بهره برداری از ۱۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در دو استان مرزی

بهره برداری از ۱۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در دو استان مرزی وزیر نیرو اظهار داشت: ۱۵۰۰ میلیارد تومان در ۱۶ هزار و ۵۰۰ هكتار از اراضی استان های كرمانشاه و ایلام بابت آبیاری و زه كشی هزینه شده كه طی هفته آینده به بهره برداری خواهد رسید.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در آئین بهره برداری از ۱۵ پروژه صنعت برق استان تهران در چهاردهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با اشاره به وجود رودخانه های مرزی و حوضه های آبریز مشترک در ۱۲ استان مرزی کشور اظهار نمود: در پانزدهمین هفته از پویش، مجموعه پروژه بزرگی در عرصه آب و خاک کشور با عنوان طرح های توسعه منابع آب و خاک مرزی افتتاح می شود.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه برای چگونگی استفاده از این منابع حیاتی با همه کشورهای همسایه معاهدات معتبر بین المللی داریم و مرزنشینان ما شایسته ترین ها برای بهره مندی از این منابع خدادادی هستند، تصریح کرد: استقرار و تثبیت جمعیت در استان های مرزی مستلزم استفاده از این منابع سرشار آب و خاک و اجرای پروژه توسعه منابع آب و خاک مرزی است که هفته آینده با سرمایه گذاری افزون بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز در استان های کرمانشاه و ایلام به بهره برداری می رسد.
وزیر نیرو اظهار داشت: علاوه بر نقش موثر و مثبتی که در تولید مواد غذایی و شغل های مولد دارد، این بخش خاص حدود ۱۱ هزار شغل مستقیم و ۳۰۰۰ شغل دیگر به صورت غیرمستقیم را فراهم می آورد که فرصت بسیار تعیین کننده ای برای آبادانی استان های مرزی کشور دارد و تا آخر دولت دوازدهم کارنامه دولت تدبیر و امید به ثمر رساندن بیشتر از ۳۳۳ هزار هکتار از شبکه های اصلی آبیاری و زهکشی خواهد بود.
اردکانیان افزود: در ۱۲ مرداد سال آینده طبق برنامه و روال معمول، کار تحویل رسمی مسئولیت به منتخب بعدی ملت ایران برای اداره قوه مجریه صورت خواهد گرفت. این بدان معناست که ما یک سال سراسر امید و توام با تدبیر را در اختیار داریم که کارنامه موفقی را هم از خود به یادگار بگذاریم و هم ریل گذاری مناسب برای فعالیتهای دولت بعدی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه در هفته چهاردهم پویش هستیم، اضافه کرد: طبق وعده ای که با هموطنان کردیم تا آخر سال ۲۵۰ پروژه بزرگ آب و برق در همه استان های کشور با سرمایه گذاری بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع دولتی، داخلی و سرمایه گذاری های مستقیم بخش خصوصی به ثمر خواهد رسید.
اردکانیان اظهار داشت: تابحال و با احتساب پروژه های امروز، ۵۳ پروژه با سرمایه گذاری ۱۴ هزار و ۷۲۵ میلیارد تومان افتتاح شده و ۱۹۷ پروژه دیگر با سرمایه گذاری ۳۵ هزار و ۲۷۵ میلیارد تومان تا آخر سال بهره برداری می شود.
وی تصریح کرد: ۲۰۰ پروژه از این مجموع ساخت و سازی و ۵۰ پروژه دیگر ساز و کاری شامل اصلاح روش ها، تدوین رویه ها و کارهای نرم افزاری است که از یک سو تسهیل گر اجرای پروژه های ساخت و سازی هستند و از طرفی کاهش هزینه های اجرای آنها، سرعت دادن به خدمات رسانی و کوتاه شدن زمان عرضه خدمات، تسهیل مراجعات مردم و پایداری عرضه آب و برق مطمئن به بخش های مختلف کشور را به دنبال خواهد داشت.
وزیر نیرو اظهار داشت: تابحال ۳ پروژه از مجموع پروژه های ساز و کاری افتتاح شده که یکی از آنها سامانه بیمه مشترکان است که از سال جاری بخصوص در بخش خانگی، مشترکانی که ناشی از نوسانات برق و برخی خرابی ها و اتفاق ها وسایل برقی آنها صدمه می بیند به صورت برخط از راه تلفن همراه می توانند نسبت به تکمیل پرونده و ادعای خسارت اقدام نمایند و شرکت های بیمه طرف قرارداد توانیر برابر ضوابط نسبت به بازپرداخت خسارات اقدام می کنند.
وی افزود: در سال هایی که کشور با تحریم های پیچیده و هوشمند اقتصادی روبه روست و این تحریم ها اثر قابل توجهی بر درآمدهای نفتی گذاشته است، مجموع درآمدهای دولت در هفت سال قبل حدود ۸۰ درصد در مقایسه با دولت پیشین کاهش داشته است. در وزارت نیرو، سال جاری که سال جهش تولید است نهایت تلاش خویش را کردیم که از تمام لحظه های این سال برای برقراری شیوه و روش جدید مدیریتی و استفاده از منابع استفاده نماییم و این پویش هدفی جز این ندارد.
اردکانیان اظهار داشت: اصلی ترین کار ما خدمت رسانی به مردم است و برای اصلی ترین منابعی که در اختیار داریم و مهمترین آن منابع انسانی است تلاش کردیم در انتخاب ها سیستم شایسته گزینی را جدی تر مورد توجه قرار دهیم.
وی با اشاره به حفظ رشد اوج بار در دو سال قبل به میزان یک درصد تصریح کرد: از امروز یا اواسط هفته آینده تلاش می شود برای تابستان ۱۴۰۰ هم به این منظور برنامه ریزی شود. حفظ این میزان رشد در این سه سال متوالی قطعا" صنعت برق و مدیریت عالی کشور را به این نتیجه خواهد رساند که می توانیم رشد بار بیشتر از حدود یک درصد نداشته باشیم و در عین حال عرضه انرژی ما همان گونه که سال جاری رخ داد بیشتر باشد.
اردکانیان اظهار داشت: سال جاری بیشتر از ۱۰ درصد نسبت به سال قبل انرژی ارائه شد که این میزان برای کشاورزی ۴.۵ درصد و به صورت متوسط ۴ درصد بود.
وزیر نیرو همینطور در جع خبرنگاران اظهار داشت: سال جاری تلاش می نماییم بتوانیم سرعت بیشتری به اجرا و تکمیل طرح های صنعت آب و برق بدهیم.
به قول وی چون دوره اجرای طرح های بزرگ بیشتر از یک سال مالی خواهد بود، همگی این طرح ها به شکلی در چرخه طرح های نیمه تمام هستند و آنچه سال جاری افتتاح می شود از سال های پیش شروع شده و یک سری طرح هم سال جاری شروع و سال های بعد به بهره برداری می رسد.
وی با تاکید بر اینکه بحث مهم ما تنوع بخشی به منابع مالی است، اظهار نمود: وزارت نیرو تا حدودی نسبت به گذشته موفق شده با منابع و ساز و کارها و روش های جدید، ظرفیت منابع مالی خویش را افزایش دهد.
اردکانیان اظهار داشت: وزارت نیرو زمانی تنها متکی به آنچه که در بودجه سالیانه برای این وزارتخانه درنظر گرفته می شد، بوداما در این سال ها به منابع
داخلی از محل فروش آب و برق متکی هستیم، بخشی از محل صادرات انرژی و قسمتی دیگر هم از محل سازو کارهایی تأمین می شود که منابع خصوصی را جذب کار می نماییم.
وی ادامه داد: برای تکمیل طرح ها، ساز و کارهایی هم در قانون بودجه برای تهاترها و عرضه طرح ها به بخش خصوصی در اختیار ما گذاشته شده که امید است با فعال تر کردن این ساز و کارها به تکمیل طرح ها سرعت ببخشیم.
اردکانیان اظهار داشت: خوشبختانه طرح های نیمه تمامی که به این شکل تعطیل شده باشد وجود ندارند، مگر این که تغییراتی در اثر مطالعات و محاسبات مربوط به شرایط زیست محیطی آنها پیش آمده باشد.
وی درباره رمزارزها هم اظهار داشت: اصل مبحث روشن است؛ هیئت وزیران مصوبه ای را برای چگونگی استفاده از این شرایط تصویب کردند و در بین دست اندرکاران استخراج رمز ارزها، تقسیم کاری بین دستگاه ها شده و وزارت صمت مسئولیت صدور مجوز را دارد؛ وزارت نیرو هم وقتی مجوز صادر شده باشد نسبت به عرضه خدمت اقدام می کند.
وی افزود: مانند هر کار دیگری که احتیاج به مجوز دارد این کار هم احتیاج به مجوز دارد و با کسی که بدون مجوز و خارج از عرف اقدام نماید برخورد می شود.
اردکانیان اضافه کرد: این که توانیر پاداشی را برای اطلاع رسانی در مواردی که ضوابط اعلام نشده تعیین کرده، به علت اهمیت وضعیت برق درتابستان بخصوص در شرایط کرونایی است.1399/05/14
14:12:47
5.0 / 5
2256
تگهای خبر: آب , انرژی , بیمه , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز