دو عامل مهم برای احیای تقاضای نفت

دو عامل مهم برای احیای تقاضای نفت فضای بازار طی هفته گذشته تحت تأثیر اختلالات عرضه ناشی از وقوع طوفند سالی در خلیج مكزیكوی آمریكا، كاهش سطح ذخایر تجاری نفت آمریكا و توبیخ لفظی اعضای متخلف در نشست هفته گذشته كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك پلاس توسط عربستان سعودی، خوشبینانه بود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اختلال عرضه در منطقه خلیج مکزیکوی آمریکا به حدود ۴۹۷ هزار بشکه در روز رسید. با این وجود گزارشها حاکی از آنست که عرضه متوقف شده با عبور طوفند بزودی از سرگرفته خواهد شد. بعد از اختلال در تولید نفت، تقاضا برای سوخت هم در منطقه مذکور احتمالاً به مدت چندین روز مختل خواهد شد. با این وجود شرکتهای حفاری انرژی در خلیج مکزیکو آماده وقوع یک طوفان دریایی گرمسیری بتا می شوند که به سرعت در حال نزدیک شدن است و احتمالاً سبب وقوع یک اختلال دیگر در روند تولید نفت منطقه خواهد شد.

تجدید ضمانت از جانب گروه اوپک پلاس

دیدار هفته گذشته کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس به تمدید مهلت کاهش تولید جبرانی تا آخر دسامبر منجر گردید چونکه خیلی از کشورهای که در ماههای پیش نتوانسته بودند به سهمیه کاهش تولیدشان عمل کنند، خواهان زمان بیشتر برای جبران بودند. با توجه به این حقیقت که عراق در اوت به سهمیه کاهش تولید خود به صورت کامل عمل کرد اما نتوانست اهدافی که در ماه های پیش تعیین شده بود را بر آورده کند. بر اساس گزارش پلاتس، نرخ پایبندی به توافق اوپک پلاس از جانب امارات متحده عربی ۷۴ درصد، روسیه ۹۵ درصد و نیجریه ۷۸ درصد بود.

طبق اعلام منابع ثانویه اوپک، مجموع سطح پایبندی به توافق کاهش تولید در ماه آگوست ۱۰۱ درصد بود. مازاد تولید ۱۰ کشور عضو اوپک به ۱.۶۴۱ میلیون بشکه در روز و کشورهای غیراوپک ۷۳۴ هزار بشکه در روز بود و مازاد تولید گروه در فاصله ماه می تا اوت مجموعا به ۲.۳۷۵ میلیون بشکه در روز بالغ شد. اوپک در نشست مذکور در مورد تغییر پیمان کاهش تولید تصمیم نگرفت. این گروه کاهش تولید نفت را از ۹.۷ میلیون بشکه در روز در فاصله می تا ژوئیه به ۷.۷ میلیون بشکه در روز در فاصله اوت تا دسامبر تسهیل کرده و مقرر است محدودیت عرضه خویش را از شروع ژانویه سال ۲۰۲۱ به ۵.۸ میلیون بشکه در روز کم کند. تقاضای جهانی برای نفت هم اکنون به آهستگی در حال بهبود بوده و واردات بالای چین سهم بسزایی در این روند ایفا کرده است. سطح تقاضای جهانی در اوت حدود ۶ میلیون بشکه در روز پایین سطح سال ۲۰۱۹ بود. طبق اعلام اداره ملی آمار چین، فعالیت پالایشگاهی چین با وجود حاشیه سود ضعیف به ۱۴ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که ۹.۲ درصد رشد سالانه داشت. با این همه ذخایر بالای نفت در چین و کاهش حاشیه سود پالایش، به واردات کمتر در سپتامبر منجر گردید.

از سرگیری صادرات نفت لیبی

بازار آماده ورود عرضه بیشتر نفت از جانب لیبی می شود. ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی بعد از حدود هشت ماه محاصره تاسیسات نفتی، تصمیم گرفت به این محاصره آخر دهد. این محاصره عرضه نفت لیبی را از ۱.۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ به کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ کم کرد. شرکت ملی نفت لیبی تایید نمود تولید میادینی که نیروهای مسلح در آنجا حضور ندارند را آغاز خواهدنمود. افت شدید تولید سبب از دست رفتن ۹.۸ میلیارد دلار درآمد نفتی، قطع برق و کمبود سوخت در این کشور شده است. انتظار می رود اولین محموله صادرات نفت از جانب یک شرکت نفتی منطقه خلیج فارس صورت بگیرد که حدود ۰.۲۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند. با این وجود باتوجه به آسیبهای زیرساختی جدی، انتظار نمی رود تولید نفت لیبی به سرعت به ظرفیت کامل احیا شود. در توافق کاهش تولید اوپک پلاس سه کشور عضو اوپک شامل ایران، لیبی و ونزوئلا از مشارکت در کاهش تولید معاف شده اند و لیبی محدودیتی برای تولید نفت ندارد. واکنش بازار به نیرومندی احیای اقتصادی بستگی دارد که ممکنست قادر باشد عرضه اضافی نفت را جذب نماید.

تنزل پیش بینی اوپک و آژانس بین المللی انرژی

آژانس بین المللی انرژی و اوپک پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ را کاهش داده اند. اولی انتظار دارد تقاضا به میزان ۸.۴ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۹۰.۲ میلیون بشکه در روز برسد و دومی پیش بینی کرده که تقاضا ۹.۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهدنمود و به ۹۱.۷ میلیون بشکه در روز می رسد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه ترین گزارش خود کاهش سطح ذخایر تجاری نفت خام این کشور به میزان ۴.۴ میلیون بشکه در روز و رسیدن آن به سطح ۴۹۶ میلیون بشکه را اعلام نمود. تولید نفت آمریکا ۰.۹ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۱۰.۹ میلیون بشکه در روز و تقاضا برای نفت در این کشور با ۰.۶۴ میلیون بشکه در روز افزایش، به ۱۵.۹۰ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در این بین، تقاضا همچنان در بازارهای کلیدی رو به بهبود است. بانک سیتی هفته گذشته با فرض بهبود کامل تقاضا برای نفت و بازگشت آن به سطح قبل از بحران تا آخر سال ۲۰۲۱، قیمت هر بشکه نفت برنت در سال میلادی آینده را ۶۰ دلار پیش بینی نمود. با این وجود بسیاری در بازار انتظار ندارد تقاضا به این زودی به سطح قبل از بحران شیوع ویروس کرونا بازگردد.

منبع:

1399/07/01
14:38:47
5.0 / 5
1177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز