وزیر نیرو خبر داد

سرمایه گذاری 14 هزار و 300 میلیارد تومان برای ساخت نیروگاه های خورشیدی

سرمایه گذاری 14 هزار و 300 میلیارد تومان برای ساخت نیروگاه های خورشیدی وزیر نیرو از سرمایه گذاری ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه های خورشیدی در كشور اطلاع داد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در آیین بهره برداری همزمان از ۱۰ پروژه صنعت آب و برق که در نهمین هفته از پویش #هرهفته الف _ب_ایران به صورت ویدئوکنفرانسی با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار نمود: نتیجه این سرمایه گذاری، ۸۳۴ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در مدار است و ۹۵ درصد اقدام های دولت در این بخش تابحال محقق شده است.
وی با اشاره به بهره برداری از ۶ پروژه نیروگاه خورشیدی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در روز جاری در استان فارس اظهار داشت: تابحال در قالب پویش سه نیروگاه خورشیدی به بهره برداری رسیده که با طرح های امروز به ۹ نیروگاه می رسد. اردکانیان اظهار داشت: در زمان حاضر ۱۶۰ شرکت خصوصی برای ساخت تجهیزات و بهره برداری نیروگاه های خورشیدی در کشور فعالیت دارند.
اردکانیان با بیان این که وعده کردیم سال جاری ۲۵۰ طرح را با سرمایه گذاری بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان افتتاح نماییم که تابحال ۲۵ پروژه با سرمایه گذاری ۹۱۰۰ میلیارد تومان به ثمر رسیده است، اظهار داشت: از طرح های به بهره برداری رسیده در قالب پویش از شروع سال جاری تابحال می توان به سه سد در استان های ایلام، خراسان جنوبی و آذربایجان غربیز، ۲۲ هزار هکتار شبکه در استان ایلام، آبرسانی به یک شهر جدید در استان مرکزی، آبرسانی به ۱۵ روستا در استان خراسان جنوبی، ۴ تصفیه خانه فاصلاب در استان های قم و تهران، سه نیروگاه حرارتی در استان های تهران، بوشهر و لرستان، سه نیروگاه تجدیدپذیر و تعداد قابل توجهی پست های برق و خطوط انتقال اشاره نمود.
سال قبل حتی تا آستانه جیره بندی آب در شهر شیراز رفته بودیم
وی با تاکید بر اینکه امروز ۱۰ پروژه دیگر در استان های فارس و کرمانشاه افتتاح می شود، اظهار نمود: از مهم ترین پروژه های امروز آبرسانی به کلانشهر شیراز است، تابستان سال قبل حتی تا آستانه جیره بندی آب در شهر شیراز رفته بودیم که شرایط با همراهی مردم در مصرف، مدیریت شد؛ اما این دغدغه از سال جاری تا سال های بعد مرتفع است.
وزیر نیرو با اعلان اینکه این طرح بزرگ شامل خطوط لوله، تصفیه خانه آب، ایستگاه های پمپاژ و تونل است که مشکل آب آشامیدنی و بهداشت جمعیت قابل توجهی را برطرف می کند، اظهار داشت: در عرصه های مختلف همچون آب شرایط کشور ما نسبت به متوسط جهانی و منطقه شرایط بسیار خوبی است.
دسترسی ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری به آب سالم و پایدار
اردکانیان اشاره کرد: امروز ۱۵ درصد جمعیت شهری دنیا با وجود تمام کوشش های انجام شده هنوز به آب پایدار دسترسی ندارند و ۳۷ درصد جمعیت روستایی بدون دسترسی هستند. در کشور ما ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری به آب سالم و پایدار دسترسی دارند و در روستاها هم این نسبت ۸۲.۵ درصد است و از متوسط جهانی بسیار بالاتر هستیم.
وی افزود: در جمعیت شهری همپای کشورهای توسعه یافته در جمهوری اسلامی ایران در زمینه شبکه های آب برای شرب و بهداشت کار شده و برای روستاها هم کارهای خوبی در حال انجام می باشد.
وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش رئیس جمهوری که با این رقم در هیچ شهری نیست که آب سالم و پایدار نداشته باشیم، اظهار داشت: بطور قطع همچنین است، چون سیر تبدیل روستاها به شهر را به لحاظ تقسیمات کشور داریم وقتی حد نصاب جمعیت به حدی می رسد که طبق مقررات واجد شرایط شهر شدن می شوند، هنوز در نقاط پراکنده ای برای تحقق آنچه ما به آن دسترسی پایدار می گوییم نیاز به کار دارد و این رقم حدود یک دهم درصد است.
اردکانیان اضافه کرد: طرح آبرسانی به شیراز شامل تصفیه خانه بزرگی است که سی و هفتمین تصفیه خانه به بهره برداری رسیده در دولت تدبیر و امید بوده و تا آخر دولت به رقم ۵۴ تصفیه خانه آب خواهیم رسید.
وی اظهار داشت: این بدان معناست که دولت تدبیر و امید در آخر دوره کاری خود برای مردم گزارش خواهدنمود که در کمتر از هر دو ماه در این هشت سال به صورت متوسط یک تصفیه خانه آب وارد مدار بهره برداری شده است.
وزیر نیرو اضافه کرد: در استان فارس علاوه بر تصفیه خانه فاضلاب، همینطور شش پروژه نیروگاه تجدیدپذیر افتتاح می گردد. نیروگاه های خورشیدی، پروژه های بزرگی هستند که در شهرستان های مختلف استان فارس با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری می رسد.
بگفته اردکانیان وزارت نیرو خریدار برق از شرکت های خصوصی که برای ساخت تجهیزات و سایر کارهای نیروگاه های تجدیدپذیر تاسیس شده اند است و به صورت تضمینی هم خریداری می کند، قرارداد بلندمدت هم می بندیم.
بهره برداری ۴۳ سد در ۸۳ ماه گذشته
وی با تقسیم بندی نیروگاه ها به مگاواتی و کیلوواتی اظهار داشت: نیروگاه های کیلوواتی ظرفیت کمتری دارند و فرصت خوبی است که حتی بخش هایی که تثبیت جمعیت در آنها لزوم دارد، شامل مناطق مرکزی و شرقی کشور با کمک سایر سازمان ها در جهت استقرار جمعیت و حفظ معیشت آنها این سرمایه گذاری صورت گیرد که سرمایه گذاری سودآوری برای مردم و بهره برداران است.
وزیر نیرو همینطور با اشاره به بهره برداری سد شرفشاه در استان کرمانشاه اظهار داشت: این سد، چهل و سومین سدی است که در دولت تدبیر و امید به بهره برداری می رسد و عدد سدهای بزرگ مخزنی کشور به ۱۸۷ می رسد.
اردکانیان با اشاره به بهره برداری ۴۳ سد در ۸۳ ماه گذشته از فعالیت دولت تدبیر و امید اضافه کرد: یعنی هر دو ماه یک سد به بهره برداری رسیده است. ۱۵ سد دیگر هم مطابق برنامه تا آخر دولت به نتیجه می رسد و گزارش می دهیم که در این دولت هر ۵۰ روز یک سد مخزنی به ثمر رسیده است.
وی ادامه داد: سد شرفشاه، سد مهمی در مجموعه چرخه طرح های توسعه منابع آب و خاک مرزی کشور است که با اجازات مقام معظم رهبری و با بهره گیری از منابع صندوق توسعه ملی اجرا شده و در تأمین آب آشامیدنی سومار و نفت شهر و حق آبه های کشاورزی و توسعه این بخش نقش دارد.
آب شیراز جزو بهترین های کشور خواهد شد
همینطور قاسم تقی زاده خامسی - معاون آب و آبفای وزیر نیرو - با اشاره به اقدام های وزارت نیرو در جهت بهبود کمی و کیفی آب شهر شیراز اظهار داشت: با اقدامات انجام شده، آب شیراز جزو بهترین آب های کشور خواهد شد.
وی با اعلان اینکه شهر شیراز به شهر قنات ها مشهور است و معمولا آب آشامیدنی مناطق و محلات این شهر بوسیله قنات ها تأمین می شده است و نخستین قناتی که آب آن به شیراز آورده شده قنات رکن آباد است، اظهار نمود: در زمان حاضر آب شیراز به ۱۷۰ حلقه چاه آب وابسته است که حدودا ۸۰ درصد آب این شهر را تأمین می کنند و ۲۰ درصد دیگر این نیاز به صورت سطحی بوسیله سد درودزن تأمین می شود که در کلان شهرهای ما بی نظیر است؛ چون که وابستگی آب شیراز به آب های زیرزمینی کاهش جدی پیدا می کند و ۸۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش یافته و آب سطحی به ۶۰ درصد از نظر کمی می رسد.
تقی زاده خامسی اظهار داشت: از نظر کیفیت امروز آخرین آزمایش آب نشان میدهد که ای سی آب نصف خواهد شد و این جزو کارهای بی نظیر است. آب شهر شیراز جزو بهترین های کشور خواهد شد.
وی یادآوری کرد: اجزای این سامانه عبارت از یک خط ۷۷ کیلومتری شامل لوله های فولادی از ۱.۴۰ تا ۱.۸۰ سانتی متر، تونلی به قطر ۴.۵ متر و طول ۴۴۰۰ متر و ایستگاه پمپاژ با سه منبع و ظرفیت پمپاژ سه متر مکعب آب در ثانیه است.
معاون وزیر نیرو با اعلان اینکه یک تصفیه خانه هم با تصفیه سه متر مکعب در ثانیه و یک تصفیه خانه توسط بخش خصوصی و به صورت B.O.T اجرا شده است، اظهار داشت: حدود ۵۴۰ میلیارد تومان از محل اعتبار دولتی و ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر توسط بخش خصوصی برای این طرح هزینه شده است.
بگفته تقی زاده خامسی ارزش کنونی این پروژه را بیشتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است، امروز طرح آبرسانی به سعادت شهر با جمعیت ۳۰ هزار نفری هم افتتاح می شود.

با دستور رئیس جمهور ۱۰ پروژه صنعت آب و برق در استان های فارس و کرمانشاه با ارزش سرمایه گذاری ۱۹۰۰ میلیارد تومان راه اندازی شد. طرح های آب منطقه ای کرمانشاه شامل سد شرفشاه قصر شیرین با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان، طرح های آبفا شیراز شامل واحد اول و دوم تصفیه خانه فاضلاب شماره ۲ شیراز با اعتبار ۵۳۷ میلیارد تومان، طرح های آب منطقه ای فارس با جمعیت تحت پوشش ۴۳۴ هزار نفر و اعتبار ۵۹۹ میلیارد تومان و طرح های ساتبا شامل نیروگاه لارستان، دارندگان، اقلید، ترکان، لامرد و نی ریز همچون طرح های افتتاح شده امروز بود
سد شرفشاه شهرستان قصر شیرین که با ۵۸ میلیارد تومان اعتبار دولتی و ۴۴۲ میلیارد تومان دیگر از محل منابع صندوق توسعه ملی از سال ۸۸ شروع شده، امروز با عرضه گزارش محمد حاج رسولی ها - مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران - از محل پروژه به رئیس جمهور و وزیر نیرو به بهره برداری رسید. اجرای این پروژه برای ۷۶۴ نفر به صورت مستقیم و ۳۸۲ نفر دیگر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی داشته است.
سد شرفشاه با حجم مخزن ۱۰۱ میلیون مترمکعب از نوع خاکی با هسته رسی است که حجم بدنه آن ۴.۴ میلیون مترمکعب و ارتفاع از پی سد ۸۳ متر است. سد شرفشاه با هدف تأمین آب کشاورزی، شرب و صنعت منطقه، تأمین آب زراعی ۳۰۵۵ هکتار دشت های سومار و نفت شهر و تأمین آب آشامیدنی بلندمدت شهر سومار، نفت شهر و بازارچه مرزی سومار وارد مدار بهره برداری شد.
عملیات اجرایی اولین مرحله طرح آبرسانی به کلان شهر شیراز آغاز شد
عملیات اجرایی اولین مرحله طرح آبرسانی به کلان شهر شیراز شامل خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه بزرگ آب شیراز با جمعیت زیرپوشش ۳۲۴ هزار نفر، با دستور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانسی به بهره برداری رسید. این پروژه که با ۴۶۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار بخش دولتی و ۹۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار بخش خصوصی از سال ۹۵ شروع شده است، بامداد امروز با ارئه گزارش "قاسم تقی زاده خامسی" معاون آب و آبفای وزیر نیرو از محل پروژه به رئیس جمهور و وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
با بهره برداری از این پروژه برای ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم فرصت اشتغال ایجاد می شود. در این آیین، فاز نخست طرح آبرسانی به سعادت شهر و ارسنجان هم با ۳۹ میلیارد تومان اعتبار بخش دولتی به بهره برداری رسید. این پروژه از سال ۹۵ شروع شده و به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ترتیب برای ۶۵ و ۱۳۰ نفر اشتغال به وجود می آورد.
بنا بر این گزارش، این مرحله از تصفیه خانه با ظرفیت ۶۴ لیتر برثانیه اجرا شده و ظرفیت نهایی طرح ۲۲۰ لیتر برثانیه است. در این مرحله خط انتقالی به طول ۱۵ کیلومتر و قطر ۴۵۰ میلی متر راه اندازی شده که با نهایی شدن آن به ۴۸ کیلومتر می رسد.
در این پروژه ۲ باب مخزن به ظرفیت ۶۰۰۰ متر مکعب راه اندازی شده که این ظرفیت در زمان اتمام طرح به ۱۳ هزار و ۳۰۰ متر مکعب می رسد. همینطور در این پروژه با جمعیت زیر پوشش ۱۱۰ هزار نفر در سعادت شهر همینطور یک باب ایستگاه پمپاژ و دو حلقه چاه راه اندازی شده است.
۲ واحد تصفیه خانه فاضلاب شماره ۲ شیراز به بهره برداری رسید
واحدهای نخست و دوم تصفیه خانه فاضلاب شماره ۲ شیراز هم به بهره برداری رسید، پروژه های راه اندازی واحدهای نخست و دوم تصفیه خانه فاضلاب شماره ۲ شیراز که با ۵۳۷ میلیارد تومان اعتبار دولتی در سال ۸۸ شروع شده، امروز با حضور حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، استاندار و تعدادی از مسؤلان استان فارس در مدار بهره برداری قرار گرفت.
طبق اعلام وزارت نیرو، با بهره برداری از این پروژه برای ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر دیگر به صورت غیرمستقیم فرصت اشتغال ایجاد می شود. این پروژه شامل تصفیه خانه ای با ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز برای جمعیت زیرپوشش ۵۷۰ هزار نفری با فرایند لجن فعال(کاروسل) است که در آن ۷۲۴ کیلومتر خط انتقال و شبکه جمع آوری راه اندازی شده است.
۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس به صورت همزمان به بهره برداری رسید
همینطور رئیس جمهور در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، ۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس را به صورت هم زمان و بوسیله ویدئو کنفرانس افتتاح نمود. این پروژه ها شامل نیروگاه های خورشیدی ۱۰ مگاواتی لارستان، ۱۰ مگاواتی دارندگان، ۵۰۰ کیلوواتی اقلید، ۲ مگاواتی ترکان، ۱۰ مگاواتی لامرد و نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ کیلوواتی شهرک صنعتی نی ریز، قبل از ظهر امروز با ارئه گزارش "محمد ساتکین" معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی ­های تجدید­پذیر و بهره ­وری انرژی برق (ساتبا) از محل پروژه به رئیس جمهور و وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
راه اندازی این پروژه ها که عملیات اجرایی همگی آنها در سال ۹۷ شروع شده به ترتیب ۸۰، ۸۰، ۴، ۱۶، ۸۰ و ۴ میلیارد تومان با بهره گیری از سرمایه گذاری بخش خصوصی هزینه در برداشته است. این پروژه ها در مجموع برای ۶۲ نفر به صورت مستقیم و ۲۹۵ نفر دیگر اشتغال به وجود آورده اند.
نیروگاه های خورشیدی ۱۰ مگاواتی لارستان و ۱۰ مگاواتی دارندگان هر دو با هدف صرفه جویی در مصرف سوخت سالانه هر کدام معادل ۵.۷ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه جویی در مصرف آب در سال معادل ۸۴ مترمکعب اجرا شده اند که با این پروژه ها از انتشار گاز دی اکسید کربن در سال به میزان ۶۸ تن جلوگیری می شود.
نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ کیلوواتی اقلید هم با هدف صرفه جویی در مصرف سوخت در سال معادل ۰.۳ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه جویی در مصرف آب در سال معادل ۴۲۶ مترمکعب اجرا شده که از انتشار گاز دی اکسید کربن در سال به میزان ۷۳۳ تن جلوگیری می کند.
همینطور نیروگاه خورشیدی ۲ مگاواتی ترکان با هدف صرفه جویی در مصرف سوخت در سال به میزان یک میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه جویی در مصرف آب سالانه به حجم ۸۷۴ مترمکعب اجرا شده و اجرای آن منجر به عدم انتشار گاز دی اکسید کربن در سال به میزان ۲۷۴۲ تن می شود.
نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی لامرد هم با هدف صرفه جویی در مصرف سوخت در سال به میزان ۵.۷ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه جویی در مصرف آب در سال به میزان ۴۳۷۲ مترمکعب و برای عدم انتشار گاز دی اکسید کربن در سال به میزان ۱۳ هزار و ۷۱۱ تن اجرا شده است.
این گزارش حاکی می باشد، نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ کیلوواتی شهرک صنعتی نی ریز با هدف صرفه جویی در مصرف سوخت در سال به میزان ۰.۳ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه جویی در مصرف آب در سال به میزان ۲۴۵ مترمکعب اجرا شده و با این کار از انتشار گاز دی اکسید کربن در سال به میزان ۷۷۳ تن جلوگیری می شود.
ادامه داردمنبع:

1399/04/13
12:31:09
5.0 / 5
2619
تگهای خبر: آب , انرژی , ایستگاه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز