افتتاح ۱۵ پروژه برق در سیستان و بلوچستان

افتتاح ۱۵ پروژه برق در سیستان و بلوچستان به گزارش ام آی جی تی سیستان و بلوچستان رئیس جمهور در ارتباط ویدئو كنفرانس ۱۵ پروژه صنعت برق در سیستان وبلوچستان را افتتاح نمود.


معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در مراسم افتتاح این طرح ها که به صورت متمرکز در زاهدان برگزار شد، اضافه کرد: هفته سی ام پویش «هر هفته الف-ب-ایران» در سه استان سیستان وبلوچستان، خوزستان و خراسان رضوی با سرمایه گذاری ۵۹۳۶ میلیارد تومان انجام شد.
همایون حائری بیان نمود: سهم سیستان وبلوچستان افتتاح ۱۵ پروژه به ارزش ۱۴۳۸ میلیارد تومان در شهرهای زاهدان، زابل، ایرانشهر، سراوان و نیکشهر است.
وی بیان نمود: همینطور سه پروژه کلنگ زنی به ارزش ۲۳۵ میلیارد تومان، شامل خط ۱۳۲ کیلو ولت فنوج - کتیج به طول ۱۵۰ کیلومتر مدار، خط ۲۳۰ کیلو ولت زاهدان - میرجاوه به طول ۱۵۰ کیلومتر مدار و همینطور ساخت مرکز کنترل راهبری شبکه انتقال استان (دیسپاچینگ شرق) با نرم افزار بومی از پروژه های احداثی برق منطقه ای سیستان و بلوچستان است که با حضور معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به زمین زده شد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به طرح های مهم افتتاحی در این استان اشاره نمود و اظهار داشت: پروژه عظیم خط ۴۰۰ کیلو ولت زاهدان-بم به طول ۲۷۰ کیلومتر که در تیر سال۱۳۸۶ عملیات اجرایی آن شروع شد و بعد از فراز و نشیب های مختلف طی ۱۳ سال مهرسال ۹۸ تنها با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی مواجه گردید.
وی خاطرنشان کرد: پیشرفت پروژه خط ۴۰۰ کیلو ولت زاهدان - بم با ارزش 6700 میلیارد ریال طی ۱۱ ماه اخیر از ۶۵ درصد به میزان ۱۰۰ درصد افزایش یافت و ساخت و ساز آن بعد از ۱۴ سال کامل و راه اندازی شد.
حائری تصریح کرد: تکمیل رینگ ۴۰۰ کیلو ولت شرق کشور، بهبود پایداری و قابلیت اطمینان شبکه برق در استان و جنوب شرق، کاهش تلفات شبکه و تأمین نیازمندی صنایع جدید در سیستان وبلوچستان در سال «جهش تولید» همچون مزایای این پروژه است.
وی ادامه داد: هرچند در اجرای این پروژه اشتغال ۶۰ نفر به طور مستقیم برآورد شده بود اما با به بهره برداری رسیدن این خط تأمین زیرساخت مورد نیاز جهت راه اندازی صنایع بسیاری در استان را فراهم نموده که نوید بخش رفع خیلی از مشکلات اشتغال در آینده نزدیک است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: بدنبال اصلاح ساز و کار جهت ادامه ساخت و ساز این پروژه برای نخستین بار در صنعت برق کشور از روش فاینانس فروشنده استفاده شد.
وی افزود: اصلاح ساز و کار این پروژه در بخش تأمین سیم هادی اسکواپ که به میزان سه هزار و پانصد تن از راه فاینانس فروشنده و به مبلغ یکهزار و پانصد میلیارد ریال بود که سبب صرفه جویی ریالی و زمانی قابل توجهی نسبت به حال حاضر را به دنبال داشته است.
حائری به دیگر پروژه های افتتاحی هفته سی ام پویش «هر هفته الف-ب-ایران» اشاره نمود و اظهارداشت: بهره برداری از خط ۴۰۰ کیلو ولت میل نادر که برای نخستین بار در صنعت برق کشور با روش EPC اجرا شد.
وی افزود: این خط به طول ۵۰ کیلومتر مدار با هدف تأمین زیر ساخت انتقال انرژی ساخته شده در مزرعه بادی به شبکه سراسری ساخته شده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: از مزایای این پروژه امکان صادرات برق تولیدی نیروگاه های بادی به افغانستان، تأمین بخشی از نیاز مصرف استان و افزایش سهم تولید در استان، کاهش تلفات در شبکه و فراهم ساختن زیرساخت سرمایه گذاری در منطقه است.
وی با اشاره به اینکه اجرای پروژه از روش EPC از نظر زمان و هزینه حدود ۳۷ درصد صرفه جویی به دنبال داشته است اظهارداشت: خط مذکور به همراه پست موقت ۶۳ کیلو ولت میل نادر با ارزش یک هزار و ۲۰ میلیارد ریال اجرا شده است.
حائری بیان نمود: بهره برداری فاز اول نیروگاه تولید پراکنده رشد آسایش بعنوان نخستین نیروگاه تولید پراکنده بخش خصوصی در سیستان وبلوچستان با توان تولیدی ۱۱ مگاوات به ارزش 2700 میلیارد ریال، بهره برداری از فاز دوم نیروگاه ۵۰ مگاواتی سراوان از معدود نیروگاه های موبایل دولتی در کل کشور به ارزش 2000 میلیارد ریال، راه اندازی ۶۰ کیلومتر مدار خط ۶۳ کیلو ولت و پست ۶۳ کیلو ولت چانف در منطقه نیکشهر به ارزش ۲۶۰ میلیارد ریال، توسعه پست های ۶۳ کیلو ولت خاتم الانبیا ایرانشهر، ۶۳ کیلو ولت نیکشهر، ۶۳ کیلو ولت رحمت آباد سیب سوران، ۶۳ کیلو ولت امام علی (ع) زاهدان، ۶۳ کیلو ولت پلان چابهار، افزایش ظرفیت بانکهای خازنی در پست های میلک و سرباز و همینطور Unmanned کردن پست ۶۳ کیلو ولت نیکشهر در مجموع به ارزش بیشاز ۳۵۱ میلیارد ریال همچون برنامه های افتتاح و توسعه ای برق منطقه ای سیستان و بلوچستان است.
وی اظهارکرد: کمک به رفع افت ولتاژ، تعدیل بار فیدرهای توزیع و پست های مناطق، کاهش تلفات، تأمین برق پایدار و مطمئن، امکان برقداری روستاهای بی برق منطقه، رفع افت ولتاژ شبکه های روستایی موجود منطقه چانف و پیشگیری از نوسانات ولتاژ، اعتماد سازنده به بخش خصوصی همچون مزایای طرح های اجرایی ذکر شده است.1399/09/13
13:21:07
5.0 / 5
984
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز