كمیته نظارتی اوپك پلاس خواستار شد

تولیدكنندگان نفت آماده اقدام باشند

تولیدكنندگان نفت آماده اقدام باشند به گزارش ام آی جی تی گروه اوپك پلاس در جدید ترین نشانه از آماده شدن برای به تاخیر انداختن برنامه افزایش تولید، از كشورهای تولیدكننده نفت عضو این گروه خواست در نشست آتی وزیران برای اقدام آماده باشند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس در نشست روز سه شنبه خود درباره به تاخیر انداختن برنامه افزایش تولید در ژانویه هیچ سفارش ای ارائه نکرد و بازار را تا زمان برگزاری نشست وزیران اوپک پلاس درباره سیاست تولید سال آینده در حدس و گمان نگه داشت. گفته می شود وزیران اوپک پلاس سرگرم بحث درباره به تاخیر انداختن سه تا شش ماهه افزایش تولید هستند. تصمیم نهایی در این زمینه در نشست ۱۰ و ۱۱ آذر وزیران اوپک پلاس گرفته خواهد شد.

این کمیته در اطلاعیه ای اعلام نمود همه کشورهای عضو اوپک پلاس باید گوش به زنگ و طبق نیازهای بازار، آماده اقدام باشند. نشست بعدی کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس که مامور ارزیابی شرایط بازار و نظارت بر پایبندی اعضا به توافق کاهش تولید است، در ۱۷ دسامبر (۲۷ آذر) برگزار می شود.

کمیته فنی اوپک پلاس در دیدار روز دوشنبه خود از تمدید سه ماهه محدودیت عرضه فعلی این گروه حمایت کرده بود اما به نظر رسید بعضی از اعضا به منظور تسریع توازن مجدد بازار نفت، تمایل دارند تولید را به میزان بیشتری کاهش دهند.

اسناد محرمانه اوپک پلاس که توسط رویترز مشاهده شده است، نشان میدهد که اوپک و متحدانش انتظار دارند در صورت تمدید سه ماهه یا بیشتر محدودیت عرضه فعلی، ذخایر نفت در سال ۲۰۲۱ کاهش بیشتری پیدا کند.

بر اساس سناریوهایی که تحلیل گران اوپک تهیه کرده اند، اگر محدودیت تولید تسهیل شود و تولید لیبی، ایران و ونزوئلا که از مشارکت در توافق معاف هستند، ثابت بماند، ذخایر جهانی نفت در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و ذخایر سازمان توسعه و همکاری اقتصادی تا آخر سال آینده ۱۲۵ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله می ماند.

تمدید کاهش فعلی تولید به مدت سه ماه برداشت از ذخایر را به میزان حدود ۹۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ می افزاید و ذخایر سازمان توسعه و همکاری اقتصادی تا آخر سال ۷۳ میلیون بشکه بالاتر از سطح میانگین پنج ساله خواهد ماند.

در صورت تمدید شش ماهه محدودیت عرضه فعلی، میزان برداشت از ذخایر را به ۱.۴ میلیون بشکه در روز می رسد و ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی تا آخر سال ۲۱ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله خواهد ماند.

طبق گزارش کمیته فنی مشترک اوپک پلاس، بهبود تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی آینده با ادامه موج دوم انتشار ویروس کرونا، کمتر از انتظارات قبلی خواهد بود و پیشبینی می شود تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۱ به میزان ۶.۲ میلیون بشکه در روز در مقایسه با سال ۲۰۲۰ رشد کند. این برآورد ۰.۳ میلیون بشکه در روز کمتر از پیشبینی ماه گذشته است.

وزیر انرژی عربستان سعودی: اوپک پلاس باید آماده واکنش به نیازهای بازار باشد

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار نمود که انتظار دارد به مدد ساخت واکسنهای کووید ۱۹ این دوره دشوار سپری شود اما بازار قبل از رسیدن به نقطه روشن، همچنان با مشکلاتی روبرو خواهد بود. همتایان الجزایری و روسی وی هم درباره موانع موجود و زمستان پرابهام صحبت کردند و انتظارات درباره آمادگی این گروه برای به تاخیر انداختن افزایش تولید را تقویت کردند.

شاهزاده عبدالعزیز در مراسم آغاز این نشست که به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: اخبار بسیار خوبی درباره واکسنهای احتمالی ضد کووید ۱۹ وجود داشته که به ما اجازه می دهد بارقه ای از امید را در انتهای تونل ببینیم. اما در مقابل این اخبار خوب، افزایش موارد مبتلا شدن در موج دوم شیوع بیماری قرار گرفته است. ایشان سپس اضافه کرد: علاوه بر پیشرفتهای پزشکی، نشانه های قوی از احیای تقاضا در آسیا، دلیل دیگری برای خوشبینی فراهم نموده است. با این وجود تأثیر منفی دور دیگر قرنطینه ها در اروپا و افزایش عرضه لیبی را مورد تاکید قرار داد.

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار داشت: ما بعنوان یک گروه نمی خواهیم به بازارها هیچ بهانه ای برای واکنش منفی دهیم. بازارها با کسانی که به توافقات پایبند نیستند، مهربان نخواهند بود. بنا بر این ما باید آماده اقدام مطابق با شرایط بازار باشیم. همان گونه که به تازگی گفتم، ما باید آماده باشیم تا در صورت ضرورت مفاد توافق را تغییر دهیم.

نواک: روسیه به توافق اوپک پلاس پایبند خواهد ماند

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اظهار داشت: دنیا درک بهتری از چگونگی مبارزه با همه گیری پیدا کرده و محدودیتهای جدید تأثیر ملایمتری بر تقاضا خواهند داشت و ما شاهد پیشرفت ساخت واکسنها هستیم. روسیه همچنان پایبندی بالایی به توافق خواهد داشت و ابهامات فعلی و وضعیت بازار را در بحبوحه تقاضای زمستانی در نظر می گیرد.

وی همینطور اظهار نمود: بازار نفت به مدد تلاشهای جهانی مشترک به ثبات رسیده است.

درخواست وزیر انرژی امارات برای پایبندی کامل به توافق اوپک پلاس

وزیر انرژی امارات متحده عربی در نشست روز سه شنبه کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس خواهان آن شد که قبل از بررسی تغییر یا تمدید محدودیت عرضه فعلی، همه اعضای به تعهداتی که تحت توافق کاهش تولید داشته اند به صورت کامل عمل کنند.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک پلاس هم اکنون تولیدش را به میزان ۷.۷ میلیون بشکه در روز محدود کرده اما طبق توافق آوریل، مقرر است از ژانویه تولیدش را به میزان حدود دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

قیمت نفت برنت به دنبال اخبار جدید از پیشرفت در ساخت واکسن کووید ۱۹ به ۴۵ دلار در هر بشکه صعود کرد اما بسیار پایینتر از قیمت مورد نیاز اغلب اعضای اوپک برای پوشش هزینه های دولتی مانده است. همینطور این ریسک وجود دارد که تقاضا برای نفت در طول روند کند توزیع واکسن به مدت چندین ماه ضعیف بماند.

منبع:

1399/08/28
23:50:07
5.0 / 5
1097
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز