در بیست و دومین نشست وزارتی جی ئی سی اف چه گذشت؟

در بیست و دومین نشست وزارتی جی ئی سی اف چه گذشت؟ بیست و دومین نشست سالانه وزیران نفت و انرژی مجمع كشورهای صادركننده گاز (جی ئی سی اف) بوسیله ویدیوكنفرانس روز پنجشنبه با انتشار اطلاعیه ای پایان یافت.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بیست و دومین نشست وزیران این مجمع روز پنجشنبه (۲۲ آبان ماه)، به ریاست عبدالمجید عطار، وزیر انرژی الجزایر و بوسیله ویدیو کنفرانس اجرا شد. در این جلسه وزیران نفت و انرژی و مقام های عالی رتبه الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا و در عین حال آنگولا، آذربایجان، عراق، مالزی و نروژ بعنوان اعضای ناضر حضور داشتند.
مدیران انرژی اندونزی، موزامبیک، سنگال، تونس و ترکمنستان به همراه رهبران، موسسه تحقیقات اقتصادی آسه آن و شرق آسیا (ERIA)، مجمع بین المللی انرژی (IEF)، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز بعنوان میهمانان مجمع در نشست افتتاحیه شرکت کردند. در این جلسه پویایی های کنونی در صنعت گاز ارزیابی و بر این مساله تاکید شد که بنیان هایی که منجر به رشد مورد انتظار گاز طبیعی در سبد انرژی جهان می شود بی تغییر باقی خواهد ماند.
شایان ذکر است که گاز طبیعی در بین سوخت های فسیلی سریعترین روند رشد را در جهان دارد و تا اواسط قرن به منبعی اصلی در سبد انرژی جهانی تبدیل خواهد شد و سهم خودرا از ۲۳ درصد کنونی به ۲۸ درصد بالا می برد. وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو جی ئی سی اف تاکید کردند که این منبع انرژی فراوان و انعطاف پذیر همچنان تامین کننده نیازهای بیش از پیش انرژی جهان و منشأ سه ستون توسعه پایدار، یعنی توسعه اقتصادی، پیشرفت اجتماعی و حفاظت محیط زیست خواهد بود.
افزون بر این، در این جلسه تاکید شد که گاز طبیعی همچنان پشتوانه توسعه پایدار و کاهش آلایندگی سامانه های انرژی است، همین طور بر عزم اعضا بمنظور افزایش سرعت همکاری برای توسعه کارآیی جی ئی سی اف تاکید شد.
مجمع کشورهای صادرکننده گاز همین طور بر تاب آوری کشورهای عضو در کوشش برای اطمینان از عملکرد بدون محدودیت بازارهای آزاد و انعطاف پذیر گاز و عرضه بی وقفه به مشتریان باوجود چالش های گوناگون و کاهش درآمد، اصرار کرد.
طبق اعلام وزارت نفت، در افتتاحیه این جلسه عبدالمجید عطار با مروری بر تحولات اخیر در صنعت گاز، الزام های راهبردی برای پیشرفت این صنعت را تشریح و بر نقش اصلی جی ئی سی اف بعنوان بستری منحصر به فرد برای گفت وگوی چند جانبه کشورهای صادرکننده و مصرف کننده گاز و فعالان این صنعت تاکید نمود.
یوری سنتورین، دبیرکل جی ئی سی اف ضمن ارائه گزارش مدیریت دبیرخانه، کارهای انجام شده در سال ۲۰۲۰ میلادی همسو با تحقق اهداف چشم انداز مندرج در بیانیه ۲۰۱۹ مالابو گینه استوایی، اساسنامه مجمع، راهبرد بلندمدت، برنامه کاری پنجساله و برنامه های کاری سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را تشریح نمود.
در این جلسه، نسخه پیشرفته ۲۰۲۰ نشریه اصلی مجمع، چشم انداز جهانی گاز ۲۰۵۰، بر طبق «الگوی جهانی گاز» جی ئی سی اف ارائه شد. وزیران این مجمع نیز از راه اندازی بولتن آماری سالانه و گزارش جدید سالانه کوتاه مدت بازار گاز جی ئی سی اف استقبال و از دستاوردها در زمینه تأسیس موسسه تحقیقات گاز در الجزایر قدردانی و تشکر کردند.
همین طور در این جلسه سیاست و روند ارائه جوایز جی ئی سی اف تصویب گردید، مراسم اهدای جوایز جی ئی سی اف از سال ۲۰۲۱ آغاز و طی مراسمی در حاشیه ششمین نشست سران جی ئی سی اف برگزار می‎شود.
در بررسی گزارش مقدمات برگزاری ششمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، وزیران نفت و انرژی این مجمع از پیشرفت های قطر بعنوان میزبان این رویداد دوسالانه، که مقرر است ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱ در دوحه اجرا شود ابراز رضایت کردند. در همین حال، الجزایر در سال ۲۰۲۳ میلادی در الجزیره میزبان هفتمین نشست سران جی ئی سی اف خواهد بود.
در این جلسه فرانکلین مولینا اورتیز، وزیر هیدروکربن بولیوی بعنوان رئیس نشست وزارتی سال ۲۰۲۱ (۲۷ آبان ماه سال ۱۴۰۰) و فرانکلین خان، وزیر انرژی و صنایع انرژی جمهوری ترینیداد و توباگو بعنوان نایب رییس انتخاب شدند.
افزون بر این، محمد همل از الجزایر بعنوان رئیس هیئت اجرائی و آنجل گونزالس سالترون از ونزوئلا بعنوان نایب رییس هیئت اجرائی در سال ۲۰۲۱ میلادی منصوب شدند.
بیست و سومین نشست وزیران نفت و انرژی جی ئی سی اف ۱۶ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۵ آبان ماه سال ۱۴۰۰) در دوحه قطر برگزار می گردد.1399/08/25
12:52:05
5.0 / 5
949
تگهای خبر: آب , انرژی , اوپك , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز