لزوم اصلاح اقتصاد صنعت برق

لزوم اصلاح اقتصاد صنعت برق ام آی جی تی: در چند سال قبل درآمدهای صنعت برق از محل فروش برق مستقیما وارد خزانه می شود اما ظرف دو و سه ماه اخیر بر اثر بروز برخی اتفاقات همچون شیوع ویروس كرونا تامین منابع مورد نیاز صنعت برق مطابق نیاز صورت نگرفته است، در این شرایط معاون راهبری تولید شركت برق حرارتی معتقد می باشد كه مدیران صنعت برق نباید منتظر منابع خزانه باشند و بایستی با ایجاد منابع درآمدی جدید و اصلاح اقتصاد صنعت برق، كارهای خودرا خصوصاً در بخش تولید به صورت بی وقفه ادامه دهند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، هم اکنون به سبب شیوع بیماری کرونا احیانا صنعت برق اولویت اول دولت نیست ولی در این شرایط نمی توان این صنعت حیاتی را که وقفه ناپذیر است تعطیل کرد. ناصر اسکندری در جریان بازدید از نیروگاه شهید سلیمی نکا برای حل این مساله اظهار داشت: در بخش تولید ما نمی توانیم تنها به مسئله حقوق اکتفا کنیم؛ چونکه بخش تعمیرات اساسی و سرویس و نگهداری از نیروگاه بعنوان یک موجود زنده صنعت برق از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست.
وی افزود: برای انجام تعمیرات نیروگاه ها شاید نتوانیم همانند گذشته به منابع خزانه امیدوار باشیم، اما آزادی عمل فراوانی برای انجام اینطور اقدامات وجود دارد و بایستی منابع جدیدی را برای صنعت برق ایجاد نماییم. همان مسئله مهمی که در دوره های قبلی محقق نشد ولی جبر محیط ایجاب می کند که امروز به سمت این بخش حرکت نماییم.
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه به هر طریق ممکن در کوشش برای تامین نقدینگی مورد نیاز صنعت برق هستیم، اظهار داشت: همیشه بر لزوم اصلاح اقتصاد صنعت برق و عدم اتکای آن به بودجه کشور تاکید شده اما این مهم هیچ وقت محقق نشده است؛ ولی هم اکنون جبر محیطی ما را وادار به انجام این مسئله اساسی کرده است. در وضعیت فعلی باید چنین نگاهی داشته باشیم که بایستی این صنعت، اقتصاد خودرا در فضای دیگری سروسامان بدهد.
اسکندری با تاکید بر اینکه صنعت برق باارزش ترین کالای قابل خرید و فروش در کشور را تولید و عرضه می کند، افزود: بدین سبب بایستی این کالا را به خوبی و اقتصادی عرضه نماییم. هم اکنون مهمست که چگونه این برق را در بورس و بازار ارائه می نماییم و قیمت حاصل از آنرا با هوشمندی دنبال نماییم. باید به دنبال کاهش هزینه و راهکارهایی همچون قراردادهای دو جانبه و سایر روش های درآمدزایی در این بخش برویم.
وی صنعت برق را اصلی ترین زیرساخت و پیش نیاز تمامی خدمات کشور برشمرد و اضافه کرد: صنعت برق حرارتی افتخارات بزرگی در حوزه های فنی کسب کرده است که انصافا هر یک از آن بار آموزشی برای دانشگاه ها دارد و در فضای علمی کشور قابل ارائه است، بدین سبب بایستی این توانمندی و افتخارات را در حوزه های دیگر خصوصاً در زمینه سامان دهی اقتصاد برق آغاز نماییم.
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی اشاره کرد: هم اکنون دولت شبانه روز در کوشش برای خدمت رسانی به مردم است و درگیر مسئله مهمی به نام کرونا شده که یک هزینه ناخواسته را به کشور تحمیل کرده است؛ طبیعتا در چنین شرایطی اصلا انتظار نداریم دولت مسئله کرونا را کنار گذاشته و مشکلات صنعت برق را حل کند.
وی با تاکید بر اینکه سالیان متمادی است که قیمت فروش برق بسیار پایین تر از قیمت تمام شده است، عنوان کرد: تا قبل از این برمبنای یک امر نانوشته نیروگاه های دولتی به سمت بورس نمی رفتند، ولی هم اکنون سفارش مهم ما این است که نیروگاه های دولتی حتما به این سمت و سو حرکت کنند؛ کما اینکه با پیشنهادات صنعت برق و تصویب هیئت دولت مقرر شده است تا مصرف کنندگان بزرگ بالای پنج مگاوات برق خودرا از بورس خریداری کنند.
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی عنوان کرد: برمبنای تکلیف دولت از سال آینده مصرف کنندگان بالای یک مگاوات نیز باید برق خودرا از بورس خریداری کنند، بدین سبب بایستی از همین امروز آمادگی لازم برای عرضه برق در بورس داشته باشیم.
اسکندری خواهان ورود نیروگاه های دولتی به قراردادهای دوجانبه شد و اضافه کرد: بایستی از فرصت های پیش رو که به خوبی می تواند در سامان دهی اقتصاد برق اثرگذار باشد، استفاده نمائیم.
منبع:

1399/09/02
21:07:18
5.0 / 5
1226
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز