افزایش قیمت فروش نفت عربستان به آسیا

افزایش قیمت فروش نفت عربستان به آسیا به گزارش ام آی جی تی عربستان سعودی قیمت فروش نفت به مقصد آسیا را اندكی افزایش داد كه اولین نشانه از بهبود بازار فیزیكی بعد از یك ماه و نیم ضعف و سقوط حاشیه سود پالایش است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، افزایش قیمت فروش نوامبر به منزله تغییر روند بزرگترین صادرکننده نفت جهان است که قیمت فروش نفت در سپتامبر و اکتبر را در واکنش به رکود مصرف کاهش داده بود. همینطور این اقدام می تواند به منزله اطمینان از اثرگذاری توافق کاهش عرضه اوپک پلاس در تقویت بازار با وجود ضعیف شدن تقاضا در شرایط کرونایی باشد.

شرکت آرامکوی سعودی قیمت فروش گرید نفتی عرب لایت به مقصد آسیا که بزرگترین بازار این شرکت است را افزایش داد و به ۱۰ تا ۴۰ سنت پایین شاخص قیمت منطقه ای رساند. در نظرسنجی بلومبرگ از هشت معامله گر و پالایشگر پیشبینی شده بود آرامکو قیمت این گرید نفتی را حداکثر ۲۰ سنت در هر بشکه بالا می برد و قیمت عرب لایت ۳۰ سنت پایینتر از شاخص قیمت خاورمیانه خواهد بود.

پالایشگاهها به علت کاهش حاشیه سود تولید سوختهایی نظیر بنزین، دیزل و سوخت جت امسال که شیوع کرونا سبب وضع قرنطینه در سرتاسر جهان و ممنوعیت سفر شده است، ضرر کرده اند. اما حاشیه سود پالایش نفت در آسیا اواخر سپتامبر از رکورد پایینی که داشت بهبود یافت و این مورد احیانا روی تصمیم آرامکو تأثیر گذاشته است.

آرامکو قیمت فروش نفت به منطقه مدیترانه را برای نوامبر کم کرد و قیمت فروش نفت به آمریکا را بدون تغییر نگه داشت.

نفت از آوریل روند صعودی پیدا کرده و بعد از اعلام دور جدید کاهش تولید اوپک، حدودا دو برابر شد اما قیمت نفت برنت که شاخص قیمت بازار جهانی است، روز سه شنبه حدود ۴۲ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه معامله شد که حدود ۳۶ درصد کاهش امسال نشان داده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نشست گروه اوپک پلاس برای بازنگری سیاست تولید در ۳۰ نوامبر و اول دسامبر (۱۰ و ۱۱ آذر) برگزار می گردد. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی برای سفته بازانی که عزم این گروه برای تقویت قیمتها را مورد تردید قرار داده اند، خط و نشان کشیده است.

قیمت گذاری نفت عربستان سعودی معمولا الگوی سایر صادرکنندگان نفت خاورمیانه شامل عراق و امارات متحده عربی قرار می گیرد که دومین و سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک هستند.

منبع:

1399/07/16
21:42:34
5.0 / 5
1329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز