با كاهش روشنایی معابر چقدر سوخت صرفه جویی شد؟

با كاهش روشنایی معابر چقدر سوخت صرفه جویی شد؟ ام آی جی تی: با اجرای طرح تعدیل روشنایی ها در بزرگراه ها و معابر اصلی، 300 مگاوات از مصرف برق کاسته شده و طبق گفته معاون هماهنگی توزیع توانیر این طرح تا حالا کاهش یک میلیون لیتری مصرف سوخت نیروگاه های کشور را به همراه داشته است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، افزایش مصرف انرژی برق و گاز در بخش خانگی کشور فشار مضاعفی به صنعت برق وارد کرده است، در همین راستا دولت اجرای طرح خاموشی یک در بین روشنایی معابر و روشنایی بزرگ راه ها بعد از ساعت ۲۱ را اجرا کرده است. باتوجه به محدودیت شبانه تردد در شهرهای نارنجی و قرمز، روشن بودن تابلوهای بانک ها یا بیلبوردهای تبلیغاتی غیر لازم است و نتیجه ای جز هدررفت سرمایه ملی ندارد. بدین سبب صنعت برق مبادرت به صرفه جویی را از هفته پیش آغاز نموده و با یکی در بین کردن روشنایی معابر و حذف روشنایی غیرضروری در جاده ها حداقل به میزان ۵۰۰ مگاوات صرفه جویی به وجود آورده است.
رخشانی مهر - معاون هماهنگی توزیع توانیر در این زمینه اعلام نمود: الان ۹ میلیون چراغ روشنایی در کشور نصب شده که این رقم بسیار بیشتر از استانداردهای بین المللی است، هم اکنون بیشتر چراغ های نصب شده در بزرگراه ها از نوع لامپ های ۴۰۰ وات است که با بررسی های صورت گرفته مشخص شد در خیلی از نقاط می توان این لامپ ها را به ۱۰۰ وات تغییر و از ظرفیت آن برای کاستن از مصرف سوخت نیروگاه ها بهره برد.
وی تامین انرژی در زمستان را چالشی جهانی دانست و افزود: بررسی های صورت گرفته در بخش های مختلف مصرفی، نشانگر آنست که می توان تا ۲۰۰۰ مگاوات مصرف برق را کم کرد که همین میزان می تواند کمک بسیار زیادی به تامین سوخت نیروگاه ها داشته باشد. برنامه عملیاتی دراین زمینه به شرکت های برق منطقه ای و توزیع سراسر کشور ابلاغ گردیده است، در همین راستا مصرف انرژی شرکتها به صورت روزانه مورد پایش قرار می گیرد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر در عین حال با اشاره به اینکه بررسی دما نیز نشانگر آن بود که میانگین دما نسبت به ۱۰ سال قبل تغییری نداشته است، افزود: با این وجود امسال شاهد افزایش مصرف انرژی در کشور هستیم که به این منظور به دنبال جلب همکاری مشترکان صنعتی و کشاورزی برای کاهش مصرف انرژی و کاهش روشنایی معابر، میادین، پارک ها و تابلوهای تبلیغاتی هستیم که در کاهش مصرف برق و در نتیجه بطور مستقیم در کاستن از میزان گاز مصرفی نیروگاه ها اثرگذار می باشد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر، از برنامه ریزی و انجام اطلاع رسانی تلفیقی گسترده برای تشویق مردم در بهینه سازی مصرف انرژی (برق و گاز) آگاهی داد و اظهار داشت: کنترل مصرف در همه دستگاه های اداری از دیگر برنامه هایی است که به اجرا درآمده است. درباب تعاملات میان دستگاهی، نیازمند برنامه ریزی و هماهنگی های بیشتری هستیم.
منبع:

1399/10/14
19:12:52
0.0 / 5
603
تگهای خبر: انرژی , دستگاه , سوخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز