صنعت پتروشیمی در راه دور زدن خام فروشی

صنعت پتروشیمی در راه دور زدن خام فروشی ام آی جی تی: طبق برآوردهای صورت گرفته درآمد ارزی پتروشیمی ایران تا سال آینده به رقم بی سابقه 25 میلیارد دلار می رسد كه این مقدار درآمدزایی از صنعت پتروشیمی مصداق دوری از خام فروشی است، علاوه بر این تولیدات صنعت پتروشیمی با هدف ممانعت از آینده فروشی و خام فروشی، طی جهش های دوم و سوم به مقدار 100 میلیون تن می رسد، رقم 25 میلیارد دلار مورد اشاره نیز در پنج سال آینده، به 34 میلیارد دلار خواهد رسید.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۹۸ حجم معاملات محصولات پتروشیمی بورس کالا در حدود ۴.۶ میلیون و با ارزش تقریباً ۴۳ هزار میلیارد تومان بود. بر اساس گزارش های موجود ارزش این تالار در مقایسه با سال 1397 با رشدی ۳۸ درصدی همراه شد. این رشد امسال نیز ادامه داشت.
برمبنای سخنان بهزاد محمدی - مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی، در اردیبهشت سال 1399 محصولات پتروشیمی در بورس کالا نسبت به زمان مشابه با ۱۱ درصد افزایش معاملات همراه بوده است. عموم این ارقام را باید دال بر فاصله گرفتن از خام فروشی دانست، برای اینکه بگفته محمدی، با افزایش طرح ها در سال ۱۴۰۰ میزان مصرف منابع نفت و گاز به ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام در روز می رسد و بدین سان پروسه گذار از خام فروشی به شکل واقعی در حال انجام می باشد.
هرچند مدیریت صنعت بزرگ پتروشیمی از همان ابتدای دولت روحانی به سمت و سویی بود که از خام فروشی جلوگیری شود، اما باید اذعان کرد که تحریم ها نیز دراین زمینه و سوق دادن اقتصاد ایران برای جدایی از خام فروشی بی تأثیر نبود، با این وجود رئیس جمهوری بارها تاکید کرده که هم در پتروشیمی و هم در فولاد، ما از خام فروشی جدا شدیم و وارد مرحله ارزش افزوده و زنجیره های بعدی شده ایم.
نگاهی به آمار رسمی کشور نیز مؤید همین موضوع است، برای اینکه اختتام امسال نسبت به سال 1392، مقدار تولید محصولات پتروشیمی سراسر کشور افزایشی دو برابری خواهد داشت، البته در برخی از استانها که دارای واحدهای پتروشیمی هستند، این مقدار بیشتر است. برای نمونه در استان آذربایجان غربی، تولید محصولات پتروشیمی تا اوایل شهریور امسال رشدی ۳.۵ برابری را تجربه کرده است.
اجرای طرح های جدید پتروشیمی که تولید ۵۰ میلیون تنی ایران را به ترتیب به ۱۰۰ و سپس به ۱۳۰ میلیون تن می رساند، بعنوان جهش های دوم و سوم صنعت پتروشیمی، آن قدر اهمیت داشت که حتی رهبر انقلاب نیز مدتی پیش در سخنانشان به این مساله پرداختند و آنرا رویدادی مهم توصیف کردند. چنین موضوعی نشانه اهمیت شتاب توسعه صنعت پتروشیمی در ایران است که نه فقط نقش صنعت پتروشیمی ایران را در جامه عمل پوشاندن به هدف تقویت فروش فرآورده و محصول در کنار فروش نفت خام نشان می دهد، بلکه آینده ای امیدبخش تر برای تقویت درآمدهای ارزی کشور بوسیله مهم ترین محور جذب درآمدهای ارزی یعنی پتروشیمی نوید می دهد.
منبع:

1399/09/03
23:23:41
5.0 / 5
1165
تگهای خبر: پتروشیمی , تحریم , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز