افزایش تقاضا برای نفت اوپك از سال آینده

افزایش تقاضا برای نفت اوپك از سال آینده به گزارش ام آی جی تی اوپك در جدید ترین گزارش ماهانه خود پیش بینی نمود كه تقاضا برای نفت خام این گروه در سال میلادی آینده بهبود قابل ملاحظه ای پیدا خواهد نمود و از سطح مشاهده شده قبل از بحران ویروس كرونا فراتر خواهد رفت.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اوپک پیش بینی نمود تقاضا برای نفت این گروه ۲۵ درصد در سال ۲۰۲۱ افزوده شده و به ۲۹.۸ میلیون بشکه در روز می رسد که بالاتر از سطح مورد تقاضا در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

این افزایش تقاضا تحت تأثیر بهبود تقاضای جهانی برای نفت و ازسرگیری رشد اقتصادی و مهم تر از آن، بداقبالی رقیبان اوپک صورت خواهد گرفت. تولید نفت آمریکا بعد از افت ۷.۴ درصدی در سال میلادی جاری، رشد محدودی در سال ۲۰۲۱ خواهد داشت.

در این بین، اوپک و متحدانش به منظور مقابله با اشباع عرضه ناشی از بحران کووید ۱۹ و تقویت قیمتها، تولیدشان را به صورت داوطلبانه محدود کرده اند. این گروه اعلام نمود نرخ پایبندی به توافق کاهش تولید در ژوئن بیشتر از ۱۰۰ درصد بوده است.

پیش بینی می شود گروه اوپک پلاس که شامل کشورهای غیرعضو اوپک نظیر روسیه است، روز چهارشنبه تسهیل محدودیت عرضه از ماه آگوست را اعلام نماید. تحت این پیمان، کاهش تولید از ۹.۶ میلیون بشکه در روز فعلی به ۷.۷ میلیون بشکه در روز در فاصله اوت تا دسامبر تسهیل می شود.

طبق اولین ارزیابی اوپک از دورنمای بازار نفت در سال ۲۰۲۱، تقاضای جهانی برای نفت هفت میلیون بشکه در روز معادل ۷.۷ درصد بهبود پیدا کرده و به ۹۷.۷۲ میلیون بشکه در روز می رسد. با این وجود این رقم همچنان کمتر از آمار سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۱۸ خواهد بود و این رشد به مهار شیوع کرونا و بهبود بخشهای گردشگری و سفر مشروط خواهد بود.

اوپک برآورد خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ را ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و پیش بینی نمود مصرف نفت ۸.۹۵ میلیون بشکه در روز کاهش سالانه خواهد داشت.

بهبود اقبال این گروه در سال میلادی آینده در گروی رنج رقیبانش خواهد بود. اوپک انتظار دارد عرضه غیراوپک در سال ۲۰۲۰ به میزان ۳.۲۶ میلیون بشکه در روز افت کند و در سال ۲۰۲۱ تنها ۹۲۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند. این دوره به منزله یک فضای تنفس برای اوپک خواهد بود که در یک دهه گذشته شاهد تصرف سهم بازارش توسط شرکتهای نفت شیل آمریکایی بوده است.

برآورد اوپک چشم انداز خوش بینانه تری برای این گروه نسبت به گزارش هفته گذشته آژانس بین المللی انرژی ترسیم کرده است. طبق پیشبینی آژانس، تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۲۱ پایینتر از سطح سال ۲۰۱۹ می ماند.

فعلا اوپک به محدودیت عرضه ای پایبند است که کمک کرده است قیمتها از رکورد پایین به ثبت رسیده در آوریل بیشتر از دو برابر افزوده شده و به محدوده فعلی ۴۲ دلار صعود کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اوپک ماه گذشته تولیدش را ۱.۸۹ میلیون بشکه در روز کم کرد و به ۲۲.۲۷ میلیون بشکه در روز رساند. این کاهش کم سابقه به دنبال اقدام عربستان سعودی و سایر اعضای این گروه برای عمیق کردن کاهش تولید و سرعت بخشیدن به روند احیای بازار روی داد.

منبع:

1399/04/25
15:13:40
5.0 / 5
2125
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز