وزیر نیرو:

بیش از ۹۹ درصد جمعیت شهری به آب آشامیدنی سالم و پایدار دسترسی دارند

بیش از ۹۹ درصد جمعیت شهری به آب آشامیدنی سالم و پایدار دسترسی دارند به گزارش ام آی جی تی وزیر نیرو اظهار داشت: در كشور ما 99.9 درصد جمعیت شهری دسترسی به آب سالم و پایدار دارند كه در روستاها این نسبت 82.5 درصد است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از صدا و سیما، رضا اردکانیان در ادامه پویش «هر هفته الف _ ب ایران» که با حضور رئیس جمهور و به صورت ارتباط ویدئو کنفرانسی با استان های فارس و کرمانشاه برگزار شد، اضافه کرد: امروز در عرصه های مختلف همچون در آب، شرایط کشور در مقایسه با متوسط جهانی و منطقه، بسیار عالی است، برای اینکه امروز ۱۵ درصد جمعیت شهری دنیا با وجود همه تلاش هایی که شده هنوز دسترسی به آب پایدار ندارند و در جمعیت روستایی نیز ۳۷ درصد جمعیت دنیا فاقد دسترسی به آب سالم و پایدار هستند این یعنی ما از متوسط جهانی بسیار بالاتر هستیم. در جمعیت شهری همپای کشورهای توسعه یافته در کشور ما در زمینه شبکه های آب برای شرب و بهداشت کار شده و در روستاها هم کارهای خوبی در حال انجام هست. وی با اعلان اینکه وعده کردیم امسال ۲۵۰ طرح را تا آخر سال با سرمایه گذاری بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره برداری برسانیم اظهار داشت: تا کنون در ماه های گذشته سال، ۳ سد در استان های ایلام، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی، ۲۲ هزار هکتار شبکه در استان ایلام، آبرسانی به یک شهر جدید در استان مرکزی، آب سانی به ۱۵ روستا در خراسان جنوبی، چهار تصفیه خانه بزرگ فاضلاب در استان های تهران و قم، سه نیروگاه حرارتی در استان های تهران، بوشهر و لرستان، ۳ نیروگاه تجدیدپذیر و تعداد قابل توجهی پست های برق و خطوط انتقال و در مجموع ۲۵ طرح با سرمایه گذاری ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی به ثمر رسیده است. اردکانیان با اشاره به اینکه امروز ۱۰ طرح در استان های فارس و کرمانشاه افتتاح می شود اضافه کرد: از مهمترین طرح های امروز، آبرسانی به کلانشهر شیراز است؛ سال قبل در تابستان حتی تا آستانه جیره بندی آب در شهر شیراز پیش رفته بودیم که شرایط با همراهی مردم در مصرف مدیریت شد، اما این دغدغه از امسال تا سال های بعد رفع شده است.
وی با اعلان اینکه مسیر انتقال آب از سد درودزن تا شیراز حدود ۷۷ کیلومتر است افزود: بهره برداری از این طرح بزرگ شامل خطوط لوله، تصفیه خانه آب، ایستگاه های پمپاژو تونل، مشکل جمعیت قابل توجهی را از حیث آب آشامیدنی و بهداشت حل می کند. وزیر نیرو اظهار داشت: طرح آبرسانی به شیراز شامل تصفیه خانه بزرگی است که این تصفیه خانه، سی و هفتمین تصفیه خانه ای است که در این دولت به بهره برداری می رسد و تا اختتام دولت به رقم ۵۴ تصفیه خانه آب خواهیم رسید یعنی دولت کنونی در آخر دوره کاری خود به مردم گزارش خواهد داد که در کمتر از هر دو ماه در این هشت سال بطور متوسط یک تصفیه خانه آب به مدار بهره برداری رسیده است ضمن اینکه تصفیه خانه فاضلاب هم، طرح دیگری است که امروز به بهره برداری است. اردکانیان اضافه کرد: همین طور در استان فارس شش طرح نیروگاه تجدیدپذیر را افتتاح خواهیم کرد این نیروگاه های خورشیدی، طرح های بزرگی است که در شهرستان های مختلف استان فارس با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری می رسد. وی افزود: امسال در این پویش تابحال سه نیروگاه تجدیدپذیر را افتتاح کردیم که امروز به ۹ نیروگاه خواهد رسید. ضمن اینکه تابحال موفق شده ایم ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی را برای راه اندازی نیروگاه های تجدیدپذیر جذب نماییم که ۸۳۴ مگاوات نیروگاه در مدار نتیجه این سرمایه گذاری است. وزیر نیرو با اعلان اینکه ۹۵ درصد کار نیروگاه های تجدیدپذیر در دولت کنونی به ثمر رسیده است اظهار داشت: امیدواریم تا اختتام دولت این روند به خوبی ادامه داشته باشد و پس از آن هم تداوم یابد. اردکانیان با اشاره به اینکه ۱۶۰ شرکت خصوصی برای ساخت تجهیزات و سایر کارهای نیروگاه های تجدیدپذیر تأسیس شدند اضافه کرد: خریدار برق ما هستیم و بطور تضمینی هم خریداری می نماییم و قرارداد طولانی مدت هم می بندیم. وی با اعلان اینکه نیروگاه ها دو دسته مگاواتی و کیلوواتی هستند افزود: نیروگاه های کیلوواتی ظرفیت کمتری دارند بدین سبب فرصت خوبی است که در بخش هایی که تثبیت جمعیت در آنجا لزوم دارد همچون در مناطق مرکزی و شرقی کشور، با کمک سازمان ها این سرمایه گذاری در جهت استقرار جمعیت و حفظ معیشت آنها صورت گیرد. البته این سرمایه گذاری، سرمایه گذاری سودآوری برای مردم و بهره برداران است. وزیر نیرو همین طور اظهار داشت: آخرین طرح امروز، سد مخزنی شرف شاه در استان کرمانشاه و چهل و سومین سدی است که در دولت کنونی به بهره برداری می رسد که تعداد سدهای بزرگ مخزنی کشور را به ۱۸۷ سد می رساند. ۴۳ سد در ۸۳ ماه گذشته یعنی هر دو ماه یک سد مخزنی ملی به بهره برداری رسیده است که ان شاءالله تا اختتام دولت ۱۵ سد دیگر هم مطابق برنامه به نتیجه خواهد رسید و ما در آخر دولت به مردم گزارش خواهیم کرد که در این دولت در هر ۵۰ روز بطور متوسط یک سد مخزنی به ثمر رسیده است اردکانیان اضافه کرد: این سد در مجموعه چرخه طرح های توسعه منابع آب و خاک مرزی کشور بسیار مهمست که با اجازه مقام معظم رهبری و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اجرا شده و در تامین آب آشامیدنی سومار و نفت شهر و حقابه های کشاورزی و توسعه کشاورزی در منطقه نقش مهمی دارد.


منبع:

1399/04/13
23:10:32
5.0 / 5
2602
تگهای خبر: آب , ایستگاه , خرید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز