در گزارش ام آی جی تی مطرح شد؛

بازار جهانی نفت به كدام سو خواهد رفت؟

بازار جهانی نفت به كدام سو خواهد رفت؟ به گزارش ام آی جی تی كارشناس حوزه بین الملل نفت سناریوهای پیش روی بازار جهانی نفت با روی كار آمدن جو بایدن در كاخ سفید را تشریح و اظهار داشت: تیم اقتصادی بایدن علاقه ای به توسعه و رونق صنعت نفت ندارد.محمد دیالمی، کارشناس حوزه بین الملل بازار نفت در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اینکه نتیجه انتخابات آمریکا چه تأثیری بر بازار جهانی نفت خواهد داشت، اظهار داشت: با عنایت به احتمال بالای پیروی بایدن در انتخابات آمریکا، می توان چشم انداز صنعت نفت آمریکا را برای کوتاه مدت و دراز مدت ترسیم کرد؛ ترامپ همچون طرفداران رونق دهی به صنعت نفت آمریکا است تا جایی که در سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام نمود که از معاهده پاریس خارج می شود و اخیراً به صورت کامل از این معاهده خارج شد. اما بایدن طرفدار توسعه انرژی های تجدیدپذیر است.
وی اضافه کرد: بایدن و تیم اقتصادی وی برنامه ای را برای اقتصاد سبز معروف به green new deal دارند که بر مبنای آن، با هزینه کرد ۲ تریلیون دلار قصد دارند آمریکا را تا سال ۲۰۵۰ میلادی، کربن - خنثی کنند. بایدن چندان طرفدار توسعه صنعت نفت نیست ازاین رو با حضور بایدن در کاخ سفید، آینده اقتصادی آمریکا بر مبنای اقتصاد سبز برنامه ریزی و پیشبینی می شود تولید نفت آمریکا یا وضعیت فعلی را حفظ کند یا افزایش و توسعه چندانی نیابد و تولید آن در حدود کمتر از ۱۱ میلیون بشکه در روز بماند.
دو سناریوی اصلی پیش روی بازار نفت جهانی
به گفته این کارشناس حوزه بین الملل بازار نفت، بخشی از تولید نفت در آمریکا به صورت یارانه ای انجام می شود. این یارانه می تواند مستقیم یا با استفاده از ابزار مالیاتی صورت گیرد.
دیالمی ضمن اشاره به اینکه دو سناریو برای آینده بازار نفت متصور است، عنوان کرد: اولین سناریو، بی میلی تیم اقتصادی بایدن برای توسعه و تقویت صنعت نفت این کشور نسبت به میزان کنونی است که طبیعتاً میزان تولید را می تواند حتی کم کند و همین مساله باعث تشنگی بازار نسبت به نفت شده و قیمت آنرا افزایش خواهد داد. از سویی دیگر تصور می شود که با کشف واکسن کرونا و مهار این بیماری، رونق به اقتصاد جهان بازگشته و مصرف نفت بالا برود و این مسئله هم از رشد قیمت ها حمایت کند.
وی با اشاره به اینکه از سال ۲۰۰۸ میلادی تابحال بخش عمده افزایش تقاضای نفت توسط نفت شیل پاسخ داده شده است، افزود: بر مبنای سناریو دوم هم باید توجه داشت که آمریکا به تنهایی ۲۰ میلیون بشکه نفت در روز تقاضای نفت دارد و در واقع ۲۰ درصد بازار جهانی نفت را تشکیل می دهد، این در شرایطی است که طرح سبز بایدن (اقتصاد سبز) فقط به ممنوعیت تولید سوخت های فسیلی اشاره ندارد بلکه به محدودیت مصرف هم می پردازد. در پیش نویس طرح ۱۴ صفحه ای یکی از اعضای تیم بایدن صراحتاً اشاره شده که آمریکا به سمت خودرو های برقی خواهد رفت و این یعنی کاهش تولید سوخت فسیلی و در نتیجه کاهش مصرف نفت؛ ازاین رو تقاضا برای نفت کاسته می شود.
دیالمی اضافه کرد: علاوه بر آمریکا که تصمیم بر کربن – خنثی شدن دارد، چین برنامه ریزی نموده است تا ۲۰۶۰ میلادی و ژاپن و کره جنوبی تا ۲۰۵۰ میلادی کربن – خنثی شوند؛ با در نظر گرفتن اینکه این کشورها مصرف کنندگان بزرگ نفتی جهان هستند، می توان اظهار داشت که مصرف و تقاضا برای نفت رو به کاهش است و از طرفی دیگر سرمایه گذاری ها در این صنعت هم کاهش یافته است که این عوامل بازار را با کمبود مواجه می کنند. از طرفی ظهور و توسعه منبع انرژی هیدروژنی را هم شاهد می باشیم.
وی با تکیه بر اینکه همگی این موارد سناریوهای پیش روی بازار نفت هستند، اظهار داشت: باید جنبش ها و تغییرات منابع مصرفی انرژی را هم مد نظر داشت.


منبع:

1399/09/01
22:28:19
5.0 / 5
1011
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز