آب برای چهار میلیون مشترك مجانی می شود

آب برای چهار میلیون مشترك مجانی می شود مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: در جهت تشویق مشترکان به کاهش مصرف طرح مجانی شدن آب خوش مصرفان کلید خوریده است که چهار میلیون مشترک شامل حال این طرح می شوند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، حمیدرضا جانباز امروز در نشستی خبری در مورد جزئیات اجرای این طرح اظهار نمود: وزارت نیرو برای ترغیب مشترکان طرحی را همزمان با برق امید در اواسط تابستان سال جاری مورد توجه قرار داد که به ترجیح وزارت نیرو قرار شد طرح برق امید در اولویت قرار بگیرد که به تازگی هم مصوبات اجرای طرح آب مجانی مشترکان کم مصرف هم مورد توجه قرار گرفت و دولت این بحث را در دستور کار خود قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه هیأت وزیران چهار تکلیف بر گردن وزارت نیرو قرار داده است، اظهار داشت: اول اینکه می بایست صورت حساب مشترکان که تا یک سوم الگو را مصرف می کنند با تخفیف صددرصدی محاسبه شود.
وی ادامه داد: در سال 1394 به نام قانون توسعه و بهینه سازی مصرف آب آشامیدنی به کشور مصوبه ای در این راستا در نظر گرفته شد که برپایه آن وزارت نیرو مکلف بود الگوی مصرف آب را با عنایت به تنوع اقلیم در ایران محاسبه کند.
وی افزود: برپایه آنچه که مصوب شد الگوی مصرف در مناطق سردسیر ۱۳ مترمکعب و در مناطق گرمسیر ۱۸ مترمکعب در ماه به ازای هر نفر تعیین شد، به صورت کلی الگوی مصرف آب در کشور حدود ۱۵ مترمکعب در ماه به ازای هر نفر است و برپایه این مصوبه مشترکانی که رعایت الگو داشته باشند با تخفیف صددرصدی روبرو خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه اگر الگوی مصرف را به ازای هر نفر ۱۵ مترمکعب در نظر بگیریم حدودا حدود ۵۴ هزار لیتر به ازای هر نفر محاسبه می شود که این میزان آب نیازهای پایه و حیاتی مشترکان را فراهم خواهد کرد، اظهار داشت: قرار بر این شد که اگر مشترکان تا یک سوم الگوی تعیین شده آب مصرف کنند صورت حساب با تخفیف صددرصدی خواهند شد، البته یک تبصره برای این مساله در نظر گرفته که این طرح شامل سکونتگاه های غیردائم همچون باغ ویلاها و ویلاها نمی گردد.
وی با تاکید بر اینکه آب بهای سایر مشترکان تا الگو تغییر نمی کنند، خاطرنشان کرد: به مشترکان شش ماه مهلت داده که نسبت به اصلاح مصرف خود اقدام نمایند. وزارت نیرو هم مکل شده است تا این مدت اقدامات لازم را شامل اطلاح رسانی، آموزش، ترغیب مشترکان به استفاده از ابزارآلات کاهنده مصرف اقدام نمایند.
وی ادامه داد: بعد از آنکه دستورالعمل ها در نظر گرفته شد و مشترکان پرمصرف مصرف خویش را کاهش ندادند، وزارت نیرو میزان افزایش تعرفه را به شورای اقتصاد پیشنهاد خواهد داد و بعد از تصویب آب بهای این دسته از مشترکان گران تر محاسبه می گردد.
به قول وی در این طرح مشترکان به سه دسته خوش مصرف، کم مصرف و پرمصرف تقسیم می شوند که مشترکان خوش مصرف آن دسته از مشترکانی هستند که تا الگو مصرف دارند، مشترکان کم مصرف در واقع مشترکانی هستند که ۳۰ درصد الگو مصرف می کنند و تخفیف 100 درصدی هم دریافت می کنند. تعداد این مشترکان ۱۶ میلیون مشترک است اما کل آب مصرفی آنها حدود ۳۰ درصد آب کل کشور می شود.
وی با اشاره به اینکه مشترکان بد مصرف یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک را می سازند که حدود ۱۷ درصد کل آّب کشور توسط آنها مصرف می شود، اظهار داشت: لازم است تا طرح های بازدارنده ای ایجاد شود تا میزان مصرف این دسته از مشترکان کاهش پیدا کند. هدف از اجرای این طرح هم کاهش مصرف بوده است.
وی با اشاره به اینکه طی سالهای گذشته با اقداماتی که در بخش آب و فاضلاب انجام شد سرانه مصرف آب کشور در حال کاهش است، اظهار داشت: به این سمت پیش می رویم که با شرایط گرم و خشک اقلیم کشور سازگار شویم. از طرفی مبحث شیوع کرونا و سفارش سازمان بهداشت باعث افزایش مصرف شده است تا جایی که در ابتدای شیوع این ویروس در کلان شهرها شاهد افزایش ۴۵ درصدی مصرف آب بودیم اما پس از آن به صورت متوسط ۱۳ درصد مصرف آب در کشور افزایش یافت که با همکاری خوبی که صورت گرفت هیچ بیماری فراگیری در ارتباط با آب را شاهد نبودیم.
به قول وی در آینده نزدیک با به کارگیری از تجربه همکاران صنعت برق اپلیکیشنی را تهیه خواهیم کرد و در آن نسبت به ترغیب مشترکان به کم مصرفی اقدام خواهد شد اما برپایه ارزیابی های اولیه می توان گفت حدود چهار میلیون مشترک مشمول این طرح می شوند.
وی ضمن اشاره به بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: این روزها لایحه در مجلس شورای اسلامی در کمیسیون های تخصصی در حال بررسی است و ما آماده می شویم که نسبت به تکمیل کارهای باقی مانده اقدام نماییم. باوجود تمام محدودیت های مالی دولت حدود ۳۶ درصد افزایش در بودجه ۱۴۰۰ را برای بخش آب و فاضلاب لحاظ کرده که نشان دهنده عنایت و توجه دولت به زیرساخت های کشور است.
جانباز ضمن اشاره به افزایش هزینه ها به دنبال اجرای طرح تخفیف صددرصدی به مشترکان کم مصرف آب اظهار داشت: توجه حاکم در این طرح مسائل قیمتی نیست چون که از راه کاهش مصرف و کاهش هزینه های تولید آب می توانیم تا حدی این مساله را جبران نماییم اما با این وجود ۲۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای بخش آب کاسته خواهد شد و شش ماه دیگر در مورد افزایش تعرفه پرمصرف ها تصمیم گیری صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینکه ۲۶ میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک خانگی در کشور داریم که ۴.۷ میلیارد مترمکعب آب مصرف می کنند، اظهار داشت: عمده مصرف آب در بخش شرب برای مشترکان خانگی است و از سالهای قبل بحث بازچرخانی آب در وزارت صنعت عنوان شد و حتی وزارت نیرو سیاست ترغیب مشترکان صنعتی در استان های خشک را هم برای بازچرخانی آب در نظر گرفت و در این راستا هم اقدامات خوبی صورت گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه طرح توزیع ابزار کاهنده مصرف با تخفیف حالا در چه وضعیتی قرار دارد، اظهار داشت: چند سال پیش به علت محدودیت های موجود در بخش آب این طرح را اجرا کردیم اما چندان مورد استقبال مشترکان قرار نگرفت که علت آن شاید اطلاع رسانی ناکافی و یا مقایسه استفاده ابزار کاهنده مصرف با قیمت قبوض بود اما باردیگر این طرح را اجرایی خواهیم کرد اما با این وجود و در شرایط فعلی چهار میلیون مشترک شامل حال این طرح می شوند.
جانباز با اشاره به اینکه با مکاتباتی که با سازمان مدیریت کشور داشته ایم اعتباراتی را سازمان مدیریت در نظر گرفته تا هر سال برخی از اقلام را خریداری نماییم و در مکان هایی که موظف هستیم به صورت مجانی این ابزارآلات را نصب نماییم این طرح اجرایی شود و پارسال هم در مراکز عمومی شهرهایی که از آب شیرین کن استفاده می نمایند ابزارآلات کاهنده مصرف را نصب کردیم و برپایه تبصره ۱۸ توزیع کنندگان و یا تولیدکنندگان امکان بهره مندی از وام های دراز مدت کم بهره را داشتند و از صندوق هم اعتباراتی دریافت کرده اند.
وی در بخش دیگر از صحبت های خود در مورد انشعابات مشترک ساختمان ها اظهار داشت: در ساخت و سازهای قدیمی در برخی از شهرها حدود ۱۱ درصد مشترکان کنتور مجزا ندارند ولی با سازوکارهای نظام مهندسی ساختمان هم اکنون در اغلب آپارتمان ها انشعاب مجزا داریم، البته سیاست وزارت نیرو تفکیک این انشعابات است اما در بعضی از مکان ها همچون شهرک اکباتان انجام این طرح کمی دشوار است با این وجود سیاست ما تفکیک انشعاب ها است تا عدالت صورت بگیرد.
به قول وی یکی از اقداماتی که در این راستا صورت گرفته، در تهران چندین سال پیش واحدشماری را آغاز کردیم و حجم کل را به تعداد واحدها تقسیم می نماییم.
وی ضمن اشاره به حذف قبوض کاغذی آب اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۸۵ درصد مشترکان قبض کاغذی دریافت نمی کنند و تلاش داریم که تا آخر سال این عدد را به صددرصد برسانیم.
منبع:

1399/09/26
13:43:07
5.0 / 5
681
تگهای خبر: آب , آموزش , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز