چگونه چین برنده جنگ قیمت نفت شد؟

چگونه چین برنده جنگ قیمت نفت شد؟ ام آی جی تی: چین حالا بیشتر كارت های برنده را در بازی قیمت نفت در اختیار دارد در صورتیكه ریاض و مسكو بیشتر كارت های خودرا رو كرده اند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، روسیه و عربستان سعودی برای تامین عمده منابع مالی بودجه خود به فروش نفت متکی هستند و در پنج سال قبل چین به بزرگترین مشتری هر دو کشورتبدیل شده است. در واقع، چین بزرگترین واردکننده نفت جهان است که می تواند وارداتش را کم کند یا به ذخایر خود اضافه کند. چین در بیش از پنج سال قبل به حدی نفت ذخیره سازی کرده است که می تواند وارداتش را برای مدتی متوقف نماید. به عبارت دیگر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی باید نظر مطلوب شی جین پینگ، رئیس جمهور چین را حفظ کنند که این امر نتایج جهانی همچون برای آمریکا خواهد داشت.

فقط خود مقامات چینی دقیقا می دانند که چه میزان نفت در ذخایر این کشور وجود دارد اما برآوردهای متفاوتی وجود دارد. رویترز سال قبل برآورد کرد که چین ۷۸۸ میلیون بشکه نفت در ذخایر راهبردی خود دارد. این برآورد شامل ذخایر تجاری بزرگ نبود. شرکت تحقیقاتی وود مک کنزی در مارس امسال برآورد کرد که مجموع ذخایر نفت چین در سال ۲۰۲۰ می تواند به ۱.۱۵ میلیارد تن برسد که معادل چهار ماه واردات و تولید نفت چین است.

اگر چین تهدید کند که واردات نفت از یکی از این کشور را قطع کند و آنرا با واردات از کشورهای دیگر جایگزین نکند، چه اتفاقی خواهد بود. چنین اقدامی از طرف چین تقاضای جهانی برای نفت را به میزان حدود دو میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد و موجب وارد آمدن شوک به بازار نفت خواهد شد. کشوری که درهای چین به رویش بسته شود خواه روسیه باشد خواه عربستان سعودی، برای یافتن خریداران جدید به دست و پا خواهد افتاد و ممکنست ناچار شوند به قیمتهای پایین راضی شود که چنین اقدامی، قیمتهای نفت را گرفتار کاهش بیشتری خواهدنمود. بدین سبب صادرکننده ای که مغضوب چین واقع شود، لطمه خواهد دید. البته سایر تولیدکنندگان نفت مانند شرکتهای آمریکا هم ضرر می کنند با این وجود ضرر روسیه و عربستان سعودی در صورت عصبانیت چین از آنها بیشتر خواهد بود.

چین می تواند لطمه کمتری برساند اما همچنان اگر تصمیم بگیرد پر کردن ذخایر نفت خودرا متوقف نماید، باز هم لطمه خواهد زد. این کشور حدود ۴.۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند و ممکنست تصمیم بگیرد تنها به اندازه نیاز اقتصاد خود نفت وارد کند. بر اساس گزارش اس اند پی گلوبال پلاتس، اگر چین تصمیم بگیرد واردات نفت برای ذخیره سازی را متوقف نماید، از تقاضای جهانی برای نفت حدود یک میلیون بشکه در روز کاسته خواهد شد.

چنین اتفاقی به تنهایی ضربه سختی برای تولیدکنندگان نفت جهان خواهد بود. اگر این کاهش مستقیما مربوط به روسیه یا عربستان سعودی باشد، برای آن کشور بسیار دشوار خواهد بود.

بر اساس گزارش فوربس، وقتی پای نفت وسط می آید، روسیه و عربستان سعودی روی چین حساب می کنند. آنها به فروش نفت به چین نیاز دارند اما چین به لطف ذخایر عظیم نفت خود به خرید از این دو کشور نیازی ندارد. در صحنه جهانی، برای روسیه و عربستان سعودی موضع گیری مقابل چین درباب هر موضوعی دشوار خواهد بود. این مساله در آینده که آمریکا و سایرین به دنبال یافتن منشا شیوع ویروس کرونا خواهند بود و درگیری های مرزی اخیر میان چین و هند اهمیت زیادی خواهد داشت.

منبع:

1399/04/08
21:24:35
5.0 / 5
2315
تگهای خبر: تولید , تولید نفت , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز