رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین:

انتقال آب از سد طالقان به آبیك با تخصیص اعتبار ملی تسریع می شود

انتقال آب از سد طالقان به آبیك با تخصیص اعتبار ملی تسریع می شود به گزارش ام آی جی تی رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین اظهار داشت: اعتبارات قطره چكانی برای انتقال آب از سد طالقان جوابگوی نیازها نیست و با تخصیص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار ملی اجرای این طرح مهم را تسریع می نماییم.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، طرح انتقال آب سد طالقان یکی از طرح های مهم آبرسانی در استان قزو ین است که از مطالبات مردم آبیک و قزوین و روستاهای مسیر هم به حساب می آید. این طرح انتقال به ظرفیت ۶۰ میلیون متر مکعب آب دارای ۱۲۰ کیلومتر خط اصلی است که با شاخه های آن ۳۲۰ کیلومتر می شود و می تواند آب آشامیدنی استان را تا افق ۱۴۲۵ تأمین کند. اجرای این طرح شامل خط انتقال و تصفیه خانه بیشتر از ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار و سه سال زمان لازم دارد که با بهره برداری از آن ۷۸ درصد جمعیت استان تحت پوشش آب آشامیدنی قرار می گیرند. هزینه های سنگین و اختصاص کم اعتبارات سبب شده در اجرای این طرح وقفه هایی ایجاد شود که در ماه های اخیر با تاکید و پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و استاندار اقدامات مؤثری برای تسریع در پروژه انجام شده است.
در جلسه شورای اداری امروز شهرستان آبیک یکی از موضوعات مهم و مورد بررسی تسریع در اجرای این پروژه بود که تصمیماتی در این حوزه اتخاذ شد. لطف الله سیاهکلی رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین بعد از شرکت در جلسه شورای اداری شهرستان آبیک که جهت بررسی مشکلات این شهر تشکیل شد در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: یکی از مطالبات مهم مردم آبیک تأمین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی است که تابحال به آن پاسخ منطقی داده نشده است. وی بیان نمود: بعد از پیگیری های مختلف مسؤلان و نمایندگان در سال های اخیر با انتقال آب از سد طالقان موافقت شد که با این کار آب مورد نیاز ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستا تأمین خواهد شد و در یک چشم انداز ۳۰ ساله دیگر مردم کمبودی نخواهند داشت و این کار از مهم ترین طرح های آبی استان به حساب می آید. اعتبارات قطره چکانی جوابگو نیست / یک قرن زمان می خواهد نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اجرای کامل این طرح مهم حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و نمی توانیم انتظار داشته باشیم با بودجه قطره چکانی دولتی تکمیل شود چونکه حتی اگر سالی ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان اعتبار هم داده شود شاید یک قرن طول بکشد تا طرح به پایان برسد که منطقی نیست. وی ادامه داد: این طرح فاز بندی شده و مقرر است در مدت حداکثر دو تا سه سال کار تکمیل شود اما برای فاز اول آن و آبرسانی به آبیک حدود ۱۳۰ میلیارد تومان برآورد هزینه شده که این بخش را در دستور کار و اولویت قرار داده ایم. سیاهکلی اظهار داشت: پارسال میزان تخصیص این طرح ۲۰ میلیارد تومان بود که فقط ۴ میلیارد تومان آن محقق شد که با این رویکرد نمی توان کار را به سرانجام رساند.
نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بودجه شهرستان آبیک سال جاری ۳۲ میلیارد تومان است که حدود دو سوم آن برای طرح های آبرسانی و جاده ای اختصاص خواهد یافت اما این میزان هیچگاه نمی تواند مطالبات مردم را پاسخ دهد و نگرانی ها همچنان باقی است که این طرح همچنان با کندی صورت گیرد. پیگیری اختصاص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار ملی وی بیان نمود: در جلسه امروز شورای اداری شهرستان آبیک مصوب شد با پیگیری نمایندگان و استاندار بتوانیم ۵۰ میلیارد تومان از اعتبارات ملی برای تزریق در این پروژه استفاده نماییم که در صورت تخصیص ۱۰۰ درصدی می توان به تسریع در پروژه امیدوار بود. سیاهکلی افزود: پیمانکار طرح متعهد شده در صورت موافقت تهران با اختصاص ۵۰ میلیارد تومان کار خویش را تسریع بخشیده و تا آخر سال انتقال آب از سد طالقان تا آبیک را به پایان برساند. رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین تصریح کرد: ما هم متعهد شده ایم به علت اهمیت مبحث با جدیت مبحث تخصیص اعتبار ملی برای این طرح را پیگیری نماییم و در هفته جاری در نشست با مسؤلان کشوری و وزیر نیرو خبر خوشی را برای مردم به ارمغان بیاوریم.
نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلسی شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مردم آبیک سالهاست از گرد و غبار ناشی از سیمان آبیک و مشکلات بیابان زایی و کم آبی در رنج هستند و شایسته نیست بیشتر از این مشکلات را تحمل کنند بنابراین امیدواریم در این حوزه بتوانیم اقدام عاجلی را صورت دهیم و مردم را خوشحال نماییم. طرح انتقال آب از سد طالقان از مصوبات سفر رئیس جمهوری به قزوین در سال ۹۵ است که هم اکنون بیشتر از ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تکمیل شدن آن نیاز آب آشامیدنی ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستای استان قزوین تأمین می شود.


منبع:

1399/04/15
18:03:30
5.0 / 5
2305
تگهای خبر: آب , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز