پیش بینی سینوپك از پنج سال آینده

چین بزرگترین پالایشگر نفت جهان می شود

چین بزرگترین پالایشگر نفت جهان می شود به گزارش ام آی جی تی موسسه تحقیقات اقتصادی و توسعه سینوپک پیش بینی نمود ظرفیت پالایش چین تا سال ۲۰۲۵ به یک میلیارد تن در سال معادل ۲۰ میلیون بشکه در روز نفت می رسد و این کشور را به بزرگترین پالایشگر نفت جهان تبدیل می کند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، کی شیائومینگ، معاون مهندسی عمومی این شرکت همزمان با انتشار گزارش "توسعه صنعت انرژی و شیمیایی چین" موسسه تحقیقات اقتصادی و توسعه سینوپک اظهار نمود: ظرفیت پالایش نفت چین در سال ۲۰۲۰ حدود ۸۸۰ میلیون تن در سال بود و در سال ۲۰۲۱ به ۹۰۵ میلیون تن در سال رشد می کند.

حدود ۲۵۰ میلیون تن در سال ظرفیت پالایش جدید در پنج سال آینده در سرتاسر جهان افزوده می شود و ظرفیت پالایش جدید چین ۴۰ تا ۵۰ درصد از رشد مذکور را تشکیل می دهد. ظرفیت جدید پالایش در چهار استان لیااونینگ در شمال شرقی، شاندونگ و ژیجیانگ در شرق وگوانگ دانگ در جنوب چین متمرکز خواهد بود.

انتظار می رود تقاضا برای فرآورده های نفتی چین در سال ۲۰۲۵ به پیک ۳۶۵ میلیون تن در سال برسد که زودتر از برآورد قبلی است که سال ۲۰۲۹ را بعنوان زمان پیک تقاضا پیشبینی کرده بود چونکه سیاستهای کنترل آلودگی سبب کاهش مصرف سوختهای فسیلی می شود.

تقاضا برای خودرو های انرژی جدید در سال ۲۰۲۵ حدود ۲۰ درصد از خرید خودرو های جدید را تشکیل می دهد که بالاتر از چهار درصد در سال ۲۰۲۰ خواهد بود و جایگزین ۱۹ میلیون تن مصرف سوخت حمل و نقل می شود.

پیش بینی می شود تقاضا برای بنزین در سال ۲۰۲۵ به پیک ۱۵۶ میلیون تن در سال برسد که زودتر از پیشبینی قبلی از پیک ۱۷۶ میلیون تن تقاضا در حدود سال ۲۰۲۸ است.

انتظار می رود چین حدود ۷۰ میلیون تن در سال مازاد فرآورده های نفتی را در سال ۲۰۲۵ صادر کند. طبق آمار اداره کل گمرک چین، صادرات فرآورده های نفتی چین شامل بنزین، گازوئیل و سوخت جت در سال ۲۰۱۹ به ۵۵.۳۷ میلیون تن رسید و انتظار می رود سال جاری به علت تقاضای ضعیف خارجی ناشی از شیوع کرونا به پایین ۵۰ میلیون تن کاهش پیدا کند.

به گفته کی، چین باید در خارج از منطقه آسیا اقیانوسیه بازارهایی برای مازاد فرآورده های نفتی رو به رشد خود پیدا کند.

انتظار می رود مصرف فرآورده های نفتی چین در سال ۲۰۲۱ به میزان دو درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ رشد کند اما تقاضا برای سوخت جت همچنان نمی تواند به سطح سال ۲۰۱۹ بهبود پیدا کند.

بر اساس گزارش پلاتس، سینوپک با ظرفیت پالایش حدود ۶.۱۴ میلیون بشکه در روز، بزرگترین پالایشگر نفت جهان از نظر ظرفیت تولید است.
1399/09/29
22:46:11
5.0 / 5
714
تگهای خبر: انرژی , بنزین , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز