ابتكار قطر در مقابل نوسان قیمت نفت

ابتكار قطر در مقابل نوسان قیمت نفت به گزارش ام آی جی تی قطر بودجه خویش را بر اساس قیمت ۴۰ دلار هر بشكه نفت تهیه خواهد نمود كه پایینتر از قیمت پیشبینی شده است تا از فاینانس خود در مقابل نوسان قیمتهای نفت حمایت كند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در سخنانی در نهاد قانونگذاری این کشور اظهار داشت: برای اجتناب از نتایج اقتصادی منفی ناشی از نوسان قیمت نفت، دستور دادیم بودجه دولتی بر اساس قیمت ۴۰ دلار هر بشکه نفت باشد که پایینتر از قیمت پیشبینی شده است.

اقتصادهای همه تولیدکنندگان نفت و گاز در خاورمیانه سال جاری از بحران ویروس کرونا و ریزش قیمت نفت صدمه دیده است. قیمت پایین نفت، درآمدهای دولتی را از بین برده و همه کشورهای منطقه را ناچار کرده است به اصلاحات بودجه و مالیات روی بیاورند تا مانع افزایش کسری بودجه شوند. به قول تحلیل گران و آژانسهای اعتبارسنجی، اقتصاد قطر یکی از مقاومترین اقتصادها در مقابل شوکهای قیمت نفت در خاورمیانه است. طبق پیشبینی صندوق بین المللی پول، اقتصاد قطر که صادرکننده بزرگ LNG است، سال جاری کمترین رشد منفی را در بین تولیدکنندگان نفت منطقه خلیج فارس خواهد داشت.

به نظر می رسد قطر با در نظر گرفتن قیمت ۴۰ دلار بعنوان قیمت مبنا برای بودجه خود، از افزایش بیش از اندازه کسری بودجه اجتناب می کند. بعنوان مثال گفته می شود عربستان سعودی که بزرگترین تولیدکننده نفت منطقه است، باید بودجه خویش را بر اساس قیمت ۵۰ دلار نفت برنت در فاصله سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ قرار دهد.

طبق گزارش موسسه فیچ، تنها قطر و ابوظبی در شورای همکاری خلیج فارس سال جاری کسری بودجه تک رقمی دارند. سایر اعضای این شورا که شامل بحرین، کویت، عمان و عربستان سعودی هستند کسریهای بزرگتری دارند. فیچ برآورد کرده که نقطه سر به سری قیمت نفت قطر در فاصله سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۱ به ۴۸ دلار می رسد که پایینترین نقطه سر به سر در بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، موسسه مودیز در سپتامبر ضمن تایید رتبه اعتبار مالی قطر در Aa۳، اعلام نمود قطر در مقابل شوکها همچون شوک اخیر که به دنبال شیوع پاندمی کووید ۱۹ به وجود آمد، انعطاف پذیر است. نقاط قوت قطر شامل سطح بالای سرانه درآمد، ذخایر هیدروکربن بسیار وسیع با هزینه استخراج اندک، پوزیشین دارایی بسیار قوی دولت و کارآمدی سیاست اقتصاد کلان هستند.

منبع:

1399/08/14
21:24:11
5.0 / 5
1476
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز