تاثیرات آشوب های آمریكا بر بازار نفت چیست؟

تاثیرات آشوب های آمریكا بر بازار نفت چیست؟ به گزارش ام آی جی تی شب گذشته کشور آمریکا شاهد اتفاقات بی سابقه ای بود، به شکلی که بار دیگر دموکراسی در این کشور زیر سوال رفت، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر با تحریک طرفداران خود زمینه آشوب های شب گذشته و تسخیر کنگره آمریکا توسط آشوبگران را فراهم نموده که این اقدام آغاز تحولاتی جدی در این کشور خواهد بود به شکلی که از شب گذشته صحبت هایی برای استیضاح و برکناری ترامپ از جانب نمایندگان کنگره و دیگر سیاسیون این کشور مطرح گردیده است، بدون شک این تحولات بر بازار نفت تاثیراتی خواهد داشت.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، هرچند که شاید با روی کار آمدن بایدن بتوان ثبات را در چشم انداز بازار نفت پیش بینی نمود اما در شرایط فعلی با زیر سوال رفتن دموکراسی مدعی ابرقدرتی دنیا بطور قطع بازار نفت شاهد نوسان خواهد بود، البته هنوز مشخص نیست یورش طرفداران ترامپ به کنگره آمریکا چه تاثیری روی بازارهای نفت خواهد گذاشت اما بعضی از تحلیل گران معتقدند دولت جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا با تولید نفت مقابله خواهد نمود.
طبق آخرین نرخ اعلام شده، بهای معاملات نفت برنت ۴۰ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۵۴ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید. این شاخص شب گذشته ۱.۳ درصد صعود کرده بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۴۳ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش یافت و به ۵۱ دلار و شش سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز چهارشنبه با ۱.۴ درصد افزایش بسته شده بود.
جهانبخش امینی - کارشناس ارشد حوزه انرژی - درباره تاثیرات آشوب ها در کنگره آمریکا به ایسنا اظهار داشت: هم اکنون نمی توان پیش بینی نمود که اتفاقات کنگره چه تاثیراتی بر بازار نفت دارد چون که آنچه در کنگره رخ داده یک موضوعی کاملا روشن نیست و تبعات آن به تصمیمات بعدی منوط می شود.
وی ادامه داد: همانطور که رئیس جمهور ایران اعلام نمود تغییر شرایط ایران بستگی به این دارد که آمریکا چگونه عمل کند اگر بدون قید و شررط به برجام بازگردد بطور قطع محدودیت های فروش نفت ایران کمتر می شود و این مسئله بی تأثیر بر بازار نفت نخواهد بود. به عبارت دیگر اگر ایران هم بدون قید و شرط بتواند تولید را افزایش دهد عدم رشد قیمت نفت را شاهد خواهیم بود.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران می تواند جایگاه قبلی خویش را پیدا کند، اظهار نمود: اگر محدودیت ها برطرف شود بطور قطع این بازار را بدست خواهیم آورد، تجارب قبلی نشان داده زمانی که عرضه انجام شده مشتری هم وجود داشته و بازارهایی که از دست داده ایم شاید بازگشت آنها کمی زمان بر باشد اما دور از ذهن نیست.
به قول امینی، تولید نفت در شیرهای نفتی با قیمت های پایین برای غرب مقرون به صرفه نیست مگر اینکه برخی کشورها بتوانند ارزش را اقزایش دهند که اگر سقف تعیین شده اوپک را هم درنظر بگیریم این مورد هم اتفاق نمی افتد.
وی با اشاره به اینکه اتفاقات شب گذشته آمریکا تاثیراتی را بر بازار نفت خواهد گذاشت اما نمی توان این تغییرات را پیش بینی نمود، طی یک سال گذشته شاهد شیب تند تغییرات نبودیم بنابراین نمی توان پیش بینی نمود که یک اتفاق خاض و فوق العاده ای محقق شود.
منبع:

1399/10/19
12:56:18
0.0 / 5
841
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز