كم مصرف ها چقدر پاداش گرفتند؟

كم مصرف ها چقدر پاداش گرفتند؟ به گزارش ام آی جی تی یکی از برنامه های دولت برای مدیریت مصرف برق اهدای پاداش به کم مصرف ها بود و آنطور که معاون هماهنگی توزیع توانیر اعلام نموده ۱۸۴ میلیارد تومان پاداش به مشترکان خانگی کم مصرف برق امسال تعلق گرفت و این در حالیست که سال قبل این میزان پاداش ۱۰۶ میلیارد تومان بوده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، با عنایت به این که همواره در ایام سرد سال، مصرف سوخت گاز افزوده می شود، به منظور پیشگیری از ایجاد اختلال در حوزه انرژی، صنعت برق برای تشویق مردم به کاهش مصرف که تأثیر آن در کاهش مصرف سوخت نیروگاه ها هم مشهود است، مشوق هایی را که تابستان عرضه می کند در زمستان هم در نظر گرفته است.
مشترکان می توانند با مدیریت مصرف قبوض برق خویش را مجانی کنند. اما دو شرط برای اهدا پاداش در نظر گرفته شده است؛ یکی اینکه مشترک باید زیر الگوی مصرف منطقه خودش مصرف کند و نسبت به سال قبل کاهش مصرف داشته باشد. نحوه محاسبه هم بدینگونه است که کاهش مصرف ضرب در نخستین پله منطقه محاسبه می شود. به صورت مثال اگر ۶۰ تومان قیمت پله اول منطقه ۱ در نظر گرفته شود، این عدد ضرب در میزان کاهش مصرف در دوره مشابه شده و میزان پاداش به دست می آید.
به عبارت دیگر اگر مشترک ۱۰ درصد میزان مصرف خویش را کم کند، صورت حساب آن شخص حدود ۲۰ درصد کاسته می شود، تعرفه های برق به صورت پلکانی محاسبه می شود و هرچه میزان مصرف افزایش یابد میزان تعرفه هم به صورت پلکانی افزایش می یابد. به صورت مثال اگر از ۲۰۰ کیلووات ساعت میزان مصرف مشترک به ۳۰۰ کیلووات ساعت افزایش یابد ۱۰۰ کیلوات بعدی دو برابر قیمت محاسبه می شود، اما اگر مشترک میزان مصرف خویش را کم کند شامل پاداش خواهد شد.
درواقع این کاهش مصرف باعث می شود که اگر صورت حساب ۱۰ درصد کاهش پیدا کند حدود ۲۰ درصد از هزینه کاسته شود، یعنی اگر ۲۰ درصد میزان مصرف کاهش پیدا کند ۴۰ درصد از پرداختی مشترک کاسته خواهد شد. در مورد شرایط لازم برای مجانی شدن قبوض برق هم باید گفت اگر یک مشتری ۲۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کند، مصرف خویش را به ۱۰۰ کیووات برساند در این شرایط قبض برق این مشترک مجانی خواهد شد.
از طرفی طرح برق امید هم با هدف تغیر نگرش مصرف کنندگان بخش خانگی به استفاده صحیح از منابع انرژی و حفظ محیط زیست با استفاده از ساز و کارهای تشویقی و بازدارنده وارد مرحله اجرا شده، در این طرح مشترکان به سه دسته مشترکان کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف تقسیم می شوند و برای هر دسته متناسب با منطقه جغرافیایی، الگوی مصرف برق تعیین می شود که مشترکان برق به تناسب مشارکت در این طرح از مزایای تشویقی شامل تخفیف تا ۱۰۰ درصد تعرفه برق بهره مند می شوند.
غلامعلی رخشانی مهر - معاون هماهنگی توزیع توانیر در این راستا اظهار داشت: مدیریت انرژی مهمترین برنامه وزرات نیرو است، سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ را بدون خاموشی گذراندیم و ۵۶۰۰ مگاوات با مدیرت انرژی و مدیریت بار تأمین برق انجام شد. با همکاری مردم، صنایع و کشاورزی نیروگاه مجازی در حوزه صنعت برق تشکیل و حدود پنج میلیارد یورو اعتبار صرفه جویی شد.
وی با اشاره به اینکه ۱۸۴ میلیارد تومان پاداش به مشترکان خانگی کم مصرف برق امسال تعلق گرفت، اظهار داشت: همینطور مشترکان کم مصرف بخش کشاورزی و صنعتی ۴۸۱ میلیارد تومان پاداش دریافت نمودند که این رقم سال قبل ۳۵۰ میلیارد تومان بوده است.
به قول معاون هماهنگی توزیع توانیر مشترکان برق در بخش های صنعتی، کشاورزی، اداری، تجاری و خانگی می توانند با مشارکت در طرح های مدیریت مصرف برق از پاداش خوش مصرفی بهره مند شوند.1399/10/14
01:05:22
0.0 / 5
928
تگهای خبر: انرژی , سوخت , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز