مبانی قانونی طرح برق مجانی چیست؟

مبانی قانونی طرح برق مجانی چیست؟ به گزارش ام آی جی تی برق مجانی آرزویی كه چندین سال است منتظر آن بوده ایم در چارچوب مجوزهای قانونی آماده اجرا است، آرزویی كه ۳۰ میلیون نفر را تحت پوشش خود قرار می دهد و نهایتا تا یك ماه و نیم دیگر اجرایی می شود.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، طرح برق امید با هدف کاهش مصرف برق روی کار آمد که در ابتدا منتقدانی را هم به همراه داشت و گمان می رفت که این طرح یک شو اقتصادی برای دولت باشد اما ارزیابی همه جانبه آن باعث استقبال مشترکان شد، تا جایی که پیش از شروع اجرای این طرح هم شاهد کاهش مصرف برق در کشور هستیم.
البته چند سالی است که وزارت نیرو به دنبال طرح های تشویقی برای کاهش مصرف برق است و برنامه های گوناگونی را همچون اهدا پاداش به کم مصرف ها و ایجاد برنامه های آموزشی و فرهنگی اجرایی کرده است.
کاهش مصرف برق و فرهنگسازی در این راستا بطور قطع امری مهم برای اقتصاد و صنعت برق کشور است و مهمترین مساله برای اصلاح مصرف برق شناخت واحد میزان مصرف یا همان کیلووات ساعت است انرژی برق نسبت به انواع دیگر حامل های انرژی که بشر روزانه با آنها سروکار دارد ارزشمندتر بوده و طیف وسیعی از نیازهای بشر به انرژی را برطرف می سازد.
شناخت مردم از ارزش هر واحد انرژی مصرفی می تواند حساسیت آنها را به مصرف برق و اصلاح این انرژی پرارزش بالا ببرد و لازم است بدانیم هر کیلووات ساعت برق که مشترکان خانگی حدود ۸۰ تومان برای آن می پردازند برابر با ۲۷۰ بار شارژ گوشی تلفن همراه می باشد و با ۱۰۰ ساعت استفاده از یک لامپ ۱۰ وات برابری می کند.
همینطور به ازای هر متر مکعب سوخت گاز یا سوخت معادل گازوئیل ۳ تا ۴ کیلووات ساعت برق و حدود ۷۰۰ گرم آلاینده زیست محیطی در کشور تولید می شود. که در این بین رجبی مشهدی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر یکی از راهکارهای اساسی اصلاح مصرف برق توجه به رده انرژی لوازم برقی و انتخاب لوازم برقی با رتبه انرژی بالاتر مانند رتبه A و A+ ذکر کرد که علاوه بر طول عمر بالای این نوع لوازم، هزینه برق مصرفی را هم طی سال های متمادی می کاهد.
وی استفاده درست و بموقع از وسایل برقی را از دیگر راهکارها عنوان نمود که بعنوان مثال فاصله یخچال از دیوار باید حداقل ۱۵ سانتی متر باشد و کولرهای آبی روی دور کند و درجه برودت کولرهای گازی روی عدد ۲۴ تنظیم شود همینطور استفاده از لوازم برقی پرمصرف مانند ماشینهای لباسشویی و ظرفشویی، اتو و جاروبرقی به ساعات کم باری که تعرفه برق پایین تری دارد، منتقل شود.
یک ماه و نیم دیگر اجرا می شود
به قول سخنگوی صنعت برق در نخستین فرصت و حداکثر یک ماه آینده از راه پیامکی که برای مشترکان صنعت برق ارسال می شود، وضعیت مصرف به آنها گزارش خواهد شد تا از میزان مصرف خود و قرار گرفتن در دسته بندی خوش مصرف، کم مصرف، و یا پر مصرف آگاه شوند.
وی در مورد زمان اجرای این طرح به ایسنا اظهار داشت: از آغاز آبان ماه این طرح اجرا می گردد.
سخنگوی صنعت برق در پاسخ به این سؤال که آیا بودجه ای برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است؟ اظهار نمود: این طرح منافع زیادی را در بین مدت و دراز مدت برای صنعت برق کشور دارد هرچند در کوتاه مدت امکان دارد که منجر به کاهش درآمدهای صنعت برق شود اما بگونه ای برنامه ریزی شده که تأثیر این اصلاح مصرف درکاهش میزان سرمایه گذاری ها بتواند این مسئله را جبران کند.
این طرح به چه کسانی اختصاص می یابد؟
هم اکنون ۳۰ میلیون مشترک خانگی در کشور وجود دارد که در دو دسته "زیرالگو" و "بیش ازالگو" تقسیم بندی شده اند که برای هرکدام تعرفه خاصی تعریف شده است. در این بین ۸۵ درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می کنند و تنها ۱۵ درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می شوند.
۳۰ میلیون نفر مشترک در طرح برق امید از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره مند خواهند شد که حدود ۸ و نیم میلیون مشترک در این محدوده هستند و تا زمانی که کم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره مند خواهند شد. البته مشترکان خوش مصرف هم می توانند با رعایت نکاتی ساده، خویش را به جرگه کم مصرف ها رسانده و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره مند شوند چونکه تعرفه های برق پلکانی است و هرچه از میزان مصرف برق مشترکان کاسته شود، مزایای اقتصادی برای خانوارها دارد، به صورت مثال اگر مشترکان ۱۰ درصد مصرف برق خویش را کم کنند، ۲۰ درصد از هزینه برقشان کم می شود و اگر ۲۰ درصد مصرف را کاهش دهند، شاهد کاهش ۴۰ درصدی هزینه برق مصرفی خواهند بود.
یک قانون برای کمک به مردم
در این میان رویکرد و نگاه مجلس هم به این طرح مثبت است کاظم دلخوش عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: برپایه مفاد تبصره ۶ قانون بودجه ۹۹ و در جهت کاهش هزینه ها و تشویق به کاهش مصرف کالاها و خدمات یارانه ای، به وزارت نیرو و برخی دیگر از دستگاههای اجرایی اجازه داده شد که بهای مصرفی برق و برخی دیگر از خدمات را برای مصارف کمتر از حد معینی، با عنایت به فصول منطقه جغرافیایی، نوع مصرف و مصرف کنندگان، متناسب با میزان کاهش مصرف، به حداقل رسانده و یا به صفر کاهش دهند.
وی با اعلان اینکه در همین ارتباط بر مبنای تبصره یک بند ج قانون هدفمندی یارانه ها درمورد قیمتهای برق و گاز طبیعی، دولت مجاز شده بود که با لحاظ مناطق جغرافیایی، نوع، میزان و زمان مصرف قیمت های ترجیحی را اعمال نماید، اضافه کرد: با اجرای این طرح و با کاهش پیک مصرف، فشار از روی شبکه برق برداشته می شود و در نتیجه خسارات و صدمه هایی مثل سوختن ترانسهای برق و امثالهم هم کاهش پیدا می کند.
عضو کمیسون حقوقی و قضایی مجلس با اعلان اینکه این طرح می تواند یک کمک رسان برای اقشار ضعیف که مصرف کمی هم دارند باشد، اظهار نمود: طرح برق امید طرح خوبی است چونکه ۳۰ میلیون نفر را شامل می شود البته این طرح به خانه های خالی و ویلایی تفریحی تعلق نخواهد گرفت.
به قول وی با پیاده سازی این طرح، مصارف در محدوده های مرزی بالای حد نصاب تعیین شده هم تشویق خواهند شد که میزان مصرفشان را کاهش دهند تا شامل حال این طرح شوند.
وی ادامه داد: برای راه اندازی حدود ۱۵۰۰ مگاوات نیروگاه به حداقل ۲۵ الی ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که اجرای این طرح باعث کاهش سرمایه گذاری در نیروگاه ها و استفاده بهینه از منابع محدود مالی کشورخواهد شد و حتی می توان در پیک مصرف از این طرح برای پیشگیری از خاموشیها بهره برد.
وی با اعلان اینکه این طرح منافع دولت را هم به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: همینطور این مسئله می تواند برای خانواده های کم درامد و افرادی که توان پرداخت ندارند مفید باشد و باری را از دوش آنها بکاهد ضمن اینکه به صنعت برق کشور هم کمک خواهد نمود چونکه هرچه به سمت مصرف کمتر پیش برویم، هزینه دولت هم کمتر خواهد شد.1399/06/23
12:57:29
5.0 / 5
1903
تگهای خبر: آب , آموزش , انرژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز