در گزارش ام آی جی تی مطرح شد

بازی دو سربرد سهام داران و سازندگان پتروپالایشگاه ها

بازی دو سربرد سهام داران و سازندگان پتروپالایشگاه ها به گزارش ام آی جی تی كارشناس اقتصادی اظهار داشت: ورود پروژه های راه اندازی پتروپالایشگاه به بازار سرمایه به اجرایی شدن این پروژه ها كمك می نماید و برای سرمایه گذاران هم تضمین كننده سودهای مناسبی در آینده است.احمد جانجان، کارشناس بازار سهام در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تمایل به سرمایه گذاری در بازار سهام ابعاد مفیدی برای اقتصاد دارد و از سرریز شدن نقدینگی مردم به سمت بازارهای غیر مولد موازی از قبیل بازار ارز، سکه و … جلوگیری می کند. این در حالیست که در خیلی از کشورهای با صنایع پیشرفته افزایش سرمایه های خرد مردمی در بازار سرمایه برای تأمین مالی پروژه های بزرگ و سودده یک بازی دو سربرد برای سهام داران و سازندگان بوده است.
وی اضافه کرد: افزایش عرضه سهام جدید در بازار از سه روش عمده «عرضه اولیه سهام شرکت های جدید غیربورسی»، «افزایش سهام شناور با عرضه سهام جدید شرکت های فعال در بورس» و «افزایش سرمایه شرکت های فعال در بورس از راه صرف سهام»، اقدامی است که بازار سهام را بیشتر از پیش در خدمت تولید و کارهای مولد قرار می دهد.
به گفته وی، از راه این روش ها، از آنجائیکه سهام جدیدی در بازار عرضه می شود، در کنار تأمین مالی شرکت ها و کسب و کارها، نقدینگی به سمت تولید هدایت شده و فشار تقاضا برای سایر سهام موجود در بازار کاهش پیدا می کند و رشد قیمت سهام متعادل می شود.
فرصت ورود پتروپالایشگاه ها به بازار سرمایه
وی با اشاره به مصوبه قانونی در خصوص توسعه صنایع پایین دستی پتروپالایشگاه ها با بهره گیری از سرمایه های مردمی افزود: شرکت هایی که برای راه اندازی پتروپالایشگاه از وزارت نفت مجوز می گیرند لازم است برای تأمین مالی خود از بازار سرمایه استفاده کنند. دو مزیت بزرگ این طرح ها قانون تنفس خوراک و تولید مواد با ارزش پتروشیمیایی است. در واقع قانون تنفس خوراک باعث بازگشت سرمایه هزینه کلی پروژه در سال اول می شود و تولید مواد پتروشیمیایی با عنایت به بازار بزرگ و روبه رشد داخلی و خارجی آن نقش مهمی در سودآوری شرکت ها دارد.
جانجان گفت: ازاین رو ورود شرکت های پتروپالایشی به بازار سرمایه، به مولدشدن آنها کمک می نماید و برای سرمایه گذاران هم تضمین کننده سودهای مناسبی در آینده است. در واقع کسانی که در این پروژه ها سرمایه گذاری می کنند سودهای آینده این پتروپالایشگاه ها را خریداری می کنند. همینطور بندهای مختلفی در قانون پتروپالایشگاه برای حمایت سهام داران طرح ذکر شده است که باعث اقبال سرمایه گذاران به آن می شود.
راهکاری برای تأمین مالی پروژه های بزرگ از بازار سرمایه
وی مشکل اصلی رونق نداشتن پروژه های بزرگ همچون پالایشگاه سازی در ایران را مشکل تأمین مالی عنوان نمود و با انتقاد از وزارت خانه هایی همچون اقتصاد و نفت اظهار داشت: این دو وزارتخانه باید از مدت ها پیش ساز و کارهای تأمین مالی پروژه های بزرگ از راه سرمایه های مردمی و بازار سرمایه را طراحی و اجرا می کردند با این وجود متأسفانه هنوز هم دولت، هیچ ساز و کار مشخصی برای تأمین مالی پروژه های بزرگ ندارد. این مساله ای است که مقام معظم رهبری هم در دیدار سال جاری با هیئت دولت هم مطرح کرده و فرمودند: سرمایه گذاری های کلان را احیا کنید و از امکانات فراوان و نقدینگی بخش خصوصی استفاده کنید.
به گفته وی، برپایه قانون، تا ۳۰ درصد از سرمایه مورد نیاز کل یک پروژه پتروپالایشگاه باید آورده سرمایه گذار آن باشد و حداکثر یکسال بعد از دریافت مجوز، باید ۳۰ درصد از سهام شرکت مجری طرح در بورس واگذار شود. قانون پشتیبانی از صنایع پایین دستی صرفا یک روش مشخص تأمین مالی پیشنهاد نداده است و بستر بهتری برای فعال شدن انواع ابزارهای تأمین مالی سرمایه گذار را بوجود آورده است.
جانجان در ادامه توضیح داد: شرکت های نوپا و تازه تأسیس می توانند در بازار سوم فرابورس اول پذیره نویسی کرده و خودشان را به شرکت سهامی عام تبدیل کنند. در کنار ابزار سهام، تأمین مالی با انتشار اوراق از بازار سرمایه هم می تواند به تأمین مالی کمک نماید. پیشنهاد می شود که ترجیحاً اوراقی منتشر شود که دارای نرخ جذابی برای خریدار باشد و قابلیت تبدیل به سهام را داشته باشند. همینطور این امکان فراهم گردد که سرمایه گذاران در ازای تخفیف جذاب، به جای ریال، طلا و ارز (نقد یا حواله ای) بیاورند و اوراق خریداری کنند تا بخشی از ارز مورد نیاز پروژه هم بدین صورت تأمین شود.
پیشنهاد استفاده از سهام ضمانت شده
وی اظهار داشت: بنظر می رسد برای تأمین مالی پروژه های بزرگ زیرساختی و تولیدی باید جذابیت سهام را بالا برد. سهام ضمانت شده در ساختارهای مالی و سرمایه ای تعریف شده است، بعنوان نمونه برای تأمین مالی ساخت راه آهن آمریکا یا راه آهن فرانسه از این ابزار استفاده شده است. ضمانت عرضه شده در این نوع سهام، پرداخت درصدی سود در خلال سال است که سهام عادی این ضمانت را ندارند. در این روش با رعایت عقود اسلامی، شرکت مجری طرح مردم را سهامدار می کند اما کف سود ضمانت شده مرکبی را در انتهای دوره ساخت پروژه به سهام داران خرد می پردازد.
به گفته وی، تأمین مالی بخشی از پروژه ساخت پالایشگاه سیراف از بازار سرمایه می تواند نقطه شروعی بر جبران عقب ماندگی توسعه ظرفیت پالایشی ایران به سبب عدم تأمین مالی باشد. پروژه های پالایشی که مجوز اعطای تنفس خوراک را دریافت کرده اند از آن جایی که بعد از ساخت کل هزینه سرمایه آنها در سال اول باز می گردد ظرفیت خوبی برای تأمین مالی از بازار سرمایه دارند که افزایش جذابیت انتشار اوراق هم می تواند به این مهم کمک نماید.


منبع:

1399/06/31
13:16:29
5.0 / 5
1388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز