پیش بینی بانك جهانی از قیمت نفت در سال آینده

پیش بینی بانك جهانی از قیمت نفت در سال آینده ام آی جی تی: بانك جهانی در گزارش نیم سالانه ˮدورنمای بازارهای كالاˮ اعلام نمود قیمتهای انرژی به خصوص قیمت نفت در دوران شیوع ویروس كرونا بیشترین لطمه را در بین كالاها دیده و قیمت نفت در سال آینده رشد چندانی نمی كند و بطور میانگین 44 دلار در هر بشكه خواهد بود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بانک جهانی اعلام نمود بااینکه قیمتهای کالاهای کشاورزی و فلزات قسمتی از افتی که بر اثر شیوع ویروس کرونا پیدا کرده بودند را جبران کرده اند اما قیمت نفت حداقل تا سال ۲۰۲۲ به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا بازنخواهد گشت.

در گزارش بانک جهانی آمده است: باوجود کاهش چشم گیر تولید، احیای قیمت نفت بتازگی تحت تاثیر نگرانیها نسبت به افزایش موارد مبتلاشدن به کووید ۱۹ و تاثیر آن بر مصرف نفت، متوقف شده است.

تقاضا برای نفت در سال آینده حدودا در همه کشورها بجز چین پایینتر از سطح مصرف سال ۲۰۱۹ خواهد بود و در نتیجه قیمتهای نفت از سطح فعلی حدود ۴۰ دلار رشد چندانی پیدا نمی کند.

بانک جهانی انتظار دارد میانگین قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۲۱ به ۴۴ دلار بالغ شود که اندکی بالاتر از میانگین قیمت پیش بینی شده ۴۱ دلار امسال است. میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۲۱ به میزان قابل توجهی کمتر از میانگین قیمت ۶۱ دلار نفت در سال ۲۰۱۹ خواهد بود. سطح بالای ذخایر نفت موجب می شود قیمتها تا سال ۲۰۲۲ پایین ۵۰ دلار بماند.

بعلاوه، کشورهای گروه اوپک پلاس سطح قابل توجهی ظرفیت مازاد تولید دارند که احتمال رشد چشم گیر قیمت نفت در کوتاه مدت را می کاهد.

اما قیمت گاز طبیعی در سال ۲۰۲۱ به سبب بهبود مصرف همسو با احیای اقتصاد جهانی افزایش می یابد.

بانک جهانی مانند بسیاری دیگر از پیش بینی کنندگان، ریسکهای متوجه قیمت نفت را نزولی می بیند. برای تقاضا، پاندمی کووید ۱۹ بزرگترین ریسک و برای عرضه، بازگشت نفت لیبی به بازار، ریسک جدی برای بهبود قیمتهاست.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بانک جهانی در این گزارش پیش بینی نمود اگر اوپک پلاس محدودیت عرضه خودرا در ژانویه تسهیل نکند، نفت پتانسیل صعودی پیدا می کند اما دستیابی به توافق برای کاهش تولید در سطح فعلی از نظر سیاسی دشوار خواهد بود برای اینکه فاینانس خیلی از تولیدکنندگان نفت که در این پیمان مشارکت کرده اند، از سقوط قیمتها و شیوع پاندمی لطمه دیده و آنها به درآمد بیشتر نیاز دارند.

قیمتهای نفت روز پنج شنبه تحت تاثیر کاهش آمار متقاضیان بیکاری در آمریکا و پیشرفت در روند مذاکرات بسته کمک مالی کرونایی میان سیاستمداران آمریکایی صعود کردند. بهای وست تگزاس اینترمدیت با ۶۱ سنت افزایش، در ۴۰ دلار و ۶۴ دلار در هر بشکه بسته شد. بهای نفت برنت با ۷۳ سنت افزایش، در ۴۲ دلار و ۴۶ سنت در هر بشکه بسته شد.

منبع:

1399/08/03
11:11:36
5.0 / 5
1539
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , قیمت نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز