دزدان نفتی به نزدیك آب های آمریكا رسیدند

دزدان نفتی به نزدیك آب های آمریكا رسیدند به دنبال رشد دزدی دریایی در دوران همه گیری ویروس كرونا، دزدان دریایی به نزدیك سواحل آمریكا رسیده و تهدید جدیدی برای صنعت این كشور بوجود آورده اند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، دزدی دریایی یک مشکل قدیمی در صنعت انرژی است که معمولا در غرب آفریقا و سایر مناطق جهان مشاهده شده است اما به دنبال رشد این پدیده در دوران همه گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰، دزدان دریایی به نزدیک سواحل آمریکا رسیده و تهدید جدیدی برای صنعت نفت این کشور بوجود آورده اند.

نفتکشهایی که به آرامی در این منطقه حرکت می کنند، به منزله هدف آسانی برای دزدان دریایی هستند که به دنبال فرصتهای باج گیری می گردند. این پدیده در خلیج کامپچه مکزیک که بخش قابل توجهی از تولید نفت آمریکا معادل ۱۷ درصد از تولید نفت و پنج درصد از تولید گاز طبیعی این کشور را تشکیل می دهد، در حال تبدیل شدن به یک رویداد متداول می باشد.

راکفورد وایتس، مدیر مطالعات دریایی در مدرسه فلچر دانشگاه تافتس به فوربس اظهار داشت: حملات اخیر دزدی دریایی در خلیج مکزیکو، پدیده جدیدی در نزدیک آب های آمریکا به حساب می آید. صدها نفتکش حامل نفت و فرآورده های نفتی برای ترانزیت نفت به پالایشگاههای تگزاس و لوییزیانا و انتقال و فرآورده های نفتی از آنها، سالانه از خلیج مکزیکو عبور می کنند.

تهدیدهای دزدی دریایی در کامپچه اوایل سال جاری به رکورد بالایی رسید و وزارت خارجه آمریکا را وادار کرد در آوریل برای بخش جنوبی خلیج مکزیکو اخطار رسمی درباره دزدی دریایی صادر کند. با این همه توجه رسانه ای اندکی به این مورد شده است. پیش از این آب های ونزوئلا و پرو بعنوان کانونهای فعالیت دزدان دریایی شناخته شده بودند اما به نظر می آید کانون فعالیت آنها در حال گسترش است.

این روند جدید به دنبال افزایش دزدی دریایی در واکنش به شیوع کووید ۱۹ روی داده است. دزدی دریایی جهانی در سال ۲۰۱۹ به پایینترین میزان در ۲۵ سال گذشته سقوط کرد و تنها ۴۱ مورد در کشتیهای بزرگ با تناژ بالای ۱۰۰ گزارش شد اما همه گیری کووید ۱۹ سبب ذخیره بیشتر نفت در دریا شده و گزارشها از دزدی دریایی افزوده شده است.

همزمان با گسترش کانون فعالیت دزدان دریایی به مناطق جدید، دزدی دریایی در آسیا در نیمه اول سال ۲۰۲۰ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دو برابر شد. کانونهای قدیمی دزدی دریایی مانند خلیج گینه در غرب آفریقا که ۹۰ درصد از دزدی دریایی جهانی را می سازند، مناطق دارای ریسک بالا برای شرکتهای انرژی محسوب می شوند. پاییز سال جاری چندین گزارش از موارد دزدی دریایی در غرب آفریقا گزارش شده است که شامل حمله به نفتکش اتحادیه دریانوردی انگلیس و نفتکش دانمارکی تورم الکساندرا بوده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، باآنکه دزدی دریایی در منطقه غرب آفریقا مشکل شناخته شده ای است اما تهدید گسترش این پدیده به مناطق دیگر باید مورد توجه بخش انرژی قرار گیرد. هم اکنون صدها سکو و کشتیهای تأمین تجهیزات و حفاری و نفتکشها در آمریکا فعالیت دارند. اگر شرکتهای خصوصی و گارد ساحلی آمریکا استراتژیهای پیشگیرانه را به کار نبندند امکان دارد امنیت صنعت انرژی کاملا تضمین نباشد.

منبع:

1399/09/07
14:10:44
5.0 / 5
560
تگهای خبر: آب , انرژی , پالایشگاه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز