گزارش ام آی جی تی؛

تركیه مجتمع پتروپالایشی ۲۰۰ هزار بشكه ای راه اندازی می كند

تركیه مجتمع پتروپالایشی ۲۰۰ هزار بشكه ای راه اندازی می كند به گزارش ام آی جی تی تركیه می خواهد مجمتع پتروپالایشی آدانا در جنوب این كشور را با هدف كاهش واردات فراورده های پتروشیمیایی، ایجاد هاب انرژی و اشتغال زایی را راه اندازی كند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، بازار بزرگ منطقه آسیا و افزایش سرانه مصرف فراورده های شیمیایی کشورهای آن سبب شده است طی سالهای اخیر در این قاره و به خصوص در منطقه خاورمیانه پروژه های پتروپالایشی مختلف و بزرگی تعریف شود. به قول مرکز تحقیقاتی وود مکنزی، بیشتر از نیمی از ظرفیت پتروپالایشی که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۷ میلادی به جریان می افتد در آسیا اضافه می شود و ۷۰ تا ۸۰ درصد از آنها روی تولید مواد شیمیایی و پلاستیک متمرکز می شوند.
این طرح ها با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش مواد پتروشیمی و تولید محصولات با ارزش انتهایی مانند انواع پلیمرها، چسب ها، مواد دارویی، کودهای شیمیایی، لاستیک ها و … از فراورده های نفتی پایه اولفینی و آروماتیکی هستند. کشورهایی همچون عربستان، چین، کویت، هند، عمان، امارات و ترکیه سرمایه گذاری های مهمی را در این عرصه انجام داده اند. در این گزارش یکی از طرح های پتروپالایشی کشور ترکیه که خود وارد کننده نفت خام است معرفی می شود.
کشور ترکیه با جمعیتی حدود ۸۰ میلیون نفر از حیث ذخایر نفت و گازی به ترتیب در رده ۵۰ و ۸۰ قرار گرفته است که نشان دهنده کمبود منابع نفت و گاز در این کشور است. بخش عمده ای از نیازهای این کشور به نفت، گاز و میعانات گازی است که از مسیر واردات تأمین می کند. بر مبنای آخرین گزارش ها، میزان تولید نفت خام این کشور حدود ۵۰ هزار بشکه در روز است که تقریباً ۷ درصد از مصرف داخلی این کشور را جوابگو است و بقیه آن از مسیر واردات تأمین می شود. میزان مصرف فرآورده های نفتی این کشور حدود ۸۶۰ هزار بشکه در روز گزارش شده است.
شکل زیر ظرفیت پالایشی کشور ترکیه طی سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ میلادی را نشان داده است. با عنایت به شکل مشخص است این کشور به دنبال افزایش ظرفیت پالایشی خود به منظور تأمین نیازهای فراورده های سوختی و مواد اولیه پتروشیمیایی خود به دنبال افزایش ظرفیت پالایشی خود است.

شکل ۱: ظرفیت روزانه پالایشگاه های نفتی ترکیه بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ (منبع Statista ۲۰۲۰)
به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، همچون طرح های این کشور برای کاهش نیاز وارداتی خود به فراورده های پایین دستی نفت مجتمع پتروپالایشی آدانا است. این طرح با ظرفیت ۲۱۲ هزار بشکه در روز (۱۰ میلیون تن در سال) با هدف کاهش وابستگی به واردات انرژی و فراورده های پالایشی و پتروشیمیایی و تکمیل زنجیره ارزش مواد پتروشیمیایی برای راه اندازی برنامه ریزی شده است. این پروژه هم اکنون در مرحله مطالعات امکان سنجی است. دوره ساخت این پروژه با عنایت به توقف برخی فعالیت ها با شیوع کرونا حدود ۶ سال پیشبینی شده است. براورد شده است این طرح طی دوره ساخت حدود ۱۰ هزار نفر و در دوره بهره برداری حدود ۵ هزار نفر اشتغالزایی ایجاد نماید.
برای ساخت این مجتمع پتروپالایشی در فاز نخست یک زمین ۱۰۰۰ هکتاری را در شهر جیهان واقع در جنوب ترکیه به این پروژه مختص کرده است که بعنوان مرکزی برای محصولات پتروشیمی شناخته می شود. هدف این است که با بهره برداری از این مجتمع پتروپالایشی سالانه حدود ۱.۵ میلیارد دلار به تراز تجاری ترکیه کمک گردد و ۱۳ میلیارد دلار واردات سالانه پتروشیمی این کشور را کم کند. نفت خام خوراک این مجتمع پتروپالایشی به وسیله خط لوله از روسیه تأمین می شود.
تأمین سرمایه این پروژه ۱۰ میلیارد دلار براورد شده است. شرکت مدیریت صندوق دارایی ترکیه درصدد تأمین مالی این پروژه است. صندوق دارایی ترکیه می خواهد از راه سرمایه گذاری در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها به کاهش دائمی کسری تجارت خارجی در این حوزه کمک نماید. نکته قابل توجه این طرح امکان مشارکت بخش های خصوصی برای تأمین مالی این پروژه است. به قول سرمایه گذاران آن انتظار می رود این پروژه یکی از سرمایه گذاری هایی باشد که بعنوان نمونه در جهان از نظر فناوری پیشرفته و روش های نوآورانه تولید باشد. ازاین رو انتظار می رود با عنایت به جذابیت های آن سرمایه های خرد و خصوصی هم از تأمین مالی این پروژه استقبال کنند.منبع:

1399/09/11
13:41:13
5.0 / 5
1164
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز