با تعطیلی دوباره میادین نفتی بزرگ

امیدها به احیای صنعت نفت لیبی از میان رفت

امیدها به احیای صنعت نفت لیبی از میان رفت ام آی جی تی: دو میدان نفتی بزرگ لیبی باردیگر به دست مردان مسلح تعطیل شده و امیدها به احیای صنعت انرژی این كشور بعد از توقف پنج ماهه فعالیت را از بین بردند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، فعالیت میدان نفتی الشراره که بزرگترین میدان نفتی لیبی است و میدان الفیل که اخیرا شروع شده بود، بعد از حمله گروههای مسلح، باردیگر متوقف گردید. این بازگشایی کوتاه مدت غیرقابل پیش بینی بودن لیبی بعنوان یک تامین کننده نفت و شکنندگی روند احیای صادرات نفت این کشور را بارز کرد. لیبی در بحبوحه جنگ داخلی که محاصره و تعطیلی بنادر و میادین نفتی را به دنبال داشته است، از ژانویه نفت اندکی ساخته است.

شرکت ملی نفت لیبی اعلام نمود که یک گروه مسلح کارکنان میدان الفیل را که توسط یک جوینت ونچر با شرکت انی ایتالیا اداره می شود مجبور کرده اند تولید نفت را که چند روز پیش ازسرگرفته شده بود، متوقف کنند. میدان نفتی الشراره هم روز دوشنبه هدف حمله مردان مسلح قرار گرفت و ناچار شد فعالیتش را متوقف نماید.

تحولات مذکور سبب شد شرکت ملی نفت لیبی وضعیت اضطراری برای صادرات نفت را که اوایل هفته جاری لغو کرده بود، باردیگر برقرار کند.

مصطفی سانالا، رئیس شرکت ملی نفت لیبی در اطلاعیه ای اظهار نمود: یک گروه جنایتکار با سلاحهای سنگین وارد میدان نفتی الشراره شده اند و سلاحهایشان را به سمت کارکنان وفادار ما نشانه گرفته اند.

صنعت انرژی این کشور واقع در شمال آفریقا از حدود یک دهه کشمکش قدرت و جنگ بعد از سقوط معمر قذافی دیکتاتور لیبی در سال ۲۰۱۱ لطمه دیده و احیای آن به سرنوشت جنگ داخلی و تلاش ژنرال خلیفه حفتر برای تحکیم کنترلش بر سراسر لیبی بستگی دارد.

این ژنرال مورد حمایت روسیه، کنترل مناطق شرقی و جنوبی لیبی را در دست دارد و بیش از یک سال است که در کوشش برای تصرف طرابلس، پایتخت لیبی در غرب کشور است. حامیان وی حدودا تولید همه نفت این کشور را در ژانویه متوقف کردند که موجب شد صادرات نفت از ۱.۲ میلیون بشکه در روز به حدود ۹۰ هزار بشکه در روز سقوط کند. این اتفاق به از دست رفتن میلیاردها دلار درآمد نفتی لیبی منجر گردیده است.

میدان الشراره که جوینت ونچر میان شرکت ملی نفت لیبی و شرکتهای نفتی بین المللی است و میدان الفیل جمعا ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می کنند که یک سوم تولید نفت این کشور قبل از توقف تولید در ژانویه را تشکیل می داد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، یک خط لوله صادرات گاز طبیعی به ایتالیا هم روز چهارشنبه بعد از اینکه مردان مسلح کارکنان را وادار به بستن آن کردند برای مدت کوتاهی بسته شد. یک سخنگوی شرکت انی اندکی بعد اعلام نمود که وضعیت به حال عادی برگشته و نیروگاه کارهای عادی خودرا ازسرگرفته است.

منبع:

1399/03/23
15:15:15
5.0 / 5
2181
تگهای خبر: انرژی , تولید , تولید نفت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز