسال ۵ درصد افزایش اوج بار داشتیم و باید برای راه اندازی نیروگاه های جدید سرمایه گذاری می کردیم اما با مدیریت مصرف بخصوص در بخش دولتی سال قبل افزایش اوج بار را به یک درصد کاهش دادیم. اگر این برنامه اجرا نمی شد باید مبالغ قابل توجهی سرمایه گذاری می کردیم.

وی تصریح کرد: سال جاری شرایط ما دشوار می باشد، گرما زودتر شروع شده و پایدار می باشد و شرایط بحرانی بیماری سبب شده که از دستگاه های سرمایشی بیشتر استفاده گردد. روز ۱۲ خرداد سال جاری نسبت به سال ۹۸ بیشتر از ۱۲ درصد اوج بار داشتیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: ۱۷ سال است که کشور ما بدون خاموشی گسترده عرضه بار کرده است که حاکی از ظرفیت وسیع صنعت برق است.

اردکانیان تصریح کرد: نیاز ارزی ما سالانه ۱.۲ میلیون دلار است که نیمی از آنرا از محل صادرات برق تأمین می نماییم که مهمترین مشتری ما عراق است.

وی اظهار داشت: پویش هر هفته «الف ب ایران» را شروع کرده ایم، سال گذشته ۲۲۷ پروژه را افتتاح کردیم و سال جاری ۲۵۰ طرح در دستور کار ما قرار دارد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ما کشور خشکی هستیم و بارش ها در یک سوم کشور انجام می شود، اضافه کرد: باید جمعیت در همه جا تثبیت شود که موضوعی امنیتی است. امروز حدود ۱۸۶ سد بزرگ مخزنی تحت بهره برداری داریم که ۵۰ سد تا آخر دولت بهره برداری می شود. در بخش آبرسانی شهری و روستایی اقدامات مهمی انجام شده است.

اردکانیان اظهار داشت: به صورت متوسط هر ماه یک تصفیه خانه فاضلاب و آب بوجود آمده و ۱۰ هزار روستا از شبکه آب برخوردار شدند.

وی در مورد شاخص بهره برداری جامعه روستایی به آب اظهار داشت: از سال ۹۲ حدود یک میلیون جمعیت روستایی از آب آشامیدنی برخوردار بودند و امروز ۸ میلیون نفر و تا آخر دولت ۱۰ میلیون جمعیت روستایی از آب آشامیدنی برخوردار خواهند بود.
وزیر نیرو در بخش دوم اظهارات خود، اظهار داشت: سفرهای استانی فرصت خوبی برای ملاقات و گفتگو با نمایندگان است. در طول دو سال و نیم خدمت بنده در وزارت نیرو صد سفر به استان ها برای بازدید از طرح ها و شرکت در مراسم افتتاح داشتم.
اردکانیان اظهارداشت: هر آنچه در اختیار وزیر نیرو برای جذب نیروی انسانی بوده است به سیستم ها و فرآیندها تفویض کرده ام. بیشتر از ۳۰ درصد حدود ۲۱ هزار مکاتبه نمایندگان با وزارت نیرو برای استخدام و به کارگیری نیروها بوده است.
وی «طرح گرمسیری» را از طرح های بزرگ وزارت نیرو خواند و اظهار داشت: در توسعه آب و خاک پیگیری های زیادی انجام شده است و با مجوزهای مقام معظم رهبری ۷ میلیارد دلار برای اجرای این طرح ها هزینه شده است.
وزیر نیرو، انتقال آب برای شرب را امری ضروری خواند و اظهار داشت: در زمان رأی اعتماد هم اعلام کردم که در دوره مسئولیت بنده هیچ طرح انتقال آبی بدون توجیه فنی، زیست محیطی و توافق و رایزنی اجرا نخواهد شد و هیچ طرحی با این شاخص ها متوقف نمی گردد.
اردکانیان در مورد تأمین برق روستایی، اظهار داشت: پوشش برق روستایی ۹۹.۷ درصد است، سال جاری به ۴۰۰ روستای جدید برق انتقال خواهیم داد.
وی اظهارداشت: با این که سال جاری ورودی آب سدها ۳۰ میلیارد متر مکعب از سال قبل کمتر بوده است اما با عنایت به لایروبی ها، ذخیره سازی تنها ۳ میلیارد متر مکعب از سال قبل کمتر بوده است، سال ۹۸ حدود ۵ برابر سال های قبل برای لایروبی رودخانه ها فعالیت کردیم که این امر باعث افزایش ذخیره سازی آب شد.
وزیر نیرو اظهار داشت: ۲۰ ساعت برق مجانی در قبال همکاری ها برای عدم استفاده از موتورهای برق در ساعات اوج مصرف به کشاورزان داده می شود.
اردکانیان در مورد انشعابات غیرمجاز، اظهار داشت: اگر انشعابی به صورت موقت برقرار نماییم، بر مبنای مجوز یا تکلیف قانونی می باشد، اگر مورد مشخصی پیرامون انشعابات غیرمجاز وجود دارد، اعلام کنید.
وی ضمن انتقاد از سیاست های جزیره ای و تمرکزگرایی، خاطرنشان کرد: سیاست های جزیره ای و تمرکزگرایی بیماری مزمن اداره کشور است. با این سیستم متمرکز نمی توان کشور را اداره کرد. بخشی نگری هم از مشکلات اساسی کشور است.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه اسفندماه سال ۹۶ کارگروه سازگاری با کم آبی با حضور ۴ وزیر تشکیل شد، اظهار داشت: کمیته های این کارگروه هم با حضور مسؤلان استان تشکیل شد.
اردکانیان همینطور در مورد بهداشت آب آشامیدنی، اظهار داشت: بهداشت آب آشامیدنی در شرایط کرونایی از دغدغه های مهم هموطنان است. وزارت بهداشت روزانه کیفیت آب را کنترل می کند.
وی افزود: برای تأمین آب شیرین از دریا هم در تدارک سازوکارهای لازم برای جذب سرمایه هستیم. در سال جهش تولید طرح های گوناگونی در دست اجرا داریم و امیدواریم تا آخر دولت بتوانیم تعداد قابل توجهی از این طرح ها را اجرایی نماییم.
وزیر نیرو در مورد وضعیت دریاچه ارومیه هم اظهار داشت: کارگروه ملی با ریاست سازمان محیط زیست تشکیل شده است، وزارت نیرو هم نقش مهمی در اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه دارد.

1399/03/22
20:28:04
5.0 / 5
2420
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز