وعده های اوپك پلاس، نفت را به مسیر صعود برگرداند

وعده های اوپك پلاس، نفت را به مسیر صعود برگرداند بهای معاملات نفت آمریكا روز جمعه برخلاف نفت برنت، با افزایش بسته شد اما هر دو شاخص تحت تأثیر تاكید اوپك و متحدانش بر تعهدشان برای محدودیت عرضه و پایبندی به پیمان نفتی، قویترین رشد هفتگی را از ژوئن تابحال به ثبت رساند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت اکسی کورپ درباره روند بازار اظهار داشت: تعهد اوپک پلاس بر پایبندی به توافق کاهش تولید و فشار عربستان سعودی بر اعضای متخلف در مورد لزوم پایبندی، نظر موافق بازار نفت را جلب کرد.

نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک روز پنج شنبه تشکیل شد و در این جلسه، فرصت جبران مازاد تولید از جانب کشورهایی که در ماههای گذشته سهمیه تولیدشان را رعایت نکرده بودند، تمدید گردید.

گروه اوپک پلاس محدودیت عرضه نفت را از ۹.۷ میلیون بشکه در روز به ۷.۷ میلیون بشکه در روز از اول اوت تا آخر سال تسهیل کرده است.

اوژن واینبرگ، تحلیلگر کومرس بانک در یادداشتی اظهار نمود: اگر کاهش تولید جبرانی اجرایی شود، نگرانی از مازاد عرضه در بازار نفت قابل اجتناب خواهد بود و سطح ذخایر نفت به میزان قابل توجهی کاسته می شود.

در طول جلسه این کمیته، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی بر لزوم پایبندی همه کشورها به سقف تولیدشان تصریح کرد و همینطور به معامله گرانی که با حساب کردن روی کاهش قیمتهای نفت، به سفته بازی می پردازند، اخطار داد.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در اکتبر در بازار نیویورک ۱۴ سنت معادل ۰.۳ سنت افزایش یافت و در ۴۱ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه بسته شد.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در نوامبر ۱۵ سنت معادل حدود ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد و در ۴۳ دلار و ۱۵ سنت در هر بشکه بسته شد.

وست تگزاس اینترمدیت برای کل هفته ۱۰.۱ درصد افزایش قیمت داشت که بزرگترین رشد هفتگی این شاخص از هفته منتهی به پنجم ژوئن بود. نفت برنت برای کل هفته ۸.۳ درصد رشد قیمت داشت که بزرگترین رشد قیمت هفتگی از هفته منتهی به ۱۹ ژوئن بود.

بهای معاملات نفت آمریکا بعد از انتشار خبر لغو محاصره چند ماهه بنادر و میادین نفتی لیبی از جانب ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی بسیار پایینتر از اوج قیمتش در اواسط معاملات بسته شد. این خبر انتظارات برای عرضه بالاتر نفت به بازار جهانی را تقویت کرد. روز دوشنبه اخباری انتشار یافته بود که از برنامه ریزی حفتر برای توقف محاصره تاسیسات نفتی لیبی حکایت داشت.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار نفت شرکت OANDA، معامله گران انرژی منتظر تایید لغو محاصره صادرات نفت لیبی خواهند بود و به نظر می آید بعید باشد تولید نفت لیبی سریعا به ۱.۱ میلیون بشکه در روز احیا شود.

به گفته تحلیل گران، سطح فعلی قیمت نفت فاینانس شماری از تولیدکنندگان بزرگ را در مضیقه قرار داده است و اگر قیمتها به میزان قابل توجهی پایینتر روند، تولیدکنندگان دولتی برای حفاظت از فاینانس داخلی شان وارد عمل خواهند شد.

هلیما کرافت، مدیر استراتژی کالای جهانی شرکت "آر بی سی کپیتال مارکتس" پیش بینی نمود اوپک پلاس در نشست دسامبر وزیران گروه، حداقل برای اجرای تسهیل محدودیت عرضه به ۵.۸ میلیون بشکه در روز که به معنای افزوده شدن دو میلیون بشکه در روز دیگر نفت به بازار است، دست نگه خواهد داشت. باید دید که آیا افزایش صادرات نفت عربستان بازار را تحت فشار قرار خواهد داد و سبب بازبینی در اجرای این پیمان می شود به خصوص اگر کشورهایی که پایبندی ضعیفی داشته اند، موفق نشوند کاهش تولید جبرانی را به صورت کامل انجام دهند.

بر اساس گزارش مارکت واچ، تحلیل گران گلدمن ساکس در یادداشتی که روز پنج شنبه انتشار یافت، اعلام نمودند قیمتهای نفت که در اولین هفته سپتامبر همه رشد تابستانی خویش را از دست دادند، بهبود پیدا کرده اند. بخشی از ریزش اخیر قیمتها تحت تأثیر کندی رشد واردات چین روی داد. با این وجود سیاستگذاران چین هفته گذشته اعلام نمودند که قصد دارند در سال ۲۰۲۱ به انبارسازی کالاها بپردازند که عامل مثبت جدیدی برای بازار بود. تحلیل گران گلدمن ساکس همچنان پیشبینی خود از قیمت نفت برنت تا آخر سال را تغییر نداده و ۴۹ دلار در هر بشکه حفظ کردند.

بانک سوییسی UBS هم با اشاره به احتمال کمبود عرضه، پیش بینی نمود قیمت هر بشکه نفت برنت در سه ماهه چهارم به ۴۵ دلار و تا اواسط سال ۲۰۲۱ به ۵۵ دلار افزوده می شود.

در این بین، در خلیج مکزیکوی آمریکا، تولیدکنندگان نفت بعد از تعطیلی پنج روزه به علت وقوع تندباد دریایی سالی، در تدارک ازسرگیری فعالیت سکوهای فراساحلی بودند.

طبق آمار شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز که روز جمعه انتشار یافت، شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا که معیاری برای سنجش تولید آتی است، هفته گذشته یک حلقه کاهش پیدا کرد و به ۱۷۹ حلقه رسید که پایینترین میزان از اواسط اوت بود و در مقابل دکلهای حفاری گاز با یک حلقه افزایش، به ۷۳ حلقه رسید.

تحلیلگران می گویند قیمتهای بالاتر نفت بعضی از شرکتهای انرژی را به آغاز حفاری بیشتر تشویق نموده است.

منبع:

1399/06/29
14:48:59
5.0 / 5
1393
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز