كنترل سیل در 280 هزار هكتار از مناطق بحرانی با اجرای آبخیزداری

كنترل سیل در 280 هزار هكتار از مناطق بحرانی با اجرای آبخیزداری ام آی جی تی: 280 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و کنترل سیل در اقدامی ضربتی ظرف 6 ماهه نخست امسال در مناطق بحرانی 11 استان کشور اجرا شده و به بهره برداری رسیده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این مطلب اظهار داشت: عملیات آبخیزداری و کنترل سیل امسال در ۲۴ حوزه بحرانی آبخیز و در ۱۱ استان کشور اجرا و پیش از بارش های مهر و آبان ماه مورد بهره برداری قرار گرفت.

ابوالقاسم حسین پور اضافه کرد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور این اقدام را با اعتباری بیش از ۲۶۵ میلیارد تومان و با رویکرد نیاز فوری این مناطق به پیشگیری ازسیل انجام داده است.

وی افزود: این اعتبار ۲۶۵ میلیارد تومانی علاوه بر سهم بری ۱۱ استان گلستان، لرستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، ایلام، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و خراسان رضوی از اعتبار ملی آبخیزداری و آبخوانداری است.

حسین پور، عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در سطح ۷۴۰ هزار هکتار از عرصه های آبخیزداری تمام استان های کشور را از دیگر اقدامات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ظرف یکسال اخیر نام برد.

وی افزود: علاوه بر این، از محل مصوبات سال جاری در ۶۰۰ حوزه آبخیزداری کشور کارهای اجرائی آبخیزداری و آبخوانداری در حال اجراست که در بیش از ۶۱۸ هزار هکتار عملیات مکانیکی و در ۱۸۲ هزار هکتار عملیات بیولوژیک انجام شده است.

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: در حوزه های باقیمانده نیز تا سطح یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اقدامات حفاظتی و مدیریتی در حال انجام می باشد که ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی نشان میدهد.

وی اظهار نمود: مجموع اقدامات در این سه فاز، در امتداد اهداف پیشگیرانه از سیل، ایمن سازی مناطق، بهره برداری از ظرفیت سیلاب برای مقابله با کم آبی و خشکسالی، احیای عرصه های منابع طبیعی، تقویت و استمرار مشاغل کشاورزی و بهبود سکونت روستاییان انجام شده است.

حسین پور با اشاره به اینکه بعد از سیل سال ۱۳۹۸ یک فصل پرکاری در استان های سیل خیز خصوصاً در شمال کشور برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری رقم رخورده است، اظهار داشت: تا حالا ۶۱ سازه آبخیزداری و کنترل سیل در قالب بند سرشاخگی مشبک برای کاهش سرعت و غلظت سیل و ایمن سازی در شمال کشور انجام شده که ۱۲ مورد آن طی یکسال اخیر عملیاتی شد.

وی هزینه اجرای ۱۲ سازه آبخیزداری و کنترل سیل در شمال کشور را ۳۰ میلیارد تومان عنوان نمود.

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در عین حال اضافه کرد: ۲۶ پروژه دیگر برای حوزه های آبخیز شمال کشور در برنامه های آتی در حال مطالعه و طراحی است که امیدواریم در فاز بعد با تخصیص اعتبارات عملیاتی شوند.

وی با اذعان به این که اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در کاهش خسارات ناشی از سیلاب اخیر در کشور تاثیر محسوسی داشته اند، بیان کرد: در استان بوشهر در مناطقی که فعالیت آبخیزداری انجام شده بود مانند دشتستان و برازجان از خسارات سیل پیشگیری شد و بعضی از سازه ها مانند سازه آبخیزداری در منطقه شاه پسر مرد در شهرستان بوشهر با بارندگی های شدید در آذرماه برای اولین بار آبگیری شد.

حسین پور افزود: در پایین دست این سازه چند روستا قرار داشت که به رغم بارش بیش از ۱۱۴ میلی متری طی چند ساعت هیچگونه خسارتی به آنها وارد نشد.
منبع:

1399/10/07
20:10:04
0.0 / 5
835
تگهای خبر: آب , سازمان , كشور , مشاغل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز