عراق برای جبران نقض پیمان اوپك پلاس دست بكار شد

عراق برای جبران نقض پیمان اوپك پلاس دست بكار شد به گزارش ام آی جی تی عراق می خواهد به منظور جبران نقض سهمیه اوپک پلاس در سال گذشته، تولیدش را در ماه های ژانویه و فوریه کم کند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، علی نزار، نایب رئیس شرکت دولتی سومو اعلام نمود این کشور در ماه های ژانویه و فوریه حدود ۳.۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید خواهد نمود که پایین ترین سطح تولید از اوایل سال ۲۰۱۵ و در مقایسه با سطح تولید حدود ۳.۸۵ میلیون بشکه در روز در دسامبر خواهد بود.

صادرات نفت عراق شامل صادرات منطقه کردستان عراق طی این مدت اندکی بیشتر از سه میلیون بشکه در روز خواهد بود. این رقم در ماه میلادی گذشته حدودا ۳.۳ میلیون بشکه در روز بود.

این مقام عراقی اظهار داشت: توانایی بغداد برای برآورده کردن اهداف مذکور به توافق دولت نیمه خودمختار منطقه کردستان عراق برای کاهش عرضه از میادین تحت کنترل این منطقه بستگی دارد. دولت مرکزی عراق در گذشته بارها شکایت کرده بود که نمی تواند تولید منطقه کردستان را کنترل کند.

اوپک و متحدانش در چارچوب گروه اوپک پلاس در آوریل سال قبل با محدودیت عرضه به منظور تقویت قیمتها موافقت کردند. عربستان سعودی بعدا از عراق و سایر اعضا شامل نیجریه بابت تولید بالاتر از سهمیه تعیین شده انتقاد نمود و از آنها خواست کاهش تولید جبرانی داشته باشند. عراق بر پایبندی خود به توافق اوپک پلاس که تا سال میلادی آینده ادامه خواهد داشت، تاکید کرده است.

دنباله روی از عربستان سعودی

تصمیم عراق برای تولید کمتر نفت به دنبال تصمیم مشابه عربستان سعودی در ماه میلادی جاری صورت گرفته است. با تشدید شیوع کرونا، عربستان سعودی تولیدش در فوریه و مارس را به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد. این اقدام که به منزله محدودیت عرضه در بازار است، از قیمتها پشتیبانی کرده است.

آمار نفتکشها نشان داده است عراق الان نفت کمتری می فروشد. صادرات این کشور در ۱۵ روز نخست ژانویه درست بالای سه میلیون بشکه در روز بوده است.

علی علاوی، وزیر دارایی عراق در مصاحبه جداگانه ای اعلام نمود دولت عراق سرگرم مذاکره با صندوق بین المللی پول برای دریافت شش میلیارد دلار وام است.

نزار همینطور اظهار داشت: عراق در حال بررسی ساخت یا استفاده از تاسیسات ذخیره سازی نفت در آسیاست تا ریسک عدم امکان ارسال نفت به مشتریان اصلی خویش را کم کند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی هم اکنون بخشی از نفت خویش را در ژاپن، کره جنوبی و هند ذخیره می کنند.

عراق می خواهد به صورت میانگین ۱.۱ میلیون بشکه در روز گرید نفتی جدید بصره مدیوم را صادر کند و اولین محموله ماه جاری صادر می شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نایب رئیس سومو اظهار داشت: کابینه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق هنوز قرارداد چند میلیارد دلاری با شرکت ژنهوا اویل چین را امضا نکرده است. طبق این قرارداد، سومو به مدت پنج ساله روزانه ۱۳۰ هزار بشکه نفت به ژنهوا تحویل می دهد و ژنهوا پول یک سال اول خرید نفت را از پیش پرداخت می کند.
1399/11/07
13:23:14
0.0 / 5
466
تگهای خبر: اوپك , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز