مدیرعامل توانیر عنوان كرد:

سهم 60 درصدی بخش خصوصی از تولید برق كشور

سهم 60 درصدی بخش خصوصی از تولید برق كشور به گزارش ام آی جی تی مركزی مدیرعامل شركت توانیر اظهار داشت: هم اكنون 60 درصد انرژی كل كشور توسط بخش خصوصی تولید می شود.


محمدحسن متولی زاده دوم شهریورماه در حاشیه بهره برداری از چهار پروژه برق رسانی و نیروگاهی در استان مرکزی که همزمان با هفته دولت انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: بعد از انتشار ویروس کرونا، کشورهای پیشرفته و صنعتی با کاهش ۵ تا ۲۵ درصدی مصرف برق و انرژی مواجه گشتند و این درحالی که است که در ایران کاهش مصرف نداشتیم بلکه در صنایع بزرگ رشد ۱۱.۸ درصدی رقم خورد.
وی با اشاره به اینکه امسال افزایش قیمت برق صورت نگرفته و تنها هفت درصدی که هرساله افزوده می شود، اعمال شده است، اظهار داشت: تمام تلاش مجموعه وزارت نیرو و توانیر، تامین برق مورد نیاز مردم است، اما از نگاه اقتصادی و مصالح ملی توسعه زیرساخت ها و بار شبکه باید مدیریت شود، به همین دلیل می توان با صرفه جویی و مدیریت بار، از راه اندازی نیروگاهی به ارزش چند هزار میلیارد تومان برای تامین برق چندصد ساعته در سال جلوگیری کرد.
متولی زاده با اعلان اینکه ۸۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور وجود دارد و حتی در تلاشیم با پشتیبانی از مردم در پشت بام ها سلول های خورشیدی جهت تامین برق نصب شود، اظهار داشت: هم اکنون ۶۰ درصد انرژی کل کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباب سرقت از زیرساخت های صنعت برق و شبکه توزیع اظهار نمود: شبکه برق کشور بسیار وسیع است و شاید بیش از ۹۰۰ هزار کیلومتر خطوط انتقال توزیع و فوق توزیع در کشور وجود داشته باشد که معادل ۲۵ برابر دور کره زمین است و معادل هشت استادیوم آزادی ترانس در کشور وجود دارد که باید ۲۴ ساعته آماده بهره برداری باشد، اما به هر حال این شبکه یا درگیر لطمه ها و حواث طبیعی می شود یا به لحاظ ارزش و قیمت مورد سرقت قرار می گیرند و قسمتی از خاموشی ها نیز ناشی از این عوامل است که تدابیری درباب رفع این مشکل اندیشیده شده و میزان سرقت نیز کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت توانیر راهکار جلوگیری از سرقت را جایگزینی کابل های خودنگهدار دانست که این امر موجب پایداری شبکه، بهبود مبلمان شهری و حفظ محیط زیست و کاهش سرقت شده است.
سید علی آقازاده استاندار مرکزی نیز در جمع خبرنگاران بیان کرد: با وجود کرونا، خسارتی در حوزه توسعه رقم نخورده است و استان مرکزی با کمبود نیروی برق روبرو نیست، اما در بخش هایی از استان نیازمند پست های ۴۰۰ کیلوولت هستیم.
وی اضافه کرد: در شهرستان خمین راه اندازی این پست در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم تا آخر سال به بهره برداری می رسد. در زرندیه نیز باتوجه به تقاضای صنعتی با کمبود برق روبرو می باشیم که باید راه اندازی پست ۴۰۰ کیلوولت در این شهرستان که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد، در دستور کار باشد که خوشبختانه در اولویت کاری توانیر قرار گرفته است.
منبع:

1399/06/02
19:57:34
5.0 / 5
1646
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز