چرا شوك مثبت واكسن كرونا به نفت دوام نخواهد داشت؟

چرا شوك مثبت واكسن كرونا به نفت دوام نخواهد داشت؟ قیمت نفت هفته جاری با بیان نتایج موفق آزمایش واكسن كووید ۱۹ سومین شركت داروسازی، روند صعودی پیدا كرده و به بالاترین حد خود در چند ماه گذشته رسید.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، روند صعودی قیمت نفت امکان دارد برای مدتی ادامه پیدا کند اما بازار باید در حساب باز کردن روی روند صعودی بدون توقف قیمتها احتیاط کند. قیمتهای نفت بعد از اینکه شرکت داروسازی استرازنکا اعلام نمود که واکسن کووید ۱۹ این شرکت می تواند تا ۹۰ درصد نتیجه بخش باشد، جهش پیدا کردند و به بالاترین حد در سه ماه اخیر رسیدند. این سومین واکسنی است که نتایج موفقیت آمیزی داشته است و می تواند ارزانتر ساخته و راحتتر از رقیبانش توزیع شود. پیش از این شرکتهای فایزر و بایو ان تک و مُدرنا از ساخت واکسنهای موفق اطلاع داده بودند.

معامله گران با پیشبینی بهبود تقاضا بعد از کمپین موفقیت آمیز واکسن کووید ۱۹، قراردادهای جدیدی را گشودند و مدیران صندوقهای سرمایه به خرید پرداختند. مجموع خریدهای صورت گرفته در قراردادهای نفت و فرآورده های نفتی طی دو هفته گذشته به ۵۳۹ میلیون بشکه رسید که بالاترین میزان از آغاز سپتامبر تابحال بوده است.

تقاضای خرید به نفت منحصر نبوده است. تحلیل گران بانک امریکا جمعه گذشته اعلام نمودند معامله گران بعد از انتشار اخبار در ارتباط با واکسنهای شرکت مُدرنا و فایزر، ۲۷ میلیارد دلار به صندوقهای سرمایه و سهام صنایعی که بیشترین صدمه را از شیوع کرونا متحمل شده اند همچون انرژی، بانکداری و سفر سرازیر کردند. اما این بانک نسبت به خوشبینی بیش از اندازه اخطار داد.

در واقع صعود قیمت نفت و سهام تحت تأثیر خوشبینی به ساخت واکسن کووید ۱۹ بوده و هر چه افزایش قیمت بر طبق این خوشبینی بیشتر شود، احتمال اصلاح آن افزایش بیشتری پیدا می کند.

به نظر می رسد که مشکل اینجاست که معامله گران تحت تأثیر اخبار اثربخشی واکسنهای ساخته شده قرار گرفته اند اما اثربخشی و ایمنی تازه شروع ماجراست. توزیع سریع مساله مهم دیگر برای موفقیت واکسن بوده و گستردگی توزیع واکسن هم حائز اهمیت می باشد. این فرایند که مدیر برنامه واکسیناسیون دولت آمریکا اعلام نموده امکان دارد اوایل دسامبر آغاز شود، حداقل چند ماه طول خواهد کشید تا واکسیناسیون به حد کافی انبوه باشد تا اوضاع متفاوتی را ایجاد نماید.

به عبارت دیگر همچنان چند ماه دیگر تا بهبود تقاضا برای نفت و احیای قیمتها به مدت طولانیتر از ۲۴ ساعت فاصله وجود دارد. البته به شرطی که واکسنهای تایید شده عوارض جانبی جدی نداشته باشند که در این صورت صدمه جدیدی به نفت و بازارهای دیگر وارد خواهد شد.

در این بین، اوپک با سیگنالی که درباره تمدید محدودیت عرضه فعلی در سال ۲۰۲۱ ارسال کرده، به فضای مثبت در بازار نفت کمک کرده است اما باید دید این تمدید چند ماهه خواهد بود. نشست وزیران اوپک و اوپک پلاس روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته آینده برگزار می شود.

اخبار منتشره از چین هم عامل دیگری بود که از قیمتهای نفت در معاملات هفته جاری حمایت کرد. ذخایر نفت این کشور با بهبود تقاضای داخلی و کاهش واردات، کاهش پیدا کرده است. ذخایر نفت چین که حدودا ظرفیتش به حد تکمیل رسیده است، مایه نگرانی معامله گران نفت بوده و ازاین رو خبر کاهش سطح آنها مورد استقبال بازار قرار گرفت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اوضاع فعلی به وفق بازار نفت می باشد. شرکتهای داروسازی به اطلاع رسانی درباره پیشرفت تولید واکسن ادامه می دهند و اگر اوپک پلاس تصمیم بگیرد افزایش تولید نفت را بیشتر از سه ماه به تاخیر بیاندازد، روندی صعودی قیمتها یک یا دو هفته ادامه خواهد داشت. اما این روند سرانجام زمانی که معامله گران به بازنگری واقعیتهای موجود بپردازند، به پایان خواهد رسید. هر چه زودتر بازیگران بازار به این حقیقت برسند، افت شدید قیمت نفت بر اثر واکنش معامله گران وحشت زده کمتر خواهد بود.

منبع:

1399/09/06
16:55:22
5.0 / 5
761
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز