تا پایان امسال انجام خواهد شد؛

امضای قرارداد اولیه میدان فرزاد B با شركت ایرانی

امضای قرارداد اولیه میدان فرزاد B با شركت ایرانی به گزارش ام آی جی تی یك مقام مسوول از امضای قرارداد مقدماتی توسعه میدان فرزاد B با شركتی ایرانی آگاهی داد و اظهار داشت: بخش اولیه قرارداد شامل مطالعات مهندسی انجام شده و كارهای مقدماتی الان در حال اجراست.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نفت، محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت بهره بردار از پارس جنوبی در حاشیه بازدید هفتگی از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی و نشست با مدیران شرکتهای پیمانکار اظهار نمود: با عنایت به آماده سازی پالایشگاه این فاز به منظور راه اندازی واحدهای یوتیلیتی و احتمال بهره برداری از اولین ردیف شیرین سازی تا آخر سال ۱۳۹۹، در نشست با پیمانکاران بر لزوم انجام اقدام های مدیریتی لازم، تأمین کالاهای باقی مانده و تشدید جبهه های کاری به منظور دستیابی به این سنگ نشانه ها تاکید شد.
وی با اشاره به اینکه بخش فراساحل فاز ۱۴ با امکان برداشت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از چهار سکوی تولیدی، در مدار بهره برداری قرار دارد، خاطرنشان کرد: همانند دیگر سکوهای عملیاتی پارس جنوبی، چهار سکوی این طرح در فصل زمستان با حداکثر ظرفیت عملیاتی می شوند و بر مبنای برنامه های تراز گاز کشور، هیچ کمبودی در این حوزه وجود ندارد.
تحویل ۱۲ پالایشگاه پارس جنوبی به شرکت بهره بردار
این مقام مسئول با اشاره به اینکه از مجموع ۱۳ پالایشگاه پارس جنوبی، ۱۲ پالایشگاه تحویل شرکت بهره بردار شده است، اظهار داشت: پالایشگاه فاز ۱۴، آخرین پالایشگاه پارس جنوبی است که مطابق برنامه ریزی، با عنایت به کمبود منابع مالی در اولویت آخر توسعه قرار گرفته بود و با تکمیل پالایشگاه طرح های اولویت دار، فعالیتهای توسعه در این بخش شروع شد و الان طبق برنامه درحال اجراست. افزون بر این، با عنایت به تقدم توسعه و بهره برداری از بخش فراساحل، گاز تولیدی این طرح از سال ۱۳۹۷ تحویل فاز ۱۲ شده و بخشی از کمبود خوراک پالایشگاه های سایت ۲ پارس جنوبی را جبران کرده است.
مشکین فام اضافه کرد: وضع توسعه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی بعنوان آخرین مجموعه پالایشگاهی با حدود ۸۵ درصد پیشرفت مطلوب است و برنامه های توسعه و تکمیل این طرح با تمرکز بر راه اندازی سرویسهای جانبی و اولین ردیف فرأورشی، به صورت جلسات هفتگی با پیمانکاران رصد می شود.
وی درباره زمان بهره برداری از اولین ردیف شیرین سازی فاز ۱۴ پارس جنوبی اظهار داشت: با عنایت به شرایط و محدودیت های ناشی از کرونا، امکان دارد اولین ردیف شیرین سازی گاز این فاز با یک ماه تأخیر، اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده به بهره برداری برسد.
بهره برداری از تأسیسات انبارش گوگرد بندر خدماتی، صادراتی تمبک
مشکین فام از امکان بهره برداری از تأسیسات انبارش گوگرد بندر خدماتی، صادراتی تمبک با ظرفیت ۴۴ هزار تن و یک پست اسکله مکانیزه صادرات گوگرد این بندر تا آخر سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: با بهره برداری از این پست، امکان بارگیری گوگرد برای شناورهای ۵ هزار تا ۵۰ هزار تن (DWT) فراهم می شود.
وی همینطور به برنامه ریزی و اولویت گذاری به منظور بهره برداری از یک پست اسکله صادراتی گاز مایع با توان پهلودهی به کشتی هایی با ظرفیت بارگیری ۵۰ هزار تن LPG اشاره نمود و خاطرنشان کرد: با عنایت به پیشرفت بسیار مطلوبی که در بندر شاهد آن هستیم، انتظار داریم این پست اسکله تا آخر دیماه به بهره برداری برسد.
استقرار دکل حفاری در بلوک مخزنی فاز ۱۱ پارس جنوبی
این مقام مسئول درباره حفاری در موقعیت مخزن آخرین فاز در حال توسعه پارس جنوبی اظهار داشت: بعد از نصب جکت اولین سکوی فاز ۱۱ در خردادماه سال جاری، دستگاه حفاری به سمت بلوک گازی این طرح حرکت کرد و با استقرار کامل در موقعیت ۱۱B، برنامه حفاری پنج حلقه چاه شروع می شود.
مدیرعامل شرکت بهره بردار از پارس جنوبی با اشاره به اینکه بعد از نصب عرشه و برداشت اولیه گاز از این پنج حلقه چاه، حفاری هفت حلقه چاه دیگر هم تکمیل می شود، اضافه کرد: ظرفیت برداشت گاز از این بلوک، یک میلیارد فوت مکعب در روز است که معادل این میزان، با بهره برداری از چاه های موقعیت ۱۱B محقق می شود.
امضای قرارداد مقدماتی میدان فرزاد B؛ به زودی
مشکین فام از امضای قرارداد مقدماتی توسعه میدان فرزاد B با شرکتی ایرانی اطلاع داد و اظهار داشت: بخش اولیه قرارداد شامل مطالعات مهندسی انجام شده و فعالیتهای مقدماتی الان در حال اجرا می باشد.
وی با اشاره به اینکه قرارداد اصلی توسعه میدان فرزاد B بزودی منعقد می شود، اضافه کرد: با بهره برداری از این طرح، گاز میدان فرزاد بی به پالایشگاه های سایت ۲ پارس جنوبی منتقل و در پنج پالایشگاه این منطقه توزیع خواهد شد.
این مقام مسئول درباره جزئیات و مبلغ قرارداد توسعه این میدان هم اظهار داشت: اطلاعات تکمیلی این طرح در زمان امضای رسمی قرارداد به اطلاع می رسد.


منبع:

1399/08/15
23:50:58
5.0 / 5
1362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز