رئیس مجمع نمایندگان خوزستان:

مطالبه نكردن عوارض آلایندگی نفت خیانت در حق مردم خوزستان است

مطالبه نكردن عوارض آلایندگی نفت خیانت در حق مردم خوزستان است به گزارش ام آی جی تی اهواز رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس اظهار داشت: مطالبه نکردن عوارض آلایندگی از نفت، خیانت در حق مردم خوزستان است و همه باید در این حوزه تلاش نماییم.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، سید کریم حسینی در نشست بررسی عوارض آلایندگی خوزستان اظهار نمود: در مورد آلاینده هایی که در خوزستان داریم، سهم صنایع بر مبنای اطلاعات سازمان برنامه و بودجه، ۶۵ درصد است؛ در مجمع نمایندگان استان هم مبحث حق آلایندگی و مالیات ارزش افزوده (تولید و فروش نفت) را دنبال می نماییم.
وی ضمن اشاره به اینکه برای پرداخت حق خوزستان از نفت آن اراده و باوری که باید وجود داشته باشد، در میان مسؤلان نفتی کشور ندیدیم، اضافه کرد: با مدیران نفتی استان طرف نیستیم و طرف صحبت و مطالبه ما سیاست گذاران امور نفتی است که وزیر نفت و شاید هم شخص رئیس جمهور باشد.
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان ضمن اشاره به اینکه وقتی صحبت از حق آلایندگی می شود آنرا به سمت درصد فروش و کارمزد می برند، خاطرنشان کرد: حق خوزستان از نفت از جانب مردم مطالبه می شود که اگر زیر پای ما این همه ثروت و ذخایر نفتی وجود دارد و هر از چند گاهی از یک میدان نفتی جدید نام می برند پس حقوق مردم این استان کجاست؟
حسینی با گلایه از اینکه هیچگاه سوال «تأثیر نفت و ثروت در توسعه استان کجاست» پاسخ داده نمی گردد، خاطرنشان کرد: عقب نگه داشته ترین استان در میان استان های کشور البته اگر مزاحم رتبه سیستان و بلوچستان نشویم، خوزستان است؛ استان دوم از نظر شاخص ها هستیم و این همه مشکلات برای استانی با چنین ثروتی اصلاً قابل قبول نیست.
وی با تعبیر خوزستان به استانی ثروتمند با مردم فقیر انتقاد کرد: این همه ثروت با این حجم فقر و بیکاری همخوانی ندارد؛ حتی در زمینه مسائل آموزشی، بهداشتی و درمانی اصلاً شاخصهای قابل تعریفی نداریم.
قصور در استان
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با تاکید بر اینکه همه باید به دنبال حقوق استان باشیم و مدیران نفتی استان هم در کنار رسانه ها و نمایندگان این مورد را مطالبه می کنند، اظهار داشت: مسؤلان و دستگاههای اجرایی استان هم باید این حق را مطالبه کنند ولی متأسفانه در بعضی از سطوح مدیریت اجرایی استان این مورد را به اندازه کافی نمی بینیم و بلکه قصور هم دارند.
حسینی افزود: حالا همه توپ ها را در میدان نماینده می اندازند ولی اگر همین قانون موجود را به درستی پیگیری می کردیم حقوقی که استان باید داشته باشد، اساسا بیشتر از اینها است.

وی تشریح کرد: در بحث مواد قانونی موجود به صراحت گفته شده حق آلایندگی از فروش نفت و نفتی که استخراج زمانی مشمول ارزش افزوده می شود که به فرآورده تبدیل می شود و با این توجیه که در استان خوزستان این کار صورت نمی گیرد، ارزش افزوده ای به آن تعلق نمی گیرد ولی این نفت به خودی خود استخراج یا و انتقال پیدا نمی کند و اساسا دست هایی در این فرآیندها مؤثر است که این نفت به استان های دیگر می رود.
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان اظهار داشت: خوزستان از بابت مالیات ارزش افزوده نفت هیچ سهمی ندارد؛ در بحث حق آلایندگی هم نیت قانون گذار این است که بابت هر فروشی باید حق آلایندگی پرداخت گردد، شاید شرکتهای بهره بردار در خوزستان فروشی ندارند بله ولی این سیاست ها باید در وزارت نفت اصلاح گردد.
حسینی بیان نمود: اعتقاد داریم همین یک درصد از ۱۴.۵ درصد هم به شکل کامل وصول نمی نماییم و بنابراین است که تاثیر این درصدها و حق ها را در بودجه و یا توسعه استان نمی بینیم؛ نمایندگان مجلس باید حتما پیگیر باشند که در بودجه این حق را داشته باشیم.
وی افزود: مادامی که خوزستان نتواند به این حقوق مسلم برسد نباید انتظار داشت که مشکلاتش با این بودجه های عادی سالیانه حل و یاعقب ماندگی های آن جبران و به توسعه برسد.
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان خبر داد: ۸۹ درصد از بودجه ۱۴۰۰ به بودجه جاری اختصاص پیدا کرده و ۱۱ درصد بودجه عمرانی است؛ این اعداد هم به پول تبدیل نمی شوند که بگوییم تأثیرگذار باشد، شاید بودجه اختصاص یابد ولی ۲۰ درصد آنرا تخصیص بدهند.
حسینی ضمن اشاره به اینکه با این اعداد و ارقام به جایی نمی رسیم و خواسته ما این است که درصد و سهم خوزستان از نفت طی یک درآمدها و اعداد مشخص پرداخت گردد، طرح سوال کرد: چه زمانی چهار درصد مسئولیت های اجتماعی به استان می رسد وقتی برای قراردادها صورت وضعیت عرضه شود؟ این چهار درصد باید از اعتبار این قراردادها پرداخت گردد وگرنه نمی توان برای پرداخت این حق تا عرضه صورت وضعیت دست روی دست گذاشت.
وی اظهار نمود: هم اکنون نفت در مساله زیرساختی ضعیف است ولی یک زمانی حتی برای توسعه راه ها خوب عمل می کرد که متأسفانه حالا به آن شکل ورود نمی نماید.
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان انتقاد کرد: وزیر نفت اعتبارات اندک را کنار گذاشته تا مبالغ خیلی ناچیز را درست موقع طرح سوال اختصاص دهد و رأی اعتماد بگیرد ولی در این دوره از مجلس تا حالا حداکثر تلاشمان این بود که تعاملات این چنینی با وزرا نداشته باشیم؛ این مبالغ اندک هیچ ارزشی ندارد که منت خدمت وزیر نفت را بر دوش مردم خوزستان داشته باشیم.
حسینی در ادامه اظهار داشت: اگر به دنبال عرضه خدمت واقعی و جبران عقب ماندگی های استان هستیم، حتما باید به سمت حصول حق آلایندگی ها و مالیات بر ارزش افزوده نفت باشیم که این مهم را دنبال می نماییم.
وی ضمن اشاره به اینکه عدم مطالبه این حق خیانت به مردم خوزستان است، بیان نمود: همکاری همه جانبه رسانه ها، مدیران نفتی استان بعنوان کارشناس امر، مسؤلان مجری مالیاتی استان و دیگر مدیران دستگاههای اجرایی را خواهان هستیم.
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در انتها خاطرنشان کرد: در مسافرت رئیس مجلس به خوزستان یک تفاهم هایی با وزارت نفت داشتیم ولی تابحال حتی تعهدی که خود نفت در زمینه چهار درصد مسئولیت های اجتماعی داده را هم انجام نداده است.


منبع:

1399/10/16
11:47:00
0.0 / 5
688
تگهای خبر: آموزش , تولید , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز