در شهر دوشنبه انجام شد

امضای قرارداد همكاری ایران و تاجیكستان برای تكمیل تونل استقلال

امضای قرارداد همكاری ایران و تاجیكستان برای تكمیل تونل استقلال ام آی جی تی: قرارداد اجرای مرحله دوم راه اندازی تونل استقلال با حضور مقامات جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان در شهر دوشنبه به امضا رسید.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، طی مراسمی که با حضور مقامات تاجیک، سفیر جمهوری اسلامی ایران، معاون برنامه ریزی و نظارت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مدیرعامل یک شرکت ایرانی و سایر میهمانان ایرانی و محلی برگزار شد، قرارداد انجام مرحله دوم پروژه تونل «استقلال» بین شرکتی ایرانی از جمهوری اسلامی ایران و وزارت حمل و نقل تاجیکستان به امضا رسید.

هدیه باارزش به جشن استقلال تاجیکستانعظیم ابراهیم، وزیر حمل و نقل تاجیکستان در افتتاحیه این مراسم، امضای قرارداد انجام مرحله دوم تونل «استقلال» را رویدادی مهم توصیف کرد و اظهار داشت: تونل «استقلال» تاریخ طولانی داشته و ساخت آن در زمان شوروی شروع شده بود ولی به دلیلهای مختلف نتوانست به اجرا برسد. بعد از آنکه با دوستان ایرانی قرارداد امضا کردیم و مرحله اول ساخت این تونل اجرا و برخی مشکلاتی که بعداً پیش آمد به شمول ریزش آب از سقف تونل رفع شد، مردم توانستند از آن استفاده کنند. ابراهیم، تاجیکستان و ایران را دو کشور دوست، هم زبان، هم فرهنگ و دارای تاریخ مشترک خواند و اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران در اجرای خیلی از پروژه های زیرساختی در تاجیکستان سهم داشته است که بعنوان مثال می توان به ساخت نیروگاه برق آبی «سنگتوده ۲» و «تونل «استقلال» اشاره نمود که در مراسم افتتاح آنها رؤسای جمهور دو کشور حضور بهم رساندند. خوشبختانه امروز فرصت شروع مرحله دوم پروژه تونل استقلال فراهم شده و تکمیل آن تحفه ای باارزش به جشن سی سالگی استقلال تاجیکستان است. این مقام تاجیک با اشاره به آنکه اجرای مرحله دوم پروژه بنابر دلایلی به تأخیر افتاد، گفت: مهم این است که امروز بمنظور امضای قرارداد اینجا حضور یافته ایم و مقرر است در قالب این سند اقداماتی از قبیل تامین روشنایی، تهویه، آتش نشانی، نصب دوربین های نظارتی و غیره که برای عملکرد مؤثر تونل مهم هستند، صورت گیرد.

روز مهم برای روابط دو کشور ایران و تاجیکستانبهروز مرادی، معاون برنامه ریزی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با مهم و تاریخی خواندن این روز و ابراز خوشی از حضور در این مراسم اظهار داشت: بسیار مسرور هستم که در امتداد یادداشت تفاهمی که در ۲ ژانویه سال ۲۰۲۰ بین شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به نمایندگی از وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران و وزارت حمل و نقل جمهوری تاجیکستان به امضا رسید، با وجود شیوع کووید ۱۹ کوشش های بی وقفه طرفین، الان به ثمر نشسته و شاهد انعقاد قرارداد همکاری جهت انجام مرحله دوم پروژه تونل «استقلال» بین شرکتی ایرانی و وزارت نقلیات تاجیکستان هستیم. وی با اعلان اینکه اجرای این پروژه گامی دیگر در امتداد تقویت روابط میان دو کشور دوست و هم زبان می شود، بیان کرد: با توجه به این که این شرکت ایرانی از تجربه و امکانات مالی و فنی مورد نیاز جهت اجرای پروژه های بزرگ زیرساختی برخوردار بوده و یکی از پیمانکاران بزرگ وزارت نیروی ایران شمرده می شود، امیدواریم که اجرای بموقع و با کیفیت اقدامات تکمیلی تونل موجبات تحکیم روابط بین دو دولت را فراهم آورد و شرکت های ایرانی در راه اندازی پروژه های مختلف در تاجیکستان حضور مؤثر دارند.


منبع:

1399/11/06
14:35:27
0.0 / 5
843
تگهای خبر: آب , راه اندازی , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز