اردكانیان خبر داد

سرمایه گذاری ۱۹۵۰۰ میلیارد تومانی در بخش های آب و برق تهران

سرمایه گذاری ۱۹۵۰۰ میلیارد تومانی در بخش های آب و برق تهران به گزارش ام آی جی تی وزیر نیرو از بهره برداری 124 پروژه در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از شروع امسال تا حالا آگاهی داد و اظهار داشت: تا حالا در دولت تدبیر و امید 19 هزار و 500 میلیارد تومان در بخش های آب و برق تهران سرمایه گذاری شده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در بیست و ششمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در مراسم افتتاح ۳ پروژه صنعت آب و برق استان های تهران و هرمزگان با اعتبار ۳۳۴۰ میلیارد تومان که با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد، اظهار نمود: امروز در بیست و ششمین هفته پویش، یکصد و بیست و چهارمین پروژه این پویش را در سال ۹۹ با دستور و حضور رئیس جمهوری افتتاح می نماییم، از این تعداد ۷ پروژه ساز و کاری و ۱۱۷ پروژه ساخت و سازی در مجموع با سرمایه گذاری ۳۱ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان است. آنچه می ماند ۱۲۶ پروژه دیگر با سرمایه گذاری ۱۸ هزار میلیارد تومان تا اختتام امسال به بهره برداری می رسد.
وی با اعلان اینکه امروز ۴ پروژه در تهران در زمینه آبرسانی و یک پروژه مهم در هرمزگان در زمینه تولید برق افتتاح می شود، اضافه کرد: تامین آب آشامیدنی شهرهای بزرگ همیشه دغدغه دولت ها و سازمان های مسئول بوده است و تهران بزرگ بعنوان یک ابر شهر از شهرهای پرجمعیت دنیاست.
وزیر نیرو اظهار داشت: امروز در صورتیکه از جمعیت حدود ۷.۵ میلیارد نفری کره زمین اعلام می شود که در شهرها ۹۶ درصد پوشش دسترسی به آب وجود دارد، حدود ۴ برابر کل جمعیت ایران در جهان هنوز در شهرها به آب دسترسی ندارند، اما به برکت جمهوری اسلامی با کارهایی که توسط خود مردم صورت گرفته در تهران و سایر شهرها دسترسی ۱۰۰ درصدی داریم.
اردکانیان اضافه کرد: تامین آب باکیفیت تهران برای جمعیت وسیع این ابرشهر توفیق بسیار بزرگی است که حاصل شده است. در تهران، دولت تدبیر و امید افتخار این را داشته که در ۷ سال قبل در صنعت آب و برق حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کند. ۱۱ هزار میلیارد تومان از این مجموع در صنعت آب و مابقی در صنعت برق است.
وزیر نیرو با اعلان اینکه در تهران، از دهه های قبل دسترسی خوب اگرنه ولی کاملی به آب آشامیدنی داشتیم؛ سد امیر کبیر در سال ۱۳۴۰، سد لتیان در سال ۱۳۴۷، سد لار در سال ۱۳۵۹، سد طالقان در سال های ۸۴ و ۸۵ و سد ماملو در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسیدند، اظهار داشت: منابع آب سطحی آب های بسیار باکیفیتی هستند؛ امروز، سالانه در تهران بزرگ بیش از یک میلیارد متر مکعب مصرف آب آشامیدنی و بهداشت داریم که ۷۵ درصد آن از آب های سطحی و بقیه از منابع زیرزمینی است.
وی اضافه کرد: تلاش بر این بوده که سهم آب زیرزمینی را کاهش دهیم، به لحاظ این که آب های سطحی آب باکیفیتی است و برداشت آب زیرزمینی سبب نشست زمین خواهد شد، همین طور مسئله نشست فاضلاب هم در بعضی نقاط می تواند سبب بروز مشکل شود که موضوع کنترل شده ای است.
وزیر نیرو اظهار داشت: تصفیه خانه بزرگ ششم تهران همچون طرح های امروز است که قرار گرفتن در بالاترین نقطه شهر خاصیت آن بوده و با بهره گیری از این تصفیه خانه حدود ۳۰ درصد انرژی برق را که برای پمپاژ آب از سایر تصفیه خانه ها برای شمال غرب و غرب تهران استفاده می کردیم صرفه جویی می نماییم.
وی اضافه کرد: امروز ۵ منطقه تهران از این امکان برخوردار می شوند و با سه سامانه آبرسانی در مناطق ۵، ۹، ۱۸، ۲۱ و ۲۲ تهران و همین طور شهر پرند این دسترسی فراهم می شود همین طور در استان هرمزگان هم واحد دوم نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت ۱۷۵ مگاوات به بهره برداری می رسد و جمعا پروژه های امروز با ۳۳۴۰ میلیارد تومان افتتاح می شود.
اردکانیان همین طور در پاسخ به پرسش رئیس جمهوری اظهار داشت: ما ۷ تصفیه خانه بزرگ در تهران و مناطق مختلف شامل شرق، شمال شرق، جنوب شرق، مرکز و تصفیه خانه ششم که حدود ۳۰۰ متر از تصفیه خانه «جلالیه» و ۲۱۰ متر از تصفیه خانه «کن» بالاتر است، در شمال غرب داریم که پارینه با حضور رئیس جمهوری تصفیه خانه هفتم راه اندازی شد.
وی اضافه کرد: اصل موضوع، داشتن منابع تامین آب است، اما وقتی آب کافی داریم آنچه کنترل می کند که چه جمعیتی را تحت پوشش قرار دهیم سامانه های انتقال و ظرفیت تصفیه خانه های ماست و بنا بر این دراین زمینه سرمایه گذاری خوبی شده است.
اردکانیان اظهار نمود: عملیات تصفیه خانه ششم از سال ۸۶ آغاز شد؛ قرار بود با فاینانس خارجی اجرا شود، اما این مسیر پس از مدتی به نتیجه نرسید، باردیگر برنامه ریزی ها تغییر نمود و به سمت منابع و بودجه عمومی رو آوردیم و کار شروع شد، اما طبیعتا آهنگ سریعی نداشت.
به گفته وی خوشبختانه در دو سال اخیر با حمایت و همراهی نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر تهران و ساز و کارهای ما در وزارت نیرو بین شرکت آب منطقه ای که مسئولیت تامین را دارد و شرکت آب و فاضلاب استان تهران که مسئول توزیع است، منابع شایان توجه و مورد نیازی از محل قبوض که مردم مشارکت می کنند برقرار شد و امروز در نقطه افتتاح این تصفیه خانه هستیم.1399/08/09
23:20:50
5.0 / 5
1395
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز