خیر و شر ترامپ برای بازار نفت

خیر و شر ترامپ برای بازار نفت بعد از انتشار خبر مبتلا شدن ترامپ به كرونا، بازار نفت با كاهش قیمت مواجه گردید، كارشناسان نیز اعتقاد دارند كه بهبود و عدم بهبود ترامپ می تواند تاثیرات بیشتری نیز بر بازار نفت داشته باشد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بازار نفت قبل از اعلام ابتلای ترامپ به کووید ۱۹ گرفتار کاهش قیمت شده بود و طبق گفته مارشال استیوز، تحلیلگر بازارهای انرژی در شرکت آی اچ اس مارکیت، نگرانیها نسبت به رشد تقاضا در سه ماهه چهارم، جو بازار را تیره کرده است.
سرمایه گذاران در بازارهای نفت به دقت روند شیوع بیماری را که در بخشهایی از اروپا تشدید شده است، زیر نظر دارند برای اینکه در صورت کندی رشد اقتصادها، تاثیر مستقیمی بر تقاضا برای کالاها خواهد داشت. طبق گزارش مارکت واچ، موضوع نگران کننده دیگر برای بازار، افزایش عرضه نفت در شرایط فعلی است.
نظرسنجی رویترز نشان داد که تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر نسبت به ماه آگوست ۱۶۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. همین طور انتظار می رود بعد از رفع محاصره هشت ماهه بنادر و تاسیسات نفتی لیبی توسط ژنرال خلیفه حفتر، نفت بیشتری از طرف این کشور به بازار جهانی ارائه شود.
آمار روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز نشان داد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به ۲۵ سپتامبر دو میلیون بشکه کاهش داشته که سومین کاهش هفتگی متوالی بوده است. با این وجود شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام نمود شمار دکلهای حفاری نفت فعال آمریکا هفته گذشته شش حلقه بالا رفته و به ۱۸۹ حلقه رسیده که دومین رشد هفتگی متوالی بود و از افزایش تولید آمریکا در ایام آینده حکایت داشت.
مثبت شدن آزمایش کودیید 19 ترامپ وضعیت فعلی بازار را تیره تر کرده و پیش بینی ها نیز حاکی از کاهش تقاضا و نابسامانی بازار نفت می باشد، با این وجود کارشناسان اعتقاد دارند که رهایی و عدم رهایی ترامپ از این بیماری می تواند تاثیرات مثبت و منفی در بازار نفت و اقتصاد دنیا داشته باشد.
جهانبخش امینی - کارشناس ارشد انرژی در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: وضعیت روحی و روانی ترامپ برای خود آمریکا و حتی طرفداران او نیز قابل چشم پوشی نیست و تصمیمات و حرکات او نیز در بحث انتخابات آمریکا و شرایط موجود در اقتصاد تاثیر خواهد گذاشت.
وی ادامه داد: اعتقاد من این است که حتی اگر شرایط ترامپ به شکلی باشد که برای جایگزینی وی در انتخابات نیز تصمیم گیری شود این مساله به نفع ایران و حتی بازار نفت خواهد شد اما ترامپ بتواند در مناظرات انتخاباتی نظر مردم را جلب نماید اساسا به ضرر بازار نفت می شود.
این کارشناس انرژی با تاکید بر اینکه در صورت تحقق این مساله شاهد تاثیرات منفی بیشتر در بازار نفت خواهیم بود، اشاره کرد: در شرایط فعلی نیز بازار نفت شرایط چندان مطلوبی ندارد و خبر مثبت شدن آزمایش کویید 19 ترامپ به بدتر شدن اوضاع نیز دامن زده است.
امینی با اعلان اینکه فعلا نمی توان به بهبود قیمت ها در بازار نفت امید داشت، اظهار نمود: شرایط فعلی تنها مربوط به سیاست های اوپک و آمریکا نمی گردد چونکه کرونا در جهان توانسته خیلی از مراکز تولید، حمل و نقل و گردشگری را متوقف نماید که همین مساله تاثیر زیادی بر بازار گذاشته است.
وی ادامه داد: اگر وضعیت کرونا بهبود یابد و خیلی از کارهای اجتماعی به حالت گذشته بازگردد، اساسا شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود، اساسا در طول این مدت اوپک برای بهبود بازار تلاش نموده اما تا تقاضا همچون گذشته نشود نمی توان نسبت به بهبود شرایط امید داشت.
این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به میزان مصرف بنزین در ایران، اظهار داشت: با وجود افزایش تعداد خودرو در کشور شاهد کاهش مصرف نسبت به سال قبل هستیم که یکی از عمده ترین دلیلهای آن شیوع بیماری کرونا است که همین مساله در دنیا نیز حاکم است و تا این شرایط بهبود نیابد نمی توان به فکر بازگشت بازار نفت به حالت سابق بود.
منبع:

1399/07/13
20:57:54
5.0 / 5
1278
تگهای خبر: انرژی , اوپك , بنزین , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز